Andreja Leški izpostavila pomen izobraževanja za športnike

5 days ago 21
ARTICLE AD

Olimpijski komite Slovenije (OKS) je podelil certifikate za športnikom prijazno izobraževanje, ki so jih dobili predstavniki 18 srednjih in 25 višjih oziroma visokih šol. Pomembnost vzpostavljanja pogojev za pomoč pri izobraževanju v času aktivnih karier športnikov je izpostavila zlata olimpijka v judu Andreja Leški.

“Red in disciplina, ki sem ju pridobila v športu, sta mi pomagala tudi pri študiju. Ves čas pa je bila v mojih mislih možnost, da lahko poškodba ali kaj podobnega prekine mojo športno pot. Zato sem nadaljevala do konca študija in sedaj že počasi pogledujem, kaj bi mi ustrezalo v moji drugi karieri. A še vedno sem osredotočena na šport, da ne bo pomote, zanima pa me medijska plat športa, lahko bi delila znanje tudi naslednjim generacijam v judu, bomo videli,” je povedala Leški, ki je uspešno končala študij na ekonomski fakulteti.

V Kopru je po osnovni šoli nadaljevala na tamkajšnji tehniški gimnaziji. Po končanem prvem letniku je zamenjala klub ter prišla v Ljubljano. Na Vegovi je nato končala tehniško gimnazijo. “Prepričevali so me, da bi šla na kakšno bolj športno usmerjeno srednjo šolo. A mi ni žal, da sem sledila svojemu srcu. Zanimala me je matematika in sem se sprva vpisala na matematično fakulteto. To je bil kar težak zalogaj, nisem hotela z glavo skozi zid, zato sem se prepisala na ekonomsko fakulteto,” je svojo izobraževalno pot strnila Leški.

Po prihodu v Ljubljano se je vse bolj posvečala judu in od zaposlitve v slovenski vojski, ki ji je dala nekaj več finančne stabilnosti, se njeno življenje vrti okrog športa. Do fakultete ji je šlo gladko tudi pri šolanju, potem pa je vztrajala tudi pri fakultetnem študiju, kljub temu, da je imela povsem drugačno življenje kot večina drugih študentov in je potrebovala več časa, da je končala letnike. Med njenimi željami ostaja, da bi vpisala magisterij.

Certifikat športnikom prijazno izobraževanje, ki ga je po pogovoru z Leški podelil OKS, pomeni, da izobraževalne ustanove omogočajo izobraževanje in po potrebi opravljanje izpitov na daljavo ter nekatere druge prilagoditve. Na srednješolski ravni je to predvsem možnost vnaprej napovedanega spraševanja in pisanja šolskih nalog, na terciarni stopnji pa gre primarno za časovno prilagodljivost v smislu oddaje seminarskih in drugih nalog, izrednih izpitnih rokov in podobno.

Za šolsko leto 2025/26 je certifikat prejelo 13 fakultet Univerze v Ljubljani, devet fakultet Univerze v Mariboru, po ena fakulteta Univerze Alma Mater Europaea in Univerze na Primorskem ter Fakulteta za zdravstvene vede Angele Boškin. Med srednješolskimi ustanovami so certifikat prejele gimnazije in srednješolski programi iz Ljubljane, Radovljice, Kranja, Jesenic, Murske Sobote, Novega mesta, Celja, Maribora in Rogaške Slatine. OKS podpira tudi 93 programov športnih oddelkov na splošnih in športnih gimnazijah.

“V OKS ob podpori sponzorjev in različnih ministrstev na nacionalni ravni izvajamo dejavnosti, projekte in programe za podporo športnikom in njihovi dvojni karieri, ki vključujejo tako podporo pri izobraževanju kot pri zaposlovanju. To je izjemno pomembno za to, da se lahko športniki čim bolje in hitreje vključijo v svojo drugo kariero. Tudi sam imam v družini tak primer in vem, kako težko je združevati obe poti, športno in študijsko. Ob tem smo resnično zadovoljni, da imamo partnerje, kakršen je Telekom Slovenije, ki je sponzor slovenskih olimpijcev že skoraj 30 let,” je ob tem izpostavil predsednik OKS Franjo Bobinac.

Ob tej priložnosti pa sta OKS in Telekom Slovenije podaljšala sodelovanje še za naslednje štiriletno obdobje, Bobinac pa je za prihodnje leto napovedal tudi vzpostavitev nacionalnega kariernega centra.

Read Entire Article