5 nevarnih psov za otroke: pasme, ki jih je pametno poznati

5 days ago 26
ARTICLE AD

V Sloveniji je pes pogosto več kot hišni ljubljenček, za mnoge je nepogrešljiv del družine. A prav zaradi te navezanosti je toliko bolj pomembno razmisliti, katera pasma se res ujema z okoljem, kjer so prisotni tudi otroci. Ne gre zgolj za to, ali je pes lepo vzgojen, temveč tudi za njegove genetske značilnosti, velikost, moč in zgodovinsko vlogo. Kot bi pri izbiri avtomobila upoštevali varnostne teste, bi morali tudi pri psu razmisliti o njegovih lastnostih, preden postane član gospodinjstva.

Ne, ni vsaka pasma primerna za vsako družino. Pred vami je seznam petih pasem, ki po izkušnjah, statistiki in strokovnih opažanjih niso najboljša izbira za domove z otroki.


1. Ameriški pit bull terier

Ko slišimo besedo pitbull, marsikdo pomisli na zgodbe z naslovnic. Nič čudnega, statistično gledano gre za pasmo, ki je pogosto povezana z najhujšimi napadi na ljudi. V ZDA med letoma 2005 in 2019 so jih zabeležili več kot 300 s smrtnim izidom, pri čemer so pitbulli odgovorni za večino teh dogodkov.

Gre za psa, ki ima izjemno mišično maso, čeljust z močjo stiskanja, primerljivo z industrijskim primežem, in zgodovino, ki sega v čase, ko so jih uporabljali za pasje boje. To so dejavniki, ki jih pri vsakem, še tako dobro vzgojenem pitbullu, ni mogoče povsem izbrisati. Ne trdimo, da je vsak pitbull nevaren, a ko se zgodi napaka, so posledice pogosto hujše kot pri drugih pasmah.

Slika – Ameriški pit bull terier

2. Rottweiler

Sredi podeželske Slovenije je neka družina v letih 2010 redno opozarjala sosede, naj ne puščajo svojih otrok preblizu ograje. Imeli so namreč rotvajlerja, izredno zaščitniškega psa, ki je bil sicer do družinskih članov ljubezniv, a do neznancev nezaupljiv do skrajnosti.

Rotvajlerji so fizično mogočni psi, katerih instinktivna potreba po zaščiti lahko hitro preraste v agresijo, če situacija iz njihove perspektive postane “grožnja”. Kombinacija mase, hitrosti in odločnosti jih postavlja med manj priporočljive pasme za družine z mlajšimi otroki. Otroci, ki tečejo, kričijo ali nenadoma potegnejo psa za rep, lahko nevede sprožijo reakcijo, ki ni vedno prijazna.

Slika – Rottweiler

3. Nemški ovčar

Slika – Nemški ovčar

Ena najbolj razširjenih pasem v Sloveniji, pogosto v vlogi policijskega psa, je znana po svoji inteligenci in zvestobi. Vendar pa ni vsak nemški ovčar primeren za vsako okolje. Pri otrocih, zlasti tistih, ki se še učijo spoštovanja meja, se lahko hitro zgodi, da pes dojame določeno vedenje kot kršitev reda.

Nemški ovčarji imajo visoko razvite zaščitne instinkte, in potrebujejo dosledno vodenje ter stalno stimulacijo. Če tega ni, se lahko hitro pojavijo znaki frustracije, ki jih otrok ne zna pravilno interpretirati. Žal se to pogosto konča z ugrizom, bodisi iz obrambnega nagona ali napačne interpretacije igre.


4. Dogo Argentino

Slika – Dogo Argentino

Ni redkost, da pri tej pasmi začutimo mešanico občudovanja in strahu. Njihova bela dlaka in graciozna drža pogosto zavajata. V resnici gre za enega najbolj fizično dominantnih psov, ki je bil sprva vzrejen za lov na pume in divje prašiče.

Čeprav so lahko do svojih lastnikov izjemno nežni, ostaja dejstvo, da je njihova naravna moč kombinirana z nizkim pragom tolerance do provokacij. V okoljih z otroki, kjer je dinamika nepredvidljiva in se meje pogosto nehote prestopajo, to pomeni potencialno nevarnost. V nekaterih državah, med njimi tudi Velika Britanija, je pasma celo prepovedana.


5. Belgijski ovčar Malinois

Za zaključek še pasma, ki si je zgradila sloves popolnega službenega psa, belgijski ovčar Malinois. Zasnovani so bili za natančne naloge, kot so sledenje, napad in varovanje. Danes jih redno vidimo v elitnih vojaških enotah, a prav zato niso najprimernejši za domače dvorišče polno otrok.

Gre za psa, ki zahteva psihično stimulacijo in fizično aktivnost na ravni profesionalnega športnika. Brez tega postane frustriran, impulziven in lahko reagira nenadzorovano. Malinois se bo, ko bo otrok nenadoma skočil, verjetno odzval instinktivno, tako kot je bil naučen: hitro, natančno, odločno. Za povprečno družino je to več, kot zmore obvladati.

Slika – Belgijski ovčar

Premislek pred nakupom

Izbira psa ni le stvar osebnih preferenc ali videza pasme, je odločitev, ki vpliva na vsakdanjik celotne družine, še posebej otrok. Nekatere pasme zahtevajo izkušene lastnike, obilo časa in dosledno vzgojo, kar v družinskem okolju pogosto ni zagotovljeno. Prav zato je ključno, da se pred odločitvijo dobro informiramo in pasmo prilagodimo življenjskemu slogu, ne obratno. S tem ne le povečamo varnost, temveč tudi omogočimo, da pes postane tisti pravi, zvest, stabilen in varen družinski član.

Pripravil: J.P.

Vir: DogsBite.org, Western Journal of Emergency Medicine, The Sun, The Spruce Pets, Pexels

The post 5 nevarnih psov za otroke: pasme, ki jih je pametno poznati first appeared on NaDlani.si.

Read Entire Article