6. Otroški folklorni festival »Pleši, pleši črni kos« letos gostil kar dvanajst otroških skupin

17 hours ago 6
ARTICLE AD

V Sloveniji je več kot šeststo raznih folklornih skupin. Zadnjih nekaj let je opaziti izredno povečanje starejših, upokojenskih ter veteranskih folklornih skupin, dočim število mlajših in otroških ter mladinskih folklornih skupin ne narašča tako strmo, ampak celo upada. V želji, da bi ljudsko plesno in glasbeno izročilo posredovali mlademu rodu ter da bi vzgojili prihodnje plesalce in glasbenike, so folklorniki Folklornega društva Groblje, Domžale pripravili že šesti  Otroški folklorni festival »Pleši, pleši črni kos«, na katerem je nastopilo kar dvanajst otroških skupin z dvesto dvajset plesalci in mentorji.

Folklorno društvo Groblje, Domžale, ki je mimogrede tudi član Mednarodnega folklornega festivala »Od Celja do Žalca«, je v soboto, 5. aprila 2025, v Kulturnem domu Groblje pripravilo pester in zanimiv folklorni festival, na katerem se je zvrstilo dvanajst otroških folklornih skupin.  Vsak plesalec je po nastopu prejel lepo medaljo, mentorji pa zahvalo. Prireditev sta vodili učenki Osnovne šole Komenda Moste Eva Janežič in Eva Štrajhar.

Kot je v uvodu dejal dr. Franc Hribovšek, predsednik Folklornega društva Groblje, Domžale, bi radi ljudsko in plesno glasbeno izročilo posredovali mlademu rodu, zato prirejajo otroški folklorni festival v želji, da ostane vsakoleten. Pri tem kostumska podoba ni nujna, je pa zaželena. Če skupina nima žive glasbene spremljave, pa se lahko predstavi s posnetkom. Za omogočitev izvedbe folklornega festivala se je zahvalil Občini Domžale, JSKD OI Domžale, Enzo Grafikia ter Krajevni skupnosti Jarše – Rodica.

Prve so nastopile Domžalske mažoretke in twirlerice. Domžalske mažoretke od leta 2016 vadijo na Osnovni šoli Rodica. Dekleta se na treningih zabavajo ob učenju novih veščin s palico, plesnih korakov ter koreografij, mažoretnih, v zadnjem času pa vedno več twirling koreografij. Z veseljem se udeležujejo nastopov v občini in so vesele, da imajo prijatelje v domžalskih društvih. Zelo so vesele, da so bile povabljene na Otroški folklorni festival v Groblje. Od leta 2024 delujejo v svojem društvu Mažoretni in twirling klub ZVEZDE DOMŽALE. Nastopili sta najmlajša od 1. do 3. Razreda in malo starejša skupina od 4. do 5. razreda.  Skupino vodi Anita Omerzu Tome.

Prvič so na festivalu nastopili tudi Otroška folklorna skupina Groblje, Domžale, ki deluje v okviru Folklornega društva Groblje od septembra 2024. Skupino vodi dr. Franc Hribovšek.

Otroška folklorna skupina Čebelice deluje v okviru Osnovne šole Janko Kersnik Brdo pri Lukovici, VVE Medo Prevoje. Skupino vodi Ksenija Capuder.

Otroška folklorna skupina Lilije iz Moravč deluje v okviru Osnovne šole Jurija Vege  VVE Vojke Napokoj . Skupino vodita Karmen Mihelčič in Gregor Klopčič.

Otroška folklorna skupina Verine zvezdice je bila ustanovljena leta 2009, od leta 2010 pa je del Šolskega Kulturno umetniškega društva Verine zvezdice, ki deluje znotraj Osnovne šole Marije Vere. Skupina se vse bolj uveljavlja na območju Kamnika, zadnjih nekaj let tudi redno nastopajo na območnih srečanjih folklornih skupin v okviru JSKD. Pred tremi leti so se prvič uvrstili na regijsko srečanje in prejeli srebrno priznanje. Od leta 2013 se predstavljajo tudi s svojimi folklornimi kostumi, ki so nastali na podlagi izčrpnih raziskav, kako so se otroci oblačili med leti 1900 in 1920. Gre za meščanska, obrtniška otroška oblačila, kar daje skupini prav poseben čar. Tokrat sta nastopili mlajša in starejša otroška folklorna skupina. Skupino vodi Vanja Hočevar.

