ARTICLE AD
Berlin zavrača kritiko Rubia zaradi razglasitve AfD za ekstremistično skupino
Nemško zunanje ministrstvo je odločno zavrnilo kritike ameriškega državnega sekretarja Marca Rubia, ki je odločitev države, da desno stranko Alternativa za Nemčijo (AfD) uvrsti med “potrjeno desničarsko ekstremistično skupino”, označil za “prikrito tiranijo”. Ostra izmenjava mnenj, ki se je javno odvijala na platformi družbenih medijev X, je izpostavila napetosti med Berlinom in Trumpovo administracijo glede ravnanja s skrajno desničarskimi političnimi gibanji.
Nemška obveščevalna agencija, Zvezni urad za varstvo ustave (BfV), je v petek po triletni preiskavi AfD uradno označila za desničarsko ekstremistično organizacijo. Odločitev, ki jo je podprlo 1100-stransko poročilo, je stranko obtožila spodbujanja “rasistične in protimuslimanske” ideologije ter prizadevanja za marginalizacijo celih skupin prebivalstva, kar krši nemška ustavna načela. Razvrstitev daje oblastem večja pooblastila za spremljanje AfD, vključno z uporabo informatorjev ter avdio in video nadzora.
Rubio, visoki predstavnik v Trumpovi administraciji, je potezo ostro obsodil. V objavi na X je zapisal, da je Nemčija svoji “vohunski agenciji podelila nova pooblastila za nadzor opozicije” in jo označil za “ne demokracijo, temveč prikrito tiranijo”. Dejal je, da AfD, ki je na februarskih zveznih volitvah prejela 20,8 odstotka glasov in 152 sedežev, ni ekstremistična, temveč legitimna sila, ki nasprotuje “smrtonosni politiki odprtih meja establišmenta glede priseljevanja”. Rubio je Nemčijo pozval, naj “obrne smer”, kar sta podprla tudi ameriški podpredsednik J. D. Vance in milijarder Elon Musk, Trumpov svetovalec, ki sta AfD označila za “najbolj priljubljeno stranko v Nemčiji” in svarilta pred njeno morebitno prepovedjo.