16. redna seja Občinskega sveta Občine Kamnik

5 days ago 23
ARTICLE AD

23.4.2025 popoldan je v Sejni dvorani Občine Kamnik potekala 16. redna seja Občinskega sveta Občine Kamnik. Svetnice in svetniki so med drugim potrdili Odlok o ustanovitvi Javnega zavoda Kamniško-Savinjske Alpe v prvi obravnavi, Program oskrbe s pitno vodo v Občini Kamnik za leto 2025, Program izvajanja obvezne gospodarske javne službe odvajanje odpadne in padavinske vode za leto 2025 ter zaključni proračun Občine Kamnik za leto 2024. 

25 svetnic in svetnikov je najprej potrdilo zapisnik 15. seje Občinskega sveta in 26 svetnic in svetnikov zapisnik 10. dopisne seje Občinskega sveta.

Nato sta sledila predloga za potrditev skrajšanega postopka obravnave točk na dnevnem redu. Višja svetovalka za delovanje organov občine Kristina Zabavnik je predlagala, da se točki o »Spremembe in dopolnitve Statuta Občine Kamnik« in »Spremembe in dopolnitve Poslovnika Občinskega sveta Občine Kamnik« obravnava po skrajšanem postopku.

Župan Matej Slapar je z dnevnega reda umaknil predlog Sklepa o opustitvi javnega dobra.  

Prva točka dnevnega reda je bila »Volitve in imenovanja«. Predsednica Komisije za mandatna vprašanja, volitev in imenovanja Ivanka Učakar je pojasnila: »Komisija za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja je na 14. seji, 1. 4. 2025, obravnavala dopis Sveta Gimnazije in srednje šole Rudolfa Maistra Kamnik glede imenovanja predstavnika Občine Kamnik v svet zavoda za novo mandatno obdobje ter prispele predloge za imenovanje in pripravila predlog sklepa o imenovanju Lijane Kočar za predstavnico Občine Kamnik.« 25 svetnic in svetnikov je potrdilo predlagani sklep.

Vprašanja in pobude:

Na zastavljeno vprašanje svetniške skupine LDP – Alenke Jevšnik je odgovorila podsekretarka – pomočnica vodje Oddelka za družbene dejavnosti Sara Sitar in na zastavljeno vprašanje svetniške skupine Liste MS – Mihaela Resnika je odgovoril podsekretar – vodja Oddelka za gospodarske dejavnosti, gospodarske javne službe in finance Timotej Štritof.

24 svetnic in svetnikov je potrdilo novelacijo dokumentov identifikacije investicijskih projektov (DIIP) in investicijskih programov (IP) za »ID 1235560/2 – Sanacija JP 661191 Krivčevo–Kranjski Rak«, »ID 1448084/2 – Sanacija plazu Stahovica 12 a« in »ID 1448569/2 – Sanacija plazu Laniše 9«. Razloge za novelacijo je pojasnil podsekretar, vodja Oddelka za gospodarske dejavnosti, gospodarske javne službe in finance Timotej Štritof: »Občina Kamnik je investitor projektov sanacije cestišč ter plazov, ki ogrožajo več stanovanjskih objektov, in sicer v sklopu izvajanja predhodnega in rednega programa sanacijskih del po poplavah iz avgusta 2023. Na podlagi podpisane pogodbe, št. 2560-23-420119, z dne 16. 10. 2023 med Občino Kamnik in Ministrstvom za naravne vire in prostor in sklepa Vlade Republike Slovenije, št. 35400-16/2023/4, so bila občini dodeljena sredstva za obnovo, sanacije in nujna dela, in sicer predplačilo v višini 40 odstotkov ocene neposredne škode na stvareh, na podlagi katerega je Občina pripravila predhodni program sanacije. Ministrstvo za naravne vire in prostor je dne 28. 12. 2023 posredovalo občinam poziv za predlog rednega programa za obnovo v povezavi s končno oceno škode na stvareh zaradi posledic poplav 4. avgusta 2023 in Zakonom o odpravi posledic naravnih nesreč. Program odprave posledic nesreče je bil s strani Občine Kamnik v januarju posredovan na ministrstvo. Novelacija predmetnih dokumentov je potrebna zaradi uskladitve le-teh z zahtevami pristojnega ministrstva in drugih organov.«

