3 stvari, ki jih lahko najdete v svoji postelji, če ne očistite ležišča

1 day ago 8
ARTICLE AD

Če ne sledite urniku čiščenja, lahko v vašem ležišču živijo prašne pršice, kožne celice in posteljni hrošči.

Pozabite na straniščno školjko ali tla, kaj če vam povemo, da je lahko vaša vzmetnica najbolj umazana površina v vašem domu? Pomislite, da v postelji preživimo približno 8 ur na dan – to je približno tretjina našega življenja.

Ne glede na to, kako čisti ste, je naravno, da se v rjuhah ustvarja umazanija – bodisi odmrle kožne celice, telesna olja bodisi zablodele dlake.

Poleg tega lahko odlašanje s čiščenjem žimnice povzroči, da se v njej razmnožujejo pršice, alergeni in strašljivi pajki.

Tudi najboljše vzmetnice, ki jih lahko kupite letos, se ne čistijo same od sebe. Zato je redno čiščenje vzmetnice bistvenega pomena za vzdrževanje dobre higiene spanja in zdravega okolja.

3 stvari, ki jih boste našli v umazani vzmetnici

1. Prašne pršice
S prostim očesom jih ne morete videti, vendar so prašne pršice drobni škodljivci, ki uspevajo v toplih okoljih, kot je vaša udobna postelja.

V vzmetnicah se hranijo z odmrlimi kožnimi celicami in povzročajo draženje kože, težave z dihali in alergijske reakcije – recept za slab in moten spanec.

Znaki okužbe s prašnimi pršicami so: zamašenost, suh kašelj ter srbeča koža in oči.

Seveda so to lahko tudi simptomi gripe ali drugih alergij, vendar če ob času pred spanjem nenehno kihate ali ste razdraženi, so za to lahko krive pršice.

2. Posteljni hrošči
Posteljni hrošči so škodljivci, ki se skrivajo v vašem ležišču in se hranijo z vašo krvjo.

Morda boste zavihali nos, vendar so posteljne uši presenetljivo pogoste. Svet za škodljivce poroča, da se je eden od petih Američanov že kdaj srečal s posteljnimi hrošči v svojem domu ali pa pozna nekoga, ki se je z njimi srečal doma ali v hotelu.

Vendar so te žuželke, podobno kot pršice, tako majhne, da jih je težko odkriti s prostim očesom. Poleg tega se dobro skrivajo.Zato prvi znaki okužbe s posteljnimi hrošči morda ne bodo opazili dejanskega hrošča, ki se plazi po vzmetnici.

Namesto tega boste morda opazili skupke temno rdečkasto-rjavih pik, kjer so se hrošči zadrževali čez noč, ali pa vonj po železu (ne pozabite, da se hranijo z vašo krvjo).

Drug očiten znak so ugrizi. Ti so majhni, rdeči in včasih grudičasti ter se pogosto pojavljajo v skupkih ali ravnih linijah.

3. Mrtva koža
Vaše kožne celice se nenehno izločajo in obnavljajo. V povprečju se kožne celice obnavljajo vsakih 28 do 42 dni.

Ker se naše telo običajno obnavlja in razvija, medtem ko ponoči počivamo (poleg tega, da se med spanjem premetavamo in obračamo), se v naših vzmetnicah skriva veliko teh odmrlih kožnih celic.Odmrle kožne celice ne ležijo samo na rjuhah, ampak se lahko brez rednega čiščenja naberejo v razpokah in špranjah vzmetnice in povzročijo draženje dihal, ko jih vdihavate čez noč.

Kako pogosto morate čistiti vzmetnico?

Medtem ko bi morala biti menjava posteljnine tedensko opravilo, bi bilo idealno, če bi ležišče globinsko očistili vsakih šest mesecev.

Vsekakor ne bo škodilo, če jo med globinskim čiščenjem tudi posesate s sesalnikom ali jo občasno očistite na mestu.

V nekaterih okoliščinah pa lahko vzmetnica zahteva bolj redno čiščenje. Če imate na primer alergije ali astmo, ki jih povzroča prah, vam lahko pogostejše sesanje ležišča pomaga pri mirnejšem spanju.

Če si posteljo delite s hišnim ljubljenčkom (čeprav strokovnjaki tega ne priporočajo), je poleg tega pametno povečati rutino čiščenja vzmetnice, da odstranite hišni prah, ki lahko povzroči draženje.

Kako temeljito očistiti vzmetnico

Posesajte površino

Ne glede na to, ali uporabljate običajen sesalnik ali specializiran ročni sesalnik za vzmetnice s filtrom za visoko učinkovite delce (HEPA), UV-svetlobo in funkcijo ogrevanja, mora biti sesanje vzmetnice redno na vašem seznamu opravil.

S sesanjem vzmetnice najprej odstranite alergene, škodljivce in spore plesni s tkanine na površini vzmetnice, preden se lotite reševanja madežev in neprijetnih vonjav.Za še boljše rezultate lahko vzmetnico pred sesanjem potresete s sodo bikarbono.

Uporaba sode bikarbone je nestrupena in stroškovno učinkovita metoda čiščenja postelje. Absorbirala bo vlago in delce, ki povzročajo neprijeten vonj, ter jo učinkovito osvežila in odišavila.

Točkovno čiščenje madežev

Zaradi telesnih tekočin ali razlitja lahko na ležišču nastanejo številni madeži, ko dremamo v postelji.

Odstranjevanje teh trdovratnih madežev je bistvenega pomena za ohranjanje svežine vzmetnice, za kar obstaja veliko načinov, tudi z gospodinjskimi izdelki, ki jih verjetno že imate, vključno z belim kisom, sodo bikarbono in milom za posodo.

Pripravite mešanico iz enakih delov belega kisa in vode z nekaj kapljicami jedilnega mila.

S stekleničko z razpršilom ga nanesite na vzmetnico in se osredotočite na obarvana mesta. S krpo ga obrišite in pustite, da se posuši na zraku.

Prezračite ga

Z zračenjem ležišča preprečite nabiranje vlage, odpravite neprijetne vonjave in omogočite dihanje ležišča, kar lahko podaljša njegovo življenjsko dobo in ustvari bolj zdravo spalno okolje.

Vaša vzmetnica se lahko prepoji z vlago, saj se ponoči znojimo in porabljamo telesna olja.

Zato je zelo pomembno, da jo redno zračite tako, da jo dvignete s posteljnega okvirja in omogočite dostop zraka na mesta, ki so običajno skrita. To počnite v dobro prezračevanem prostoru.

Vzmetnico morate vedno prezračiti tudi po uporabi čistilnih sredstev, da ne bo vlažna, ko boste na njej spali. To pomaga tudi pri preprečevanju plesni na vzmetnici. To je še posebej pomembno, če imate eno od najboljših vzmetnic iz spominske pene, saj lahko gosta struktura zadržuje vlago.

To težavo smo že rešili:

The post 3 stvari, ki jih lahko najdete v svoji postelji, če ne očistite ležišča appeared first on Little Saturday.

Read Entire Article