ARTICLE AD
Petkovo jutro v Križni luki na otoku Hvar. Sonce, zatišje, običajen dan za konec aprila. In potem – šok. V morje je izteklo kar 15 ton nafte. Brez opozorila, brez drame – samo tihi razliv črne tekočine, ki se je razlezla po modrini Jadrana.
Po poročanju Dalmacija Danas naj bi do izlitja prišlo zaradi okvare na bencinski črpalki v neposredni bližini obale. 24sata navaja, da se je po prvih ugotovitvah pretrgal cevovod, kar je povzročilo nenadzorovan izpust goriva. Uradne potrditve o točnem vzroku še ni – preiskava je v teku.
“Prišlo je do onesnaženja morja z nafto”
“Danes zjutraj okoli 9.30 smo prejeli informacijo, da je v mestu Hvar, v zalivu Križna luka, prišlo do onesnaženja morja z nafto. Na terenu so policisti PP Hvar in Pomorske policijske postaje, gasilci, HGSS in zaposleni pri Luški kapitaniji,” so sporočili iz splitske policije (Dalmacija Danas).
Gasilci in pripadniki Lučke kapetanije so se nemudoma lotili dela – v igri so bile zaščitne pregrade, absorbenti, čolni z napetimi posadkami in težka oprema. Pa še to – povsem ročno. Brez robotov, brez dronov. Ljudje proti razliti nafti.

Kaj to pomeni za naravo?
Nafta – čeprav se zdi kot vsakdanji del infrastrukture – v morju ni nič manj kot strup. Do dobesedno. Zaradi nje poginejo ribe, rake paralizira, školjke utihnejo, plankton – osnovna hrana celotnega ekosistema – izgine. In kar je najhuje?
Ptice. One nimajo šans. Ko jim perje prepoji oljna plast, izgubijo sposobnost letenja – in termoregulacije. Kar je pogosto njihov konec.
Kot opozarja biologinja dr. Iva Tomić z Instituta Ruđer Bošković, “lahko takšno onesnaženje vpliva na celoten prehranski splet, posledice pa se ne bodo poznale samo letos, ampak tudi prihodnje sezone – in morda še dlje.” (HRT, 25. 4. 2025)

Sanacija? Težka, počasna, draga.
Kaj se dogaja zdaj? No, gasilci so tam. Delajo. Delavci Lučke kapetanije tudi. A nafta je že pregloboko – dobesedno. Pregrade so postavljene, a mrlje so pobegnile. Veter jih nosi. Sonce pa situacijo le še otežuje, saj se nafta na površju segreva in razkraja, pri tem pa sprošča nevarne hlape.
Po podatkih Ministrstva za pomorstvo in infrastrukturo bo čiščenje trajalo več tednov – vsaj. Spremljali bodo stanje vode, analizirali vzorce sedimentov, kontrolirali lokalne ribiške pridelke in – najpomembneje – opozarjali kopalce. Vsaj tiste, ki poslušajo.
Kaj pa poletje?
In zdaj vprašanje, ki visi v zraku – kaj bo s turizmom?
Hvar – zvezdniška destinacija. Ne samo za Slovence, tudi za Britance, Avstrijce, Američane. Plaže kot iz razglednice. Modrina brez filtra. Ali bolje rečeno – bila je.
Če plaže ne bodo očiščene pravočasno, če morje ostane oporečno – potem se lahko poletna sezona 2025 obrne na glavo. Turistični delavci se že oglašajo. “To se nam je zgodilo v najslabšem možnem trenutku,” je za Slobodna Dalmacija povedal Joško Jelinčić, lastnik apartmajev v Starem Gradu. “Če zdaj izgubimo zaupanje gostov, se to ne popravi v enem letu.”
Glede na izkušnje iz leta 2008, ko je podoben izliv prišel do območja Makarske, je učinek lahko dolgotrajen – tudi do dve sezoni zmanjšanega števila prihodov (Slobodna Dalmacija).
Opozorilo vsem
Lokalne oblasti so že izdale opozorila. Kopanje v območju Križne luke do nadaljnjega – odsvetovano. Ribičem pa svetujejo, naj spremljajo obvestila in se začasno izogibajo ribolovu v širšem radiju nesreče.
Strokovnjaki opozarjajo, da bi redni pregledi infrastrukture – cevi, cistern, ventilov – lahko preprečili izliv. Ali pa vsaj zmanjšali obseg. A kje se je zataknilo?
Črno opozorilo
Hvar bo moral zdaj živeti s posledicami. Narava bo okrevala – a počasi. Turizem se bo predramil – a pod pogojem, da bodo ukrepi hitri, pregledni in učinkoviti.
Ekološke nesreče se ne dogajajo kar tako. In ko se zgodijo – so zrcalo. Včasih politike. Pogosto neodgovornosti. Skoraj vedno – človeškega faktorja.
Tokrat se je zgodilo Hvaru. Jutri? Morda drugje.
Vir: Dalmacija Danas, 24sata, HRT, Slobodna Dalmacija, Ministrstvo za pomorstvo in infrastrukturo
Pripravil: N. Z.
The post Alarm na Hvaru! V morje izteklo tone nafte – kakšne so posledice za poletje 2025? first appeared on NaDlani.si.