ARTICLE AD
Naprave uporabljajte čim dlje in šele, ko je neizbežni konec na vidiku, preudarno razmislite, kaj boste kupili. Ne kupujte, česar ne potrebujete, in ne nasedajte floskulam, ki pogosto nimajo veliko skupnega z resničnostjo. Pomembno je pravzaprav dvoje: da nova naprava zadosti potrebam in da bo čim dlje delovala. Predvsem pa naj vas ne bo strah preveriti cen v tujih spletnih trgovinah!
Proizvajalci želijo kupovanje s čustvi namesto z razumom, in da bi to dosegli, jih ni sram na debelo lagati o zmogljivostih in lastnostih svojih izdelkov. Če poslušate reklamna in promocijska sporočila, potem dobite občutek, da celo najcenejši telefon nudi »vrhunske« fotografije, televizor odlično sliko in prenosnik najboljše zmogljivosti. Ne želijo, da bi razmišljali, kajti potem bi hitro spregledali skozi tančico zavajanja, temveč da bi kupovali impulzivno in po nepotrebnem. Prvo pravilo dobrega nakupa je, da ne kupujete, če obstoječe spodobno delujejo in ste z njimi zadovoljni. Pri čemer zadovoljstvo ni okrnjeno zato, ker bi verjeli trditvam, da so nove naprave svetlobna leta boljše od modelov, za katere so to takisto trdili lani!
Če ste še tako skrbni, pride čas, ko pomembna elektronska naprava dokončno izpusti dušo ali ne zadosti več potrebam. Če je razlog za nakup nove zadnji in obstoječa naprava deluje, potem ji skušajte najti novo vlogo ali novega lastnika. Najslabše je, da jo zavržete, saj s tem le povečujete že tako velike težave z elektronskim odpadom, s katerimi se soočamo v razvitih družbah. Varstvo okolja ob tem ravno tako ni nepomembno. Proizvajalci zadnja leta izkoristijo vsak trenutek za poudarjanje zelene usmeritve, pri čemer uporabljajo izrazoslovje, kot je, da so naprave »ogljično nevtralne« ali »iz plastike, ki izvira iz oceanov«. Ne bi rad omadeževal njihovega truda, a so pogosto trditve zgolj metanje peska v oči.
Nasveti, ki pomagajo najti najboljšo možno izbiro
Enega sem pravzaprav že omenil. Poskrbimo, da napravo uporabljamo čim dlje in kupujemo samo tisto, kar potrebujemo. Lažje reči kot narediti, saj smo vsi iz mesa in krvi ter odprti za sugestije (drugače nihče ne bi plačeval reklam). Ko na primer slišimo, da novi televizor nudi boljšo in bolj svetlo sliko (oziroma ima izboljšano kakšno drugo lastnost), se najprej vprašajmo, ali smo zadovoljni z obstoječim. Enako je s telefoni. Zakaj bi kupili novega z menda drastično boljšo glavno kamero ali tekli v trgovino po novi prenosnik, ker stari naj ne bi imel procesorja z nevronsko enoto za poganjanje algoritmov umetne inteligence. Ko pride čas za novo, pa je pomembno, da znamo izbrati optimalno, kar pomeni, da moramo zelo natančno vedeti, kaj potrebujemo in katere lastnosti so za nas resnično pomembne. Če se bomo ušteli in kupili napravo, ker nas prepriča cena, čeprav vemo, da ne bo zadostila potrebam (ali željam), potem bomo kmalu iskali zamenjavo. S čimer ne bomo storili ničesar dobrega za okolje in še manj za »denarnico«.
Ko tehtate med napravami, izberite tisto, ki jo je mogoče nadgraditi in popraviti. Preverite, kako je urejena servisna dejavnost, ter v primeru telefona, koliko let zagotavljajo nadgradnje sistema in varnostne popravke. To kaže na odnos proizvajalca do trajnostne rabe naprav, saj je jasno, da če obljubljajo šest ali celo sedem let podpore, potem verjamejo v robustnost izdelave in baterije oziroma bodo ves ta čas zagotavljali rezervne dele. Nihče vam ne bo zameril (vprašanje je, ali vedno odgovorijo), če ob nakupu telefona vprašate, koliko stane zamenjava baterije in morebiti tudi zaslona, saj razbitje le-tega zaradi padca na tla ni popolnoma izključeno. Z izjemo namiznih računalnikov, v katerih praktično zlahka zamenjate vse, v drugih ne moremo na primer zamenjati procesorja. Vseeno pa preverite, koliko rež za pomnilnike ima prenosnik in kako preprosto je menjati pomnilniške module, diske in baterijo.
Ravno tako ni odveč preveriti ponudbe obnovljenih naprav, saj jim boste, v primeru, da ustrezajo potrebam, podaljšali življenjsko dobo. Ko se odločate zanje, obvezno vprašajte, ali je bila zamenjana baterija, ki nekako velja za njihovo ozko grlo in razlog morebitnega kasnejšega nezadovoljstva zaradi slabe uporabniške izkušnje. Sledi vprašanje, kolikšna je garancija, in razmislek, ali vam tehnične značilnosti izbrane naprave ustrezajo. Tozadevno ni nič drugače, kot ko se odločate za novo napravo. Obnovljene naprave nudijo večje slovenske spletne trgovine, oziroma velja pogledati ponudbo podjetja Recosi.
Ali proizvajalci z zelenimi trditvami zavajajo?
Ker je postalo »zeleno« obnašanje moderno, podjetja v svoje poslovne modele vključujejo programe varovanja okolja. Vsi imajo predvsem reklamni namen, zato je nujno, da jih pravilno razumemo oziroma vidimo skozi tančico »pretiravanja«. Najbolj pomembno je, da ne verjamemo trditvam o ogljični nevtralnosti. Noben izdelek ni ustvarjen z absolutno ničelnimi emisijami. Da lahko nekaj takšnega trdijo, morajo podjetja vlagati v izravnavo, kot so na primer gradnje sončnih elektrarn, kar pa morebiti sploh nima vpliva na okolje v naši neposredni bližini. Vseeno so poročila podjetij, če se vam jih ljubi brati, dober pokazatelj, v kolikšni meri jih resnično skrbi za okolje, pod pogojem, da merijo vpliv izdelka v njegovem celotnem življenjskem ciklu (od pridobivanja surovin do uničenja).
Mnogo lažje je oceniti vpliv naprave glede na raven uporabe recikliranih materialov. Čeprav predelava ni čisto brez vpliva na okolje. Večinoma gre za ponovno vgradnjo reciklirane plastike ter aluminija in drugih kovin. Zadnje čase je več govora tudi o predelavi zavrženih elektronskih vezij (njihova izdelava ima velik vpliv na okolje), iz katerih pridobivajo kositer, zlato in baker. Kobalt je še ena pomembna kovina s številnimi vplivi, ki je postala zloglasna ponajprej zaradi izkoriščanja delavcev v afriških rudnikih. Dobra plat je, da je iz baterij ponovno pridobljen kobalt ravno tako dober kot »deviški«. Težava je ta, da tako pridobljenih kovin še zdaleč ni dovolj, da bi pokrile potrebe, zato je še vedno potrebna razmeroma draga in okolju neprijazna predelava rude.
Naslovna fotografija: DepositPhotos
The post Če boste počeli to, vas bodo OGOLJUFALI appeared first on Tehnozvezdje.