Pravosodno ministrstvo v ZDA sodišču
predlaga, da v razsodbi določi obvezno razkosanje Googla. To je seveda poenostavitev, saj je v predlogu razsodbe sedem ukrepov, ki bi preprečili nadaljevanje zlorabe prevladujočega tržnega položaja. Med njimi so obvezna odprodaja Androida, oddvojitev Chroma v ločeno podjetje in prepoved razvoja novih brskalnikov v Googlu. Prav tako bi moral Google financirati izobraževalne kampanje o prosti izbiri in menjavi brskalnikov in iskalnikov. Google ne bi smel več sklepati ekskluzivnih dogovorov in kupovati privzetega položaja iskalnika na različnih platformah (tako se na primer financira Mozilla, ki ponuja Google kot privzeti iskalnik, kar jim prinese večino proračuna). Nad Googlom bi naslednjih deset let bedeli nadzorniki, ki bi preverjali spoštovanje zavez in pazili, da se Google ukrepom ne bi izmikal.
Googlov vodja pravne službe nad predlogom
ni navdušen. Vztraja, da bi ob takšnem razpletu največ izgubili ameriški in svetovni potrošniki. Razdelitev podjetja bi ošibila izdelke in znižala njihovo kakovost. Trdi, da ministrstvo s tem bistveno presega sodno ugotovljene kršitve in da ni nobenega razloga za tako intenziven poseg v podjetje. Sodišče je namreč avgusta
ugotovilo, da ima Google na dveh trgih monopolni položaj, Googlovi argumenti pa so bili tedaj ovrženi.
Do končne odločitve bo preteklo še veliko vode, saj bo sodišče odločilo šele spomladi. Nato se Google lahko še pritoži. Tedaj bo v ZDA vladala že nova garnitura. Sicer je ta sorazmerno nenaklonjena liberalnim tehnološkim velikanom, češ da cenzurirajo konservativne poglede, a bodoči ameriški predsednik je že večkrat namignil, da razdelitve podjetja ne podpira.
[st.slika 72081]