Bobnar in Lindav napovedujeta uporabo vseh razpoložljivih pravnih sredstev

6 days ago 13
ARTICLE AD BOX

Tatjana Bobnar in Boštjan Lindav sta v odzivu na današnjo odločitev DZ, ki je sprejel sklepe k vmesnemu poročilu preiskovalne komisije DZ o sumu vpletanja politike v delo policije, ki prinašajo tudi ukrepe zoper njiju, napovedala uporabo vseh razpoložljivih pravnih sredstev za zaščito svojih pravic in za ugotavljanje odgovornosti vpletenih.

Pooblaščenec nekdanje notranje ministrice Tatjane Bobnar Luka Švab je v odzivu zapisal, da je vsak odgovoren za svojo vest in ravnanje, “najprej pred samim seboj in tudi pred drugimi”. Napovedal je, da bosta z Bobnar uporabila vsa razpoložljiva pravna sredstva za zaščito njenih temeljnih človekovih pravic, ki so ji bile, tako kot tudi Boštjanu Lindavu, kršene “v tem, po našem mnenju montiranem in maščevalnem postopku komisije, z vmesnim poročilom, polnim manipulacij in neresnic”. Prav tako bosta uporabila vsa razpoložljiva pravna sredstva za ugotavljanje odgovornosti vpletenih.

Pravni boj je napovedal tudi Lindav, ki je dodal, da današnje dejanje v DZ ne predstavlja zaključka te zgodbe, “predstavlja zaključek prvega polčasa procesa, ki so ga zaznamovale procesne zlorabe, neobjektivnost in kršenje temeljnih pravic”.

“Ne glede na vse se mora javnost zavedati, da v tem primeru ne gre za Boštjana Lindava in Tatjano Bobnar, ampak gre za vprašanje politične neodvisnosti represivnih organov, enakih pravic v postopkih pred državnimi organi, procesno varstvo temeljnih pravic in načela pravne države,” je zapisal Lindav.

Z današnjim glasovanjem so bili politično obračunavanje z ljudmi, ki opozarjajo na domnevne zlorabe oblasti, nezakonitosti, kršitve načel pravne države, prirejanje pravnih norm, nespoštovanje pravne države in manipulacije legalizirani kot dopustna sredstva za dosego cilja, je dodal. Vprašal se je tudi, kdo si bo še upal spregovoriti in kje so reakcije institucij, ki naj bi branile človekove pravice in demokracijo. “Molk je glasen in lahko je usoden,” je zapisal.

Tudi pooblaščenec Bobnar je zapisal, da so bila danes grobo poteptana načela pravne države, na katera se vsi tako sklicujejo. Ostati zvest resnici in vrednotam je vedno najmočnejši odgovor na laži, je dodal. “Resnica in pravica, pa če jo še tako teptajo in skrivajo, prej ali slej pride na dan. Tudi v tem primeru bo tako,” je sklenil.

Poslanci so namreč danes sprejeli vmesno poročilo preiskovalne komisije DZ o sumu vpletanja politike v delo policije in predlagan sklep komisije v več točkah, ki premierja Roberta Goloba v celoti razbremenjuje očitkov o vmešavanju v delo policije, prinaša pa ukrepe zoper Lindava in Bobnar.

DZ je tako ugotovil, da so premier Robert Golob, direktor Sove Joško Kadivnik, direktor NPU Darko Muženič in zunanja ministrica Tanja Fajon pri razbitju vohunske mreže, kazenskem pregonu ruskih vohunov in izgonu ruskega diplomata delovali zakonito, odgovorno, skrbno in profesionalno. Ugotovil je tudi, da sta Bobnar in Lindav v svojem pričanju z navajanjem neutemeljenih in neresničnih dejstev osebne politične in karierne interese postavila pred nacionalne.

DZ je komisiji tudi naložil, da Lindava zaradi suma krive izpovedbe naznani pristojnim organom kazenskega pregona. Organu, pristojnemu za izdajo dovoljenj za dostop do tajnih podatkov, pa sprožitev postopka varnostnega preverjanja in zavrnitve izdaje dovoljenja za dostop do tajnih podatkov Bobnarjevi zaradi “utemeljenega dvoma v zanesljivost in lojalnost”.

Ugotovitve vmesnega poročila preiskovalne komisije DZ je podprlo 44 poslancev, proti je glasovalo 32 poslancev, vzdržanih jih je bilo pet.

Sklep komisije DZ pa je podprlo 38 poslank in poslancev, proti pa jih je glasovalo 31. Za je glasovalo 34 poslancev Svobode, trije poslanci SD in Janez Žakelj iz NSi, sicer tudi predsednik komisije DZ za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb (Knovs), ki je zadevo prav tako preiskovala. Žakelj je po glasovanju na družbenem omrežju zapisal, da se je pri glasovanju zmotil, saj sklepu najostreje nasprotuje. Na seji pa je dejal, da bo kot predsednik Knovsa zahteval dokumentacijo, ki je zaradi predkazenskega postopka komisija ni dobila.

Poslanci Levice so se glasovanja bodisi vzdržali bodisi niso glasovali, trije poslanci SD pa so sklep podprli.

Tudi predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič, ki je sicer vmesno poročilo podprla, o sklepu ni glasovala.

Rezultat današnjega glasovanja Lindava ne preseneča, “je pa jasen dokaz, kako so programi, ideje in načela navedenih treh političnih strank, v katerih zagovarjajo spoštovanje pravne države, človekovih pravic in poštenost mrtva črka na papirju, pesek v oči volivcem”. Vzdržanost poslancev pri glasovanju pa je označil za “pilatovsko potezo”.

Read Entire Article