ARTICLE AD
Kaj se prebudi, ko nastopi čustveni izbruh?
Estimated reading time: 4 minute
Čustveni izbruhi niso le neprijetni za vse, ki so v bližini, temveč včasih človeka preplavijo do te mere, da se ne zaveda, kaj počne. Gotovo ste tudi vi kdaj doživeli, da se je nekomu nenadoma pomračil obraz, da je žalostno spustil obrvi in se mu je zatresla brada, v naslednjem trenutku pa je neutolažljivo zajokal. Pri nenadnih solzah morda celo ni tako hudo, ker je tak človek pravzaprav agresiven. To pomeni, da je svojo agresijo obrnil proti sebi in da se zdaj na ta način trpinči, kaznuje in pomiluje.
Pri nenadni jezi pa je lahko precej huje. Celo zastrašujoče, Jeza je agresija.
Človek nekoga napada, verbalno. Na žalost včasih ne samo verbalno. Izrekanje marsičesa v obraz, grožnje, psovke, približevanje s sovražno mimiko. Vse to lahko spravi ob pamet tistega, ki je tarča takšnega izbruha. Zaradi strahu, ki ga utegne izzvati takšna hipna jeza, lahko pride do nenadnega odgovora na ta čustveni napad. Medtem ko pri solzah sočustvujemo, se na jezo običajno drugače odzovemo.
Napadeni bo verjetno pomislil, da se mora ohraniti pred sogovornikom, ki je nenadoma pokazal negativna čustva.

Tudi na okolje, na katerega so bila usmerjena ta čustva, ni pripravljeno na čustveni izbruh. In pogosto prav okolje postavi diagnozo čustvenega izbruha. Ljudje se običajno težko znajdejo v tem nenadnem in nepredvidenem položaju. Tako kot je nepredvidljiv čustveni izbruh, je nepredvidljiv tudi odziv, ki je pogosto nenavaden celo v primerih, ko nekdo že ima izkušnje s človekom, ki je imel čustveni izbruh ali je nasploh nagnjen k takšnemu vedenju.
Ob napadu jeze se nekateri pogumno umaknejo z bojišča. Drugi se odzovejo z dejanskim begom ali pa z umikom vase, kar predstavlja posebno vrsto pobega. Tretji poskušajo na napad jeze, da bi bili bolj prepričljivi in bi zanesljivo zmagali, saj je njegova jeza hujša in so zaradi tega močnejši. Redko je odziv na jezo tolažba.
Morda zgolj takrat, ko gre za jeznega otroka, ki ga poskušamo potolažiti, pri odraslih je taka reakcija sogovornika redka.

Včasih poskuša kdo stvar umiriti, kar bi se na nek način dalo razumeti kot obliko tolažbe. Jeza, pri kateri ni nikakršnih razlogov, da se pojavi s takšno silovitostjo, je mogoče do določene mere parirati. Odziv na čustveni izbruh jeze je lahko protinapad. Če o ta rešil in ustavil čustveni izbruh, če bo to streznilo tistega, ki ga je prevzela nenadna in silovita togota, je lahko takšen protinapad celo koristen.
Takojšen, hiter in odločen odziv je lahko koristen, če nam uspe s tem presenetiti in ustaviti nenadzorovan izbruh.
Odgovor na izbruh jeze pa je lahko tudi močan strah, ki človeka ohromi. Takrat se mu v glavi porajajo vprašanja kot so; Kakšen bi bil izid tega dvoboja? Je možno, da bo ostal v mejah verbalnega? Je treba koga zaprositi za pomoč?
Odgovor na čustveni izbruh jeze je torej lahko tudi strah. Strah pa je lahko sam po sebi prav tako čustveni izbruh. Izpad v obliki strahu, ki zbuja bojazen, blokira in spravlja ob pamet, je lahko močan čustveni izbruh, ki zelo zmede sogovornika. Pogosto se bojimo določenih posegov, zdravljenja in celo običajnega pregleda, čeprav vemo, da nam to v resnici koristi.
Preberite tudi KDO SO NADZORNIKI VAŠEGA ŽIVLJENJA? in KAKO DELOVATI Z OBČUTLJIVIMI IN PRESTRAŠENIMI OTROKI
The post ALI POGOSTO DOŽIVLJATE ČUSTVENE IZBRUHE? appeared first on Horoskop.si - Novice in zabava iz področja astrologije.