ARTICLE AD
Maslo ima že dolgo časa slab sloves zaradi maščob, a številne znanstvene raziskave kažejo, da gre za živilo, ki ima veliko več pozitivnih lastnosti, kot smo si predstavljali. Zlasti, kadar je kakovostno, zmerno uživanje masla lahko celo koristi telesu in umu.

Ni le vir kalorij
V sodobnem svetu, kjer nas oglaševanje pogosto prepričuje, da je vsaka maščoba škodljiva, se maslo znajde med prehranskimi grešniki. A to mnenje je z leti postalo zastarelo. Danes prehranski strokovnjaki znajo ločiti med škodljivimi transmaščobami in naravno prisotnimi nasičenimi maščobami, kot jih najdemo v maslu. Pravo, minimalno predelano iz mleka pašnih krav, skriva v sebi več koristi, kot bi pričakovali.
1. Maslo vsebuje vitamine, ki jih telo zlahka uporabi
V maslu najdemo vitamin A, D, E in K – vse v obliki, ki je telesu dostopna brez dodatne predelave. Še posebej vitamin A, ki ga vsebuje v visoki koncentraciji, ima pomembno vlogo pri delovanju vida, imunskega sistema in zdravju kože.
Medtem ko mnogi vitamini v prehrani potrebujejo maščobo, da se sploh absorbirajo, maslo že samo po sebi vsebuje tako vitamine kot tudi maščobe, ki omogočajo njihovo učinkovito presnovo. Gre torej za naravni paket, ki podpira vitalne funkcije telesa brez dodatkov.
2. Podpira zdravje prebavil
Nekatere oblike masla, zlasti surovo in naravno fermentirano maslo, vsebujejo butirat – kratkoverižno maščobno kislino, ki jo sicer proizvajajo tudi dobre bakterije v našem črevesju. Butirat ima vlogo pri obnovi črevesne stene, zmanjšuje vnetja in podpira zdravo prebavno mikrofloro.
Poleg tega se naravno maslo lažje prebavi kot večina umetnih maščob, saj ne vsebuje transmaščob, ki jih telo težko razgradi. Pri zmerni uporabi tako ne obremenjuje prebave in celo spodbuja delovanje črevesja.
3. Kakovostno maslo pomaga uravnavati hormone
Telo potrebuje določene nasičene maščobe za sintezo hormonov, vključno s spolnimi hormoni in stresnimi hormoni, kot je kortizol. Maslo, če je iz mleka pašnih krav, vsebuje ravno takšne vrste maščob, ki jih telo prepozna kot gradnike.
Zaradi vitamina K2, ki je prisoten v maslu krav, hranjenih s travo, ima maslo tudi vlogo pri regulaciji kalcija v telesu. To prispeva k ravnovesju med delovanjem žlez, kostmi in srčno-žilnim sistemom.
4. Vsebuje konjugirano linolno kislino (CLA)
CLA je naravna maščobna kislina, ki jo povezujejo s številnimi koristmi: zmanjšanjem telesne maščobe, zaščito pred rakavimi celicami in podporo imunskemu sistemu. Prisotna je predvsem v mlečnih izdelkih pašnih živali, maslo pa je en izmed najbolj koncentriranih virov.
Čeprav je količina CLA v prehrani odvisna od številnih dejavnikov (pasma, prehrana krav, način predelave), se kakovostno, lokalno pridelano maslo uvršča med najboljši vir te koristne snovi.
5. Naravno maslo ima visoko točko dimljenja
Pri kuhi pogosto pozabljamo na to, da se nekatere maščobe pri segrevanju preoblikujejo v škodljive spojine. Maslo ima v surovi obliki sicer nižjo točko dimljenja, a če odstranimo mlečne beljakovine (s čimer dobimo t. i. prečiščeno maslo oz. ghee), postane odlična izbira za kuhanje pri višjih temperaturah.
Prečiščeno maslo ohrani koristne maščobe in vitamine, hkrati pa je stabilno pri segrevanju, kar pomeni manj nevarnosti za nastanek škodljivih spojin v ponvi. To je tudi eden izmed razlogov, zakaj se tradicionalne kuhinje še vedno držijo uporabe masla pri pripravi toplih jedi.
Zmernost in kakovost: ključ do koristi
Maslo ni živilo, ki bi ga bilo pametno uživati brez mere, a ob upoštevanju količine in kakovosti lahko predstavlja dragocen del prehrane. Razlika med industrijskim in naravnim maslom je bistvena: maslo iz mleka krav, ki se pasejo na travnikih, ima bistveno boljšo sestavo maščob in več koristnih mikrohranil.
Tudi način shranjevanja vpliva na kakovost. Pravilno hranjeno – na primer v stekleni posodi, zaščiteno pred svetlobo in vlago – ohrani okus, aromo in hranilne snovi dalj časa. Posredno to pomeni manj zavržkov in več kulinaričnega užitka.
Maslo sodi v sodobno prehrano, ne le na kruh
Danes ni več simbol nezdrave prehrane, ampak se vrača kot del uravnoteženega jedilnika. Zlasti v tradicionalnih kuhinjah, ki dajejo poudarek lokalnim sestavinam, maslo ostaja nenadomestljivo: ne le kot dodatek, temveč kot polnopravna sestavina.
V mnogih kulturah je tudi simbol dobrega počutja in gostoljubja – ne zgolj prehranski izdelek, ampak del vsakdanje topline in domačnosti.
Objava 5 koristi masla, ki jih doslej verjetno niste poznali se je pojavila na Vse za moj dan.