Odlok o ustanovitvi Javnega zavoda Kamniško-Savinjske Alpe je v prvi obravnavi predstavila višja svetovalka za razvojne projekte na Občini Kamnik Barbara Strajnar: »Občine na območju Kamniško-Savinjskih Alp sodelujemo in se povezujemo že več kot 14 let. Leta 2016 so Občine Kamnik, Luče, Solčava, Jezersko in Preddvor ustanovile neformalno Združenje Kamniško-Savinjske Alpe. Leta 2019 se je združenju priključila Občina Cerklje na Gorenjskem. V tem času je območje postalo prepoznavno kot pomembna turistična destinacija, prepoznana na nacionalni ravni in v tujini. Poleg področja turizma so občine razširile sodelovanje tudi na področje varstva narave in trajnostne mobilnosti. Območje ima velik potencial in še veliko neizkoriščenih priložnosti. Za nadaljnji razvoj in napredek območje potrebuje večjo podporo, tako v obliki dodatnih kadrovskih virov kot tudi finančnih sredstev. Brez nadgradnje trenutne organiziranosti ni mogoče pričakovati večjega napredka. Območje bo z Javnim zavodom Kamniško-Savinjske Alpe gradilo na usklajenem razvoju turizma, usmerjanju turističnih tokov, enotni blagovni znamki, povezovanju lokalnih skupnosti ter turističnih ponudnikov s celotnega območja. Javni zavod kot pravna oseba se bo lahko samostojno prijavljal na različne evropske programe in razpise in tako za nadaljnji razvoj in ohranjanje narave črpal evropska sredstva. S tem se bo povečal priliv finančnih sredstev, kar bo pripomoglo k izvajanju večjega števila aktivnosti. Povečala se bo prepoznavnost in konkurenčnost regije na turističnem trgu in kredibilnost pri sodelovanju z različnimi organizacijami in partnerji.« Zanj je glasovalo 24 svetnic in svetnikov.

Svetnice in svetniki so sprejeli Program oskrbe s pitno vodo v Občini Kamnik za leto 2025, obdobje 2022–2025, s 26 glasovi za. Podsekretar, vodja Oddelka za gospodarske dejavnosti, gospodarske javne službe in finance Timotej Štritof je pojasnil: »Skladno z Odlokom  o oskrbi s pitno vodo v Občini Kamnik (Uradni list RS, št. 55/09 in 70/17), Odlokom o pogojih, postopkih in merilih za podelitev koncesije za opravljanje gospodarske javne službe “oskrba s pitno vodo” oziroma veljavnimi predpisi, je koncesionar oskrbe s pitno vodo zavezan, da Občini Kamnik kot koncedentu vsako leto predloži program oskrbe s pitno vodo. Program mora zajemati aktivnosti, ki bodo zagotavljale stalno in zadostno oskrbo z ustrezno pitno vodo v vseh javnih vodovodnih sistemih, s katerimi gospodari oziroma upravlja Občina Kamnik. Prav tako mora program opredeliti večja obnovitvena dela na vodovodnih omrežjih in napravah. Na podlagi predvidene porabe vode so v programu predstavljene predvidene višine prihodkov in odhodkov.« 

