Ambasada Rog opozorila na nehumane azilne postopke

5 hours ago 15
ARTICLE AD

Aktivisti in migranti, zbrani v Ambasadi Rog, so danes predstavili sedmo številko glasila Tukaj smo. Posvetili so jo vprašanju deportacij po dublinski uredbi, po kateri se znotraj EU določa odgovorne države za obravnavo prošenj za azil. Sistem deportacij niža delovne standarde in ne cilja na obvladovanje deportacij, temveč cene dela, so dejali.

Slovenija prosilce za azil izganja na Hrvaško, ki jo notranje ministrstvo po dublinski uredbi upošteva kot varno državo za begunce. A se Hrvaški organi po navedbah Ambasade Rog poslužujejo nehumanih metod za izganjanje prosilcev za azil in onemogočajo obravnavo prošenj za zaščito. To so ugotovila številna evropska sodišča, so opozorili v skupni izjavi na novinarski konferenci pred prostori urada vlade za oskrbo in integracijo migrantov.

Lani je ministrstvo za notranje zadeve obravnavalo 5634 prošenj za mednarodno zaščito, je razvidno na spletni strani ministrstva. Kot so navedli v Ambasadi Rog, je ministrstvo izdalo kar 2387 odločb o vračanju v drugo državo, največkrat na Hrvaško in v Bolgarijo. To pomeni, da Slovenija praktično ne sprejema prošenj za azil in prosilce obsoja na deportacije v državi, kjer jim niso omogočeni pošteni in humani postopki obravnave, so poudarili. Opozorili so tudi, da deportacija na osebo stane med 3000 in 6000 evrov, v kar niso všteti stroški odvetnikov, prevajalcev in policijskega spremstva. Lani so deportirali 68 prosilcev, letos pa 20.

Prosilci so na deportacijo obsojeni tudi, ko odločevalcem predložijo dokaze, da so bili deležni tepeža in rasizma. Prosilcem so tako po navedbah Ambasade Rog v hrvaškem azilnem domu Porin v Zagrebu odrekali hrano in nujno medicinsko pomoč, prav tako pa jim v postopku niso zagotovili prevajalcev in odvetnikov. Na odločitve o izgonu pa ne vpliva niti to, da so prosilci v Sloveniji zaposleni, se učijo jezika in imajo socialne in partnerske vezi, so dodali.

Več sto prosilcev za azil dnevno živi in dela z grožnjo deportacije. Pred nekaj dnevi so policisti tako deportirali devetnajstletnika, ki je poklicni nogometaš v slovenskem klubu, ter delavca iz znamenite ljubljanske restavracije, ki v Sloveniji živi že dve leti, so povedali. Pri tem so opisali nasilje, ki so ga deportirani doživljali med postopkom.

Azilna politika služi ekonomskim interesom, saj zagotavlja delavce, ki so prisiljeni sprejeti dela v tovarnah in plantažah pod najslabšimi pogoji, v državah, ki kapitalistični center oskrbujejo s poceni izdelki, so dejali. Poleg tega, da živijo pod grožnjami izgona, prosilci težko dobijo redne zaposlitve, zato so prisiljeni sprejeti izkoriščevalske delovne pogoje in celo delo na črno, so poudarili.

Agencijske in migrantske delavce izkoriščajo predvsem gostinska in logistična podjetja, na kar so prejšnji teden spomnili tudi v oddaji Tarča, so dodali. Kršitve človekovih pravic beguncev in tujih delavcev tako niso naključje, temveč sestavni del državne trgovine z ljudmi. Do zlorab prihaja zaradi pohlepa po dobičkih ter neodgovornosti uradnikov, ki ob tem gledajo stran, so pojasnili.

Read Entire Article