ARTICLE AD
Konec junija je bilo v Sloveniji registriranih 42.398 brezposelnih, kar je 1,8 odstotka manj kot maja, 2,2 odstotka manj kot junija lani in najmanj v samostojni Sloveniji. V prvem polletju se je na Zavodu RS za zaposlovanje na novo prijavilo 29.315 brezposelnih oziroma 2,1 odstotka manj kot v enakem obdobju lani.
V prvem polletju se je zaposlilo 23.341 brezposelnih, kar je 0,2 odstotka manj kot v enakem obdobju lani, so na današnji novinarski konferenci pojasnili na zavodu.
V povprečju so bile v prvem polletju mesečno prijavljene 45.704 brezposelne osebe, kar je 2,4 odstotka manj kot v enakem obdobju lani.
Na novo se je junija na zavodu prijavilo 3775 brezposelnih oseb, kar je 1,1 odstotka manj kot maja in 3,8 odstotka več kot junija lani.
Med njimi je bili 1544 brezposelnih zaradi izteka zaposlitve za določen čas, poleg tega pa tudi 676 presežnih delavcev, 344 iskalcev prve zaposlitve ter 35 brezposelnih zaradi stečajev. V primerjavi z junijem lani se je na novo prijavilo 8,5 odstotka več presežnih delavcev, 40 odstotkov več brezposelnih zaradi stečajev in 17,4 odstotkov več iskalcev prve zaposlitve. Za 1,9 odstotka manj pa je bilo prijav brezposelnih po izteku zaposlitve za določen čas.
Največ na novo prijavljenim brezposelnim v juniju je delovno razmerje prenehalo v predelovalnih dejavnostih, v trgovini in na področju gradbeništva.
Zaposlilo oz. samozaposlilo se je 2860 oseb. To je 12,9 odstotka manj kot maja in 5,3 odstotka več kot junija lani. Skupaj se je iz evidenc zavoda za zaposlovanje prejšnji mesec odjavilo d 4573 oseb.
Med tistimi, ki so se zaposlili, je bilo največ delavcev za preprosta dela v predelovalnih dejavnostih, prodajalcev, tajnikov, skladiščnikov in uradnikov za nabavo in prodajo, čistilcev, strežnikov in gospodinjskih pomočnikov v uradih, hotelih in drugih ustanovah, komercialnih zastopnikov za prodajo, voznikov osebnih vozil, taksijev in lahkih dostavnih vozil, natakarjev, kuhinjskih pomočnikov, grafičnih in multimedijskih oblikovalcev, strugarjev in elektroinštalaterjev.
V prvih šestih mesecev letos je bilo v povprečju prijavljenih 29.315 brezposelnih oz. 2,1 odstotka manj kot v enakem obdobju lani. Iz evidence se je v tem času odjavilo skupaj 33.955 brezposelnih, od teh se jih je zaposlilo 23.341 oz. 0,2 odstotka manj kot v enakem obdobju leta 2024.
Kot je na novinarski konferenci v Ljubljani povedala direktorica Zavoda RS za zaposlovanje Greta Betka Garbo Škerbinc, je med brezposelnimi skoraj 20 odstotkov mladih v starosti od 15 do 29 let, 36 odstotkov je starejših od 50 let, 40 odstotkov dolgotrajno brezposelnih ter 14,8 odstotka invalidov, 34 odstotkov pa je tistih, ki imajo samo osnovnošolsko izobrazbo ali manj.
“Na nekaterih teh kategorijah smo dosegli tudi znižanje, in sicer predvsem pri teh starejših in pri dolgotrajno brezposelnih osebah, je pa potrebnih tukaj zelo veliko aktivnosti zavoda, saj je eden od naših strateških ciljev aktivirati ves razpoložljivi potencial na domačem trgu dela,” je razložila.
Po njenih besedah je povpraševanje delodajalcev po delavcih tudi v prvem polletju letos ostalo na visoki ravni, kljub temu da se je obseg povpraševanja medletno nekoliko zmanjšal. V prvem polletju so delodajalci zavodu sporočili 77.244 prostih delovnih mest, kar je 3,6 odstotka manj kot v enakem obdobju lani.
Največ prostih delovnih mest so sporočili delodajalci iz dejavnosti izobraževanja, zdravstva in socialnega varstva, predelovalnih dejavnosti, gradbeništva ter prevoza in skladiščenja.
Zavod je v prvih šestih mesecih letos opravil skoraj 334.000 različnih preverjanj ustreznosti in zainteresiranosti brezposelnih za napotitev na prosto delovna mesta, izvedli pa so tudi več kot 51.000 napotitev brezposelnih na prosta delovna mesta delodajalcev.
Za drugo polovico leta na zavodu sicer pričakujejo več nihanj v gibanju brezposelnosti. Ta bo po besedah Garbo Škerbinc po posledica običajnega sezonsko povečanega dotoka brezposelnih po izteku zaposlitev za določen čas in izteka statusov študentov. Konec leta pričakujejo tudi prijave delavcev iz gradbeništva, katerih zaposlitve so sezonskega značaja in odvisne tudi od vremenskih razmer. “Naša ocena je, da bo ob koncu leta nekje 46.800 brezposelnih oseb,” je dodala.
Glede pričakovanj delodajalcev za drugo polletje je Garbo Škerbinc pojasnila, da rezultati pomladanske izvedbe raziskave Napovednik zaposlovanja kažejo, da se povpraševanje po delavcih povečuje. Delodajalci za drugo polovico leta napovedujejo 32.000 zaposlitev oziroma 2,1-odstotno rast zaposlenosti.
Največ rasti se predvideva na področju raznovrstnih poslovnih dejavnosti, nastanitve in gostinstva ter prevoza in skladiščenje. “Delodajalci so v anketi povedali tudi, da jih je 46 odstotkov v prvem polletju beležilo težave pri zagotavljanju ustreznih kadrov, 53 odstotkov delodajalcev pa pričakuje težave pri iskanju kadra tudi v drugem polletju,” je izpostavila Garbo Šetinc. Še posebej visok je ta delež v dejavnosti zdravstva in socialnega varstva, nastanitvenih in gostinskih dejavnostih ter v izobraževanju.