ARTICLE AD
Preveč goreča skrb za določene predmete lahko uniči njihovo kakovost, skrajša njihovo življenjsko dobo, škoduje okolju in vaši denarnici.
Ko gre za vzdrževanje reda v hiši, običajno mislimo, da več kot je čiščenja, bolje je. Brisanje prahu, pometanje, čiščenje kopalnice ali kuhinje so nekatera od opravil, ki jih najpogosteje opravljamo.
Vendar nekaterih stvari ni treba ali ne želite čistiti prepogosto; če jih čistite, je to lahko celo kontraproduktivno, saj s tem le skrajšate njihovo življenjsko dobo ter škodujete okolju in vaši denarnici.
Pravilna nega
Vsak predmet ali prostor v vašem domu ne potrebuje stalnega čiščenja, in če veste, kateri gospodinjski predmeti zahtevajo manj vzdrževanja, kot mislite, vam lahko pomaga prihraniti čas, denar … in trud!
Po podatkih The Spruce, publikacije, specializirane za nasvete za gospodinjstvo, so tu predmeti, ki jih ne smete čistiti prepogosto, da bodo trajali dlje in bili v boljšem stanju, poleg tega pa bodo čiščenje učinkovitejše.
Blazine
Odvisno od materiala in kakovosti vaših blazin jih je treba oprati na dva do tri mesece. Pogostejše pranje lahko vpliva na njihovo obliko in jih naredi bolj neudobne. Vzglavnikovo prevleko, kot tudi preostali del kompleta rjuh, je treba oprati vsaj enkrat na teden.
Preproge
Na preprogah se nabirajo prah, drobtine, dlake, dlake hišnih ljubljenčkov, umazanija in drugi majhni delci nečistoč, zato jih je treba pogosto sesati, da se umazanija ne bi zagozdila v vlakna. Najbolje je, da jih temeljito očistite enkrat na leto, če pa so na območju z majhnim prometom, lahko to obdobje podaljšate na 18 mesecev.
Izperite posodo
Če pomivate posodo, preden jo položite v pomivalni stroj, ker mislite, da bo tako bolje čista, delate napako. Poleg tega, da boste zapravljali čas in vodo, bo pomivanje manj učinkovito, saj so detergenti za pomivalne stroje zasnovani tako, da se prilepijo na delce umazanije in jih raztopijo. Če posodo predhodno splaknemo, se zaradi tega detergent ne prilepi dobro na umazanijo, zato lahko ostanejo ostanki hrane.
Kopalne brisače
Povezujemo jih z umazanijo, vendar če jih po prhanju ali kopanju dobro posušite, lahko nekoliko skrajšate čas pranja. Pranje več kot enkrat na teden lahko vpliva na njihovo mehkobo in poslabša vlakna, kar na koncu škoduje vaši koži.
Odeje
Odej ni priporočljivo prati več kot enkrat na mesec, da ostanejo mehke in tople.
Džins
Če oblačila iz džinsa niso umazana, jih je priporočljivo prati vsakih šest do sedemkrat pri temperaturi 30-40 stopinj, da se prepreči bledenje, in na kratkem vrtenju, da se ohrani struktura tkanine. To vrsto oblačil je najbolje prati na notranji strani, gumbe in zadrge pa je treba pokriti, da se ne zataknejo za druga oblačila.
Oblačila
Oblačila pogosto damo v pralni stroj z enim samim ciklom pranja, kar pa ni vedno najboljše za naša oblačila. Oblačila tako izgubijo svojo življenjsko dobo, saj trenje pri gibanju uniči njihovo obliko in barvo, ko se poškodujejo, pa moramo neizogibno porabiti več denarja za nakup novih oblačil.
Zavese
Zaves v spalnici in dnevni sobi ni treba prati prepogosto, saj se na njih sicer nabira prah, vendar se le redko pojavijo madeži; strokovnjaki priporočajo, da jih operete enkrat na leto. Kuhinjske in kopalniške zavese pa bo treba prati pogosteje, da bi odstranili mastne madeže v prvih ter plesen in bakterije, ki jih povzroča vlaga v drugih.
Pometanje tal z mopom
Tla je priporočljivo pogosto pometati ali brisati s krpo, da bodo čista in brez umazanije in prahu. Vendar ga ni treba vsakodnevno krpati, razen če so na njem tekoči ali lepljivi madeži, ki jih ni mogoče odstraniti s sesalnikom ali metlo.
Kuhalnik
Priporočljivo je, da odstranite preostalo umazanijo takoj, ko začnete kuhati, da se ne bo nabirala in da boste lahko brez večjega truda vedno ohranili pečico čisto. Tako boste lahko temeljito čiščenje odložili za daljši čas.
Kot lahko vidite, čeprav se pri gospodinjskih opravilih, pogosto zaradi časovne stiske, raje odločimo za pretiravanje kot za odlašanje, so trenutki, ko je odlaganje nekaterih opravil na pozneje ne le upravičeno, ampak tudi priporočljivo. In ne pozabite, da tako kot na drugih področjih življenja tudi pri gospodinjskih opravilih velja, da je manj včasih več.
To težavo smo že rešili:
- Pet stvari, ki jih nikoli ne smete čistiti s sodo bikarbono: nasveti strokovnjakov
- Kako skrbeti za blazine: pranje in sušenje
- Trije mokri robčki in brez dlak hišnih ljubljenčkov: pametna rešitev za rutino pranja perila
- 6 nasvetov za čiščenje, ki jih morate poznati, da bi prihranili čas in denar v svojem domu
The post 10 stvari v vašem domu, ki jih ne smete čistiti prepogosto, če želite, da bodo trajale dlje appeared first on Little Saturday.