Animateka tudi v 21. izvedbi z ustaljenimi sekcijami ter programom po izboru ekipe

3 hours ago 3
ARTICLE AD BOX

Mednarodni festival animiranega filma Animateka po lanski 20-letnici tudi v letošnji izdaji ostaja pri ustaljenih programih. Na festival prihaja vedno več gostov, a kakšno programsko prevetritev bi lahko prinesel le načrtovani Kinodvorov minipleks, je izpostavil vodja Igor Prassel na današnji predstavitvi. Festival bo potekal od 2. do 8. decembra.

Kot je povedal na novinarski konferenci, so že ob začetku festivala postavili v fokus animirane filme vzhodne, južne in srednje Evrope, študente evropskega animiranega filma, mednarodni otroški program in VR animacijo. “To se je pokazalo kot zadetek v polno in zaradi tega se na našem festivalu prikazujejo tudi malo bolj drugačni filmi kot na vseh ostalih,” je dejal in dodal, da bi morebitno programsko širitev lahko omogočil omenjeni minipleks.

Festival v 21. izdaji z okoli 300 filmi, ki jih bodo prikazovali v Kinodvoru in Slovenski kinoteki, ostaja pri ustaljenih programih. Glavni tekmovalni program bo tudi tokrat namenjen kratkim animiranim filmom, tekmovalni program Mladi talenti Evrope študentskim animiranim filmom evropskih šol in akademij, v Slonovem tekmovalnem programu pa bodo prikazali animirane filme vsega sveta, namenjene otrokom.

Edini slovenski film v glavnem tekmovalnem programu bodo Tri tičice Zarje Menart, med študentskimi deli, ki so po Prasslovih besedah vsakič navdihujoča, pa bosta tekmovala filma Onkraj obraza Anje Resman in Tempomaximus Brine Fekonja. Obe prihajata z Univerze v Novi Gorici. Tekmovalen je tudi program VR del, ki jih bodo prikazovali v MSUM in se bodo prav tako potegovali za nagrado, vredno 1000 evrov.

Skupaj s programsko ekipo Prassel ugotavlja, da so animirani avtorski film na visoki kakovostni ravni tako po izvirnosti kot umetniški plati. Letošnje filme so izbirali izmed 800 prijavljenih del.

Na festivalu vsakič predstavijo tudi izbor celovečernih avtorskih animiranih filmov. Prikazali jih bodo sedem, trije med njimi so nominirani za evropsko filmsko nagrado. Programski vodja je izpostavil zlasti Sultanine sanje, ki ga je režiserka Isabel Herguera zasnovala po utopični pripovedi bengalske feministične pisateljice Begum Rokeye o deželi, v kateri so ženske neodvisne in vodijo vse državne zadeve. Avtorica bo ena od gostov festivala.

Med preostalimi sekcijami bo v Svetovnem jagodnem izboru mogoče videti eklektičen izbor najboljših kratkih filmov z vsega sveta, tudi nagrajence s številnih festivalov. Svoj izbor so dodali še člani Kinotripovega filmskega kluba s filmi na tematike, ki so blizu mladim, med njimi bo film Ane Čigon Maček med vrati. Kot novost so v program prvič dodali filme po okusu animatečne ekipe.

Festivalska retrospektiva bo posvečena filmskim prvencem največjih imen avtorskega animiranega filma. V tem delu bodo med drugim prikazali najstarejši ohranjeni film mojstrice animacije v tehniki izrezljanke – Dogodivščine princa Ahmeda iz leta 1926 Lotte Reiniger, ki jih bo na klaviaturah spremljala Polona Janežič.

Celostno podobo je za festival ustvarila v Franciji živeča estonsko-hrvaška avtorica Chintis Lundgren. Letošnja festivalska rezidentka je tudi članica žirije, predstavila pa se bo še z razstavo v Kinodvoru. Razstavni del bo sicer prikazal še ustvarjalnost animatork Anje Resman in Zarje Menart.

Read Entire Article