Občinski svet Občine Kamnik je na današnji seji s 26 glasovi za svetnic in svetnikov potrdil Program izvajanja obvezne gospodarske javne službe odvajanje odpadne in padavinske vode za leto 2025, obdobje 2025–2028. Marjan Semprimožnik, strokovni sodelavec VII/2 (II) je pojasnil: »V skladu z določili Odloka o pogojih, postopkih in merilih za podelitev koncesije za opravljanje gospodarske javne službe »odvajanje odpadnih in padavinskih voda« in koncesijske pogodbe za opravljanje obvezne gospodarske javne službe »odvajanje odpadnih in padavinskih voda«, je koncesionar zavezan, da koncendentu vsako leto predloži program odvajanja odpadnih in padavinskih voda v Občini Kamnik, katerega občinski svet obravnava in sprejme. Koncesionar opravlja dejavnosti obvezne gospodarske javne službe odvajanja odpadnih in padavinskih voda na območju občine Kamnik po koncesijski pogodbi od januarja 2005 dalje. Cena izvajanja storitev odvajanja komunalne in padavinske odpadne vode je bila nazadnje spremenjena v letu 2023, začeti pa je veljala s 1. julijem 2023. Cena kanalščine je za gospodinjstvo in gospodarstvo enotna, to je 0,4817 evrov na kubični meter. Cena storitve prevzema vsebine iz nepretočnih greznic, prevzema blata iz obstoječih greznic in malih komunalnih čistilnih naprav (MKČN), se zaračunava na podlagi količine dobavljene pitne vode v kubičnih metrih, ki se odvaja v nepretočno greznico, obstoječo greznico ali MKČN in znaša 0,3683 evrov na kubični meter.«

Zaključni proračun Občine Kamnik za leto 2024 je predstavil podsekretar, vodja Oddelka za gospodarske dejavnosti, gospodarske javne službe in finance Timotej Štritof in pojasnil: »Skupni prihodki proračuna Občine Kamnik so v letu 2024 znašali 31.460.869,14 evra (dosežena 76,4-odstotna realizacija v primerjavi s planom za leto 2024), skupni odhodki poračuna Občine Kamnik pa 37.856.869,72 evra (dosežena 74,5-odstotna realizacija v primerjavi s planom za leto 2024). Občina Kamnik je imela na dan 31. 12. 2024 odprte tri kredite v skupni višini 12.013.333,12 evrov. Stanje sredstev na računu proračuna je na dan 31. 12. 2024 znašalo 2.193.789,53 evrov, v skladu za financiranje investicij v osnovne šole je bilo 1.755.493,21 evrov, v rezervnem skladu za stanovanjsko področje 46.441,05 evrov, v skladu za pokriti bazen 427.633,24 evrov, v skladu za športne objekte 97.728,73 evrov, v skladu proračunske rezerve 51.911,89 evrov in v skladu za delovanje svetniških skupin oziroma samostojnih svetnikov 27.864,22 evrov. Neporabljena sredstva na dan 31. 12. 2024 so se prenesla in se uporabljajo za pokrivanje odhodkov v letu 2025.« Svetnice in svetniki so ga sprejeli s 25 glasovi podpore.

Razloge za sprejetje Predloga sprememb in dopolnitev Statuta Občine Kamnik – skrajšani postopek in Predloga sprememb in dopolnitev Poslovnika Občinskega sveta Občine Kamnik – skrajšani postopek ter predlagana amandmaja je pojasnila Kristina Zabavnik, višja svetovalka za delovanje organov občine: »Občinski svet Občine Kamnik je na 15. seji, 19. februarja 2025, sprejel sklepa, na podlagi katerih je Statutarno-pravna komisija pripravila Spremembe in dopolnitve Statuta Občine Kamnik ter Spremembe in dopolnitve Poslovnika Občinskega sveta Občine Kamnik. Pri obeh aktih gre poglavitno za uskladitev določb, ki se nanašajo na konstituiranje občinskega sveta ter začetek mandata občinskih svetnikov in župana. Občinski svet Občine Kamnik bo s potrditvijo predlaganih sprememb in dopolnitev zadostil Zakonu o spremembah in dopolnitvah Zakona o lokalnih volitvah, ki je začel veljati decembra 2024 in je občinam naložil, da v roku šestih mesecev izvedejo potrebne uskladitve splošnih aktov.« Svetnice in svetniki so akta sprejeli s 27 glasovi.

Občina Kamnik

Read Entire Article