ARTICLE AD
ZARJA TRČEK – JAN V MUZEJU
Zarja Trček, magistrica poučevanja na razredni stopnji, je v samozaložbi izdala knjigo Jan v muzeju (2025). Avtorica, ki je v preteklosti izdala kar nekaj knjig pri Kulturnem centru Maribor, je poučno slikanico tudi sama ilustrirala. Novo delo je nastalo iz želje, da bi otrokom približala pomen in dejavnost muzejev.
Zarja Trček je bila rojena v Mariboru, mestu ob Dravi, v katerem je preživela otroška leta. Družina se je najprej preselila v Ljubljano, zatem v Volčji potok in nazadnje Logatec. Vrsto let je opravljala delo razredne učiteljice in pri tem pripisovala poglavitno pozornost izobraževanju, vzgoji, spodbujanju kritičnega mišljenja, ekološki ozaveščenosti, humanizmu, strpnosti in spreminjanju sveta na bolje. V zadnjem času je zaposlena pri organiziranju dejavnosti šole v naravi.
V knjigi Jan v muzeju otroke prijazno in v literarnem slogu vabi, da obiščejo muzej in si razširijo svojo vednost o ohranjanju in varovanju kulturne dediščine. Popelje jih v svet preteklosti, starin, legend in dogodivščin. Seznani jih z namenom muzeja in pojasni tudi etimološki pomen besede. Beseda muzej izvira iz starogrškega izraza mouseion in pomeni kraj ali tempelj, posvečen muzam. Zarja Trček predstavi različne muzeje – od narodnega, mestnega, pokrajinskega, arheološkega do vojnega, naravoslovnega, šolskega, umetniškega (galerije), etnografskega, znanstvenega, muzeja premogovništva in solinarstva, športa, virtualnega muzeja in muzeja na prostem.

Otroci izvedo, kako poteka delo v muzeju in kateri so tisti poklici, ki so primerni za opravljanje nalog, da vse teče tako, kot je treba. Avtorica opiše notranjost muzeja, opozori pa tudi na to, kako se morajo v njem obiskovalke in obiskovalci obnašati, pa naj gre za mlade ali nekoliko starejše, ne nazadnje tudi odrasle.
Na koncu bralkam in bralcem zastavi skrbno in domiselno sestavljena didaktična vprašanja, ki pomenijo obnovo vednosti in tudi oseben odnos do muzeja, na primer opis občutkov ob obisku muzeja in morebitne želje, povezane z novimi informacijami. Zarja Trček otrokom zastavi tudi duhovite uganke, na primer, kje bi lahko našli zaklad, ki ni skrit pod zemljo, kje bi lahko slišali tišino, ki priča o preteklih dogodkih, kje bi se jim posrečilo najti časovni stroj, ki jih popelje v preteklost brez premikanja. Nekatere ugotovitve morajo otroci dopolniti in si s tem osvežiti spomin, česa se je bilo v knjigi Jan v muzeju mogočenaučiti. Dodana je še prikupna pesmica o čarobnosti in poučnosti muzeja.
Knjiga je opremljena z duhovitimi in likovno prepričljivimi avtoričinimi ilustracijami. Zagotovo bo pritegnila otroško radovednost, kot didaktično in poučno dopolnilo pa bo v pomoč tudi učiteljicam in učiteljem v devetletki ter vzgojiteljicam v otroškem vrtcu.
Marija Švajncer