Arktika: Krčenje ledenikov razkrilo približno 2500 kilometrov nove obale

19 hours ago 8
ARTICLE AD

Arktika: Krčenje ledenikov razkrilo približno 2500 kilometrov nove obale

Krčenje ledenikov na Arktiki, ki ga pospešujejo naraščajoče temperature oceanov in zraka, je med letoma 2000 in 2020 razkrilo približno 2500 kilometrov nove obale in 35 prej skritih otokov, kaže nova raziskava, objavljena v reviji Nature Climate Change. Znanstveniki so z analizo satelitskih posnetkov pregledali več kot 1700 ledenikov na območjih Grenlandije, Aljaske, kanadske Arktike, ruske Arktike, Islandije in Svalbarda. Ugotovili so, da se je 85 odstotkov teh ledenikov v obdobju 20 let umaknilo, pri čemer se je vsako leto v povprečju odkrilo 123 kilometrov nove obale. Dr. Simon Cook, višji predavatelj okoljskih znanosti na Univerzi v Dundeeju, poudarja, da te spremembe temeljito preoblikujejo naravo arktičnih pokrajin.

Največji delež nove obale, kar dve tretjini, je nastal na Grenlandiji, kjer je umik ledenika Zachariae Isstrom na severovzhodu države sam po sebi prispeval 81 kilometrov – več kot dvakrat toliko kot kateri koli drug ledenik v študiji, navaja Euronews. Poleg obale so raziskovalci odkrili tudi 35 novih otokov, večjih od 0,5 kvadratnega kilometra, ki so bodisi popolnoma izpostavljeni bodisi izgubili ledeniško povezavo s celino. Glavni vzrok za hitro taljenje je segrevanje, ki ga poganjajo podnebne spremembe, kar povzroča izgubo mase ledenikov, zlasti tistih, ki se izlivajo v morje.

Nevarnost zemeljskih plazov in cunamijev

Nova obala, imenovana “paraglacialna”, prinaša tudi tveganja. Ker na teh sveže razkritih območjih permafrost še ni utrjen, so bolj dovzetna za erozijo, zemeljske plazove in celo cunamije. Raziskovalci opozarjajo, da to predstavlja nevarnost za lokalne skupnosti in gospodarske dejavnosti, kot je turizem. Primer takšnega dogodka je cunami na Grenlandiji junija 2017, ki je povzročil veliko škodo in terjal življenja. “Te obale so dinamične zaradi pomanjkanja ledenega cementa, ki bi jih stabiliziral,” pojasnjuje Cook. Valovi, množično zapravljanje in drugi procesi jih hitro spreminjajo.

Read Entire Article