Apple je ta vijak začel nameščati v prvi iPod. Po 24 letih je še vedno ključnega pomena za globalno strategijo podjetja

4 days ago 17
ARTICLE AD

Predstavljen je bil leta 2001 in ga še vedno najdemo v telefonih iPhone, iPadih, računalnikih Mac in celo mobilnih telefonih drugih blagovnih znamk.

Prvič je bil v Applovem izdelku viden leta 2001 v iPodu. Leta pozneje je bil leta 2009 predstavljen v 15-palčnem računalniku MacBook Pro. In razen samega podjetja in njegovih dobaviteljev nihče na svetu ni imel izvijača, s katerim bi ga lahko odvil. Strokovnjaki so ga zato morali izvesti s povratnim inženiringom.

Pentalobularni vijaki, znani tudi kot pentalobe, so bistveni del proizvodnega procesa in mimogrede preprečujejo enostavno odpiranje tretjim osebam. To je eden od stebrov, na katerih temelji politika popravil podjetja.

Vijak, ki je veliko več kot le vijak

23. oktober 2001 se je zapisal v zgodovino kot dan, ko je Steve Jobs svetu pokazal prvi iPod. Vzel ga je iz žepa, da bi naredil analogijo, da bi lahko imel vedno pri sebi 1 000 pesmi, in ostalo je zgodovina. Na koncu je povzročil revolucijo v glasbeni industriji, saj je pretočno predvajanje prehitelo fizično obliko.Vendar pa je bilo na tej predstavitvi nekaj, česar nihče ni opazil. Bilo je v notranjosti iPoda in predstavljalo je skoraj deset pentalobularnih vijakov. Uporabljali so se kot varnostni vijaki za pritrditev na 1,8-palčni trdi disk v Applovem predvajalniku, ki ga je izdelala Toshiba.

Natančen izvor teh vijakov še vedno ni znan, saj jih Apple, Toshiba ali kateri koli drug proizvajalec ni nikoli patentiral ali registriral. Vendar je bil prav trdi disk MK5002MAL japonskega proizvajalca prvi izdelek, za katerega je bilo znano, da ima pentalobularne vijake. Apple jih je skoraj takoj sprejel.Posebnost teh vijakov je njihova zvezdasta oblika z glavo s petimi lopaticami (drugi vijaki, kot so vijaki Torx, imajo šest lopatic). Vendar pa ni izjemna le oblika, temveč tudi potreba po uporabi posebnih izvijačev, ki v tistem času niso bili na voljo širši javnosti.

Z leti je Apple te vijake uvedel v več naprav, kot so iPhoni in računalniki Mac, tako da so bili vidni na zunanjem ohišju, prvi med njimi pa je bil MacBook Pro iz leta 2009. Predvidljivo je bil cilj preprečiti tretjim osebam, da bi brez izrecnega dovoljenja podjetja odpirale naprave in spreminjale njihove dele ali jih popravljale.

Uporabili so jih tudi nekateri kitajski proizvajalci, na primer Huawei, ki je svojo pot s pentalobularji začel z modelom Huawei P9. Ali pa Meizu, prav tako kitajski, ki jih je vgradil v številne pametne telefone.Apple še danes uporablja pentalobularne vijake, ki pa so svoj smisel obstoja izgubili že pred skoraj 15 leti. Z iPhonom 4 leta 2010 so številni proizvajalci začeli izdelovati izvijače, ki so bili sposobni delati s temi vijaki, in jih dali na voljo širši javnosti.

Pravzaprav je obstoj javnih orodij za odvijanje vijakov danes nujen na številnih območjih, kot je Evropa, kjer zakonodaja zagovarja pravico do popravila.

Vijaki, ki oblikujejo geopolitiko družbe Apple

Apple je bil zaradi ameriške carinske vojne prisiljen iskati alternative proizvodnji na Kitajskem, vse pa kaže na povečanje proizvodnje v Indiji. Trump želi, da bi jih izdelovali na ameriških tleh, vendar je Apple že večkrat ocenil številne razloge, zakaj to ne bi bilo stroškovno učinkovito niti z ekonomskega niti z logističnega vidika.

Telefon iPhone je sestavljen iz delov iz več kot 40 držav in iz logističnih razlogov bi jih bilo težko pripeljati v Združene države, poleg tega pa so tu še vijaki. Da, spet vijaki, pa naj bodo pentalobularni ali drugi.

Vijaki so sestavljeni iz delov iz več kot 40 držav, če pomislimo, da je podjetje Applovega kalibra, ki vsako leto izdela več kot 200 milijonov iPhonov, avtomatiziralo vsak proizvodni postopek. Toda ne, vijake ročno vijačijo zaposleni v podjetjih Foxconn, Pegatron in drugih Applovih proizvodnih partnerjih.

Kot je razkril časnik Financial Times, je zanimivo, da se Applovim partnerjem bolj splača zaposlovati ljudi kot iskati avtomatizirane rešitve, kot so roboti. In to je paradoksalno eden najpomembnejših razlogov, zakaj Apple ne razmišlja o proizvodnji iPhonov zunaj azijskih držav.

Težko je najti osebje, ki bi bilo pripravljeno opravljati tako ročna, rutinska in, zakaj ne reči, težka opravila. Zato imajo vijaki, čeprav gre očitno le za eno od številnih možnosti za proizvodnjo v državah, kot sta Kitajska ali Indija, ključno vlogo v Applovih proizvodnih strategijah.

To težavo smo že rešili:

The post Apple je ta vijak začel nameščati v prvi iPod. Po 24 letih je še vedno ključnega pomena za globalno strategijo podjetja appeared first on Little Saturday.

Read Entire Article