15 stvari, ki jih turisti v Italiji ne smejo več početi

11 hours ago 8
ARTICLE AD

Italijanska vlada je odločila, da je dovolj. V luči prekomernega turizma, ki duši kulturne spomenike in življenje domačinov, so mestne oblasti v najbolj obiskanih krajih poostrile pravila. Gre za paket ukrepov, ki jih podpirajo visoke kazni, usmerjeni pa so v zaščito dediščine, javne varnosti in zdravega sobivanja.

Turisti, ki se v Italijo podajajo z mislimi na brezskrbno sprostitev, se bodo morali vse pogosteje spoprijeti z obvestili o prepovedih. Vendar za temi omejitvami ne stoji muhavost, temveč skrb za prihodnost najbolj dragocenih kotičkov Evrope.

Vatikan, RimVatikan, Rim

Plavanje v beneških kanalih vas lahko drago stane

Neprevidni skoki v umazano realnost

Mestni predpisi v Benetkah jasno prepovedujejo vsako kopanje v kanalih. Mesto ni obmorsko letovišče, temveč živi muzej na vodi, kjer vsak vdor v kanal pomeni zdravstveno in varnostno tveganje. Turisti, ki se v kanalih znajdejo v iskanju osvežitve ali dobre fotografije, tvegajo od 350 do 500 evrov kazni.

Kanal ni bazen

Kanalni sistem v Benetkah hkrati služi prometu in kanalizaciji. Poleg nevarnosti trkov z vodnimi vozili obstaja tudi tveganje okužbe z bakterijami. Mestne oblasti opozarjajo, da je plavanje tukaj nedopustno in nespoštljivo do skupnosti, ki z vodo živi vsak dan.

Brez dovoljenja dron ne sme poleteti

Stroga pravila za zračni prostor

V italijanskih mestih, predvsem nad zgodovinskimi središči, je upravljanje z droni dovoljeno le s posebnim dovoljenjem. Kršitve lahko stanejo najmanj 500 evrov. Rim, Firence in Benetke imajo določene območja prepovedi, kjer je letenje prepovedano zaradi varnosti in zasebnosti.

Turistična slika ni izgovor

Tudi če dron uporablja obiskovalec za lastne spomine, velja enaka stroga zakonodaja. Dovoljenja so rezervirana za profesionalce, ki vnaprej prijavijo namen snemanja.

Kamenček s Sardinije lahko prinese kazen

Spomin na dopust se lahko podraži

Na Sardiniji je odstranjevanje naravnih materialov s plaž strogo prepovedano. Kazni za tiste, ki v kovček skrijejo pesek, kamen ali lupino, lahko dosežejo 3.000 evrov. Letališki pregledi so pogostejši, konfiskacije pa niso redke.

Droben kamen, velika škoda

Odnašanje na videz nepomembnih naravnih elementov povzroča nepopravljivo erozijo plaž. Najbolj prizadete so znamenite rožnate plaže na severu otoka, kjer se količina peska iz leta v leto zmanjšuje.

BenetkeBenetke

Če sedite na španskih stopnicah, vas lahko oglobijo

Klop na marmornem stopnišču ni več sprejemljiva

Španske stopnice v Rimu niso javna klop, temveč del svetovne kulturne dediščine. Kazni za posedanje dosežejo do 400 evrov. Obiskovalcem je omogočen le prehod, ne pa posedanje in obedovanje.

Marmornate razpoke pod obremenitvijo

Arheologi so zabeležili mikroškode zaradi stalnega sedenja in vibracij, ki jih povzroča človeška masa. Posledice so trajne in že vplivajo na konservatorske ukrepe.

Natikači na stezah Cinque Terre so nevarnost

Neprimerna obutev ni modna muha

Narodni park Cinque Terre je znan po strmih, ozkih in pogosto spolzkih stezah. Vsak pohodnik mora imeti primerno obutev, sicer tvega od 50 do 2.500 evrov globe. Največje kazni doletijo tiste, ki zaradi nepravilne opreme sprožijo reševalne akcije.

Športni čevlji namesto japonk

Pristojni poudarjajo, da se skoraj polovica nesreč zgodi zaradi obutve brez opore in oprijema. Narava ni modna pista, ampak zahtevna preizkušnja, ki zahteva odgovornost.

Hranjenje golobov v Benetkah ni več nedolžno

Golob ni prijatelj kulturne dediščine

Zlasti na Trgu sv. Marka je hranjenje ptic povsem prepovedano. Golobji iztrebki uničujejo fasade, kipi in tlaki pa so zaradi kislin v njihovih odpadkih v stalnem razkroju. Kazni znašajo do 500 evrov.

Zdravstveni in estetski problemi

Velike jate ptic predstavljajo tudi tveganje za javno zdravje. Mesto stremi k urejenemu okolju brez nepotrebne umazanije in okužb.