Otroška folklorna skupina Osnovne šole Trzin deluje v sklopu interesnih dejavnosti za otroke. Otroci spoznavajo otroške igre in plese ter se seznanjajo z življenjem nekoč preko iger in zgodb. Plešejo v lastnih folklornih oblačilih. Na vajah se otroci igrajo ljudske igre ter se učijo pesmi in plese na sproščen način. V enem šolskem letu se otroci naučijo plesati veliko plesov. Nastopajo na različnih festivalih kot so Gregorjevo in Florjanov sejem in nastopajo na domači Trzinski šoli. Skupino vodita Saša Dolar in Nina Zupan.

Otroška skupina Folklorne skupine Kamnik – Ta navihani, Kamnik, deluje od leta 2022, ko se je zbralo devet plesalcev in so našli harmonikarja, folklorniki so stari med 7 in 13 let. Na vajah se srečujejo enkrat tedensko, kjer spoznavajo bogato ljudsko izročilo pesmi, plesa, iger, zbadljivk, šaljivk, ugank in , pripovedk. Skupino vodita Lucija Rifel in Mihaela Gabrovec.

Otroška folklorna skupina Mengeš deluje v okviru interesne dejavnosti v Osnovni šoli Mengeš in kot sekcija KD Svoboda Mengeš. Skupino sestavljajo otroci od vrtca pa do osmega razreda osnovne šole. Kasneje pa svojo plesno pot nadaljujejo pri Mladinski folklorni skupini KD Svoboda Mengeš. Njihovo delovanje zaznamujejo številni nastopi na šolskih, občinskih in strokovnih prireditvah, sejmih in tudi na dobrodelnih prireditvah v domačem kraju in tudi širše po Sloveniji. Otroci so radoživi, radovedni, radi se igrajo in zabavajo. Vaje so polne smeha in zabave, prav tako pa otroci zelo radi plešejo in v tem uživajo. Skupino vodi Maruša Dimc.

Otroška folklorna skupina Tina Rožanc iz Ljubljane deluje v okviru Železničarskega kulturno – umetniškega društva Tine Rožanc in to od leta 1996 dalje. V njej plešejo, tako predšolski kot šolski otroci do 15. leta starosti. Namen srečevanja otroške skupine je, da se otrokom približa ljudsko izročilo v vsem bogastvu, to je preko plesa, pesmi, zgodb ter iger, ki jih otroci neverjetno hitro osvajajo. Ob tem se učijo ritme, različne korake, petja, odrske igre, znajdena na odru ter premagovanje treme pred nastopom. Poleg tedenskih vaj se otroci družijo tudi ob kostanjevem pikniku, miklavževanju, izdelovanju voščilnic, ogledih muzejev, pustovanju, sladkanju s sladoledom. Skupina vsako leto nastopi na srečanju otroških folklornih skupin. Skupino vodita Tjaša Kovačič in Špela Jurak.

Starejša otroška folklorna skupina Koprivnica iz Hrvaške deluje od leta 1981 z željo prenašati otroško folklorno ustvarjanje na mlade rodove, da bi otroci čim prej spoznali svojo kulturo in da bi se kultura ohranila za prihodnje generacije. Hkrati pa so otroška igra in ples zelo pomembni v razvoju otroka. Skupino vodi dr. Nada Šešić.

Folklorni festival so pripravili dr. Franc Hribovšek, Franc Strle, Boris Kurent, Nevenka Unk Hribovšek, Betka Kralj, Lidija Muzga in člani folklorne skupine FD Groblje, Domžale, scenografijo je obdelal Anton Košenina, luč in ton pa Boris Kurent in Vilijem Kaker.

Avtor: Miro Pivar; Foto, video: Miro Pivar

Read Entire Article