Plezenje po drevesih v rimskih parkih ni sprejemljivo

Mestni drevored ni telovadnica

V rimskih javnih parkih je plezanje po drevesih kaznivo. Kazni dosežejo 100 evrov. Gre za zaščito dreves, ki so pogosto starejša od sto let in so živ dokaz zgodovine urbanega vrtnarstva.

Rane na lubju pomenijo okužbo

Drevesa v mestih so bolj krhka zaradi onesnaženja in zbitosti tal. Poškodbe lubja omogočajo vdor gliv in zajedavcev.

Če copati ropotajo, Capri ne bo vesel

Tišina ima svojo ceno

Na Capriju so glasna obuvala postala predmet posebne uredbe. Kazni za ropotače še niso visoke, a znašajo do 100 evrov. Otok stavi na prestižn mir in hrup je nezaželen.

Kamen in les nista najboljša prijatelja

Leseni podplati, cokle z zakovicami in trde plastike odmevajo po ozkih ulicah in motijo življenje prebivalcev. Mehki podplati so priporočena izbira.

Fontana ni za skok

Voda ni za špricanje

Skakanje in kopanje v javnih vodnjakih je v celotni Italiji prepovedano. Najvišje kazni dosegajo 450 evrov. Rim, Firence in Neapelj beležijo številne primere nečastnega vedenja pri zgodovinskih fontanah.

Milnica in človekovo olje uničujeta mehanizme

Dodajanje snovi vodi povzroča zamašitve in korozijo. Stroški vzdrževanja zaradi skokov človeških teles že presegajo tiste za običajno delovanje.

Vlečenje kovčkov čez beneške mostove ni več sprejemljivo

Kamni pojejo pod plastiko

Mestni predpisi v Benetkah prepovedujejo vlečenje kovčkov čez kamnite mostove. Vsakodnevno trenje povzroča mehanske škode na kamnitih robovih. Kazni so okoli 100 evrov.

Rešitve obstajajo

Turisti lahko prtljago prepeljejo z vodnimi taksiji ali najamejo nosače, ki uporabljajo mehko obloženo opremo.

Ulična predstava zahteva dovoljenje

Kulturna ponudba pod pogoji

Vsak ulični umetnik mora imeti dovoljenje. Brez njega grozi globa med 100 in 500 evri. Posebno v središčih mest se prepovedi nanašajo na preprečevanje prepirov, hrupa in zastojev.

Umetnost v okviru

Licencirani izvajalci imajo koristi od urejenega sistema, saj vedo, kje in kdaj lahko nastopajo. Mesta obenem spodbujajo ulično kulturo z razpisom posebnih programov.

Pranje avtomobila na ulici ni dovoljeno

Pena in nafta ne sodita v kanalizacijo

V več italijanskih mestih je javno pranje vozil prepovedano. Kazni dosežejo 100 evrov. Gre za zaščito vodotokov in podtalnice.

Avtopralnice kot edina prava izbira

Le profesionalne pralnice imajo sisteme za reciklažo vode in čiščenje detergentov. Mestne oblasti spodbujajo njihovo uporabo in s tem varovanje okolja.

Kolesarjenje po starih središčih je omejeno

Mestno jedro ni kolesarska steza

V zgodovinskih delih Rima, Firenc in drugih mest je vožnja s kolesom pogosto prepovedana. Kazni presegajo 100 evrov. Ozke ulice in velika gneča so nevarni za pešce.

Alternativa obstaja

Obiskovalcem so na voljo javni prevozi in označene kolesarske poti zunaj območij stroge zaščite.

Milo na plaži? Odgovor je ne

Ekosistem naj ostane neokrnjen

Na italijanskih obalah je uporaba mila v javnih tuših prepovedana. Kazni dosežejo 300 evrov. Celo naravna mila vsebujejo sestavine, ki motijo morske organizme.

Opozorila na vseh plažah

Tabla v več jezikih opozarja, da si je treba miljenje prihraniti za dom. Ekološke škode niso takojšnje, a se kopičijo.

Piknik na spomeniku ni romantičen

Hrana in zgodovina ne gresta skupaj

Na arheoloških najdiščih in kulturnih spomenikih je prehranjevanje prepovedano. Kazni dosežejo 250 evrov. Hrana povzroča madeže, ostanki pa privabljajo škodljivce.

Spoštovanje nad udobjem

Italijanske oblasti poudarjajo, da gre za spoštovanje zgodovine. Turisti so vabljeni, naj se s sendviĎm usedejo nekaj metrov stran.

Objava 15 stvari, ki jih turisti v Italiji ne smejo več početi se je pojavila na Vse za moj dan.

Read Entire Article