Primc z jasnim sporočilom DZ: “Sprejemate enega najbolj sramotnih zakonov”

15 hours ago 13
ARTICLE AD

Borec za pravice otrok, družin in zagovornik življenja Aleš Primc je v pismu poslankam in poslancem državnega zbora izrazil odločno nasprotovanje predlaganemu zakonu o t. i. “prostovoljnem končanju življenja” oz. evtanaziji. Opozoril je, da bo podpora zakonu obremenila vest poslancev, saj gre za odločanje o življenju in smrti ljudi.

Aleš Primc meni, da zakon, ki ga podpirajo stranke skrajne levice, uvaja medicinsko zastrupitev bolnih in starejših, kar označuje kot ukinitev prepovedi ubijanja in drastično spremembo civilizacijskih vrednot. Predlagani zakon po njegovem mnenju ni “prostovoljno končanje življenja”, temveč “zakon o medicinski zastrupitvi bolnikov in starejših”.

V nadaljevanju je naštel več razlogov, zakaj “ni prav, da se zastruplja bolne in starejše”:

  • Država mora varovati življenje: Država mora zagotoviti zdravstveni sistem, ki zdravi, lajša bolečine in nudi sočutje, ne pa ubija. Bolni in starejši potrebujejo pomoč, ne zastrupitve.

  • Zdravstvo in sociala v razsulu: Namesto izboljšanja zdravstva, dolgotrajne oskrbe in pokojnin skrajna levica predlaga zmanjšanje števila bolnikov z evtanazijo. “Odločno nasprotujemo krajšanju čakalnih vrst v zdravstvu z zastrupitvijo bolnikov in ostarelih. Vlada nima pravice zmanjševati stroškov za zdravstvo in pokojnine z zastrupitvijo in odstranitvijo bolnih in ostarelih,” je zapisal.

  • Evtanazija kot poceni storitev: Medicinska zastrupitev bi postala cenovno ugodna zdravstvena storitev, ki trajno odpravi potrebo po nadaljnjem zdravljenju ali pokojninah.

  • Negativen vpliv na mlade: Primc opozarja, da bi evtanazija dala mladim grozljiv zgled, saj bi v samomori videli rešitev trpljenja, namesto da bi jih učila soočanja z življenjskimi izzivi. “Kakšen zgled je to za mlade, če bodo videli, da kako se zastruplja bolne in starejše? Grozljiv zgled. Mlade je treba zaščititi pred zastrupitvenim samomorom, saj je to zanje in za njihove družine najhujša oblika nesreče. Mladim moramo pokazati, da se morajo v življenju boriti, poiskati pomoč in premagovati težave,” je opozoril.

V nadaljevanju opozarja, da trpljenje, ki je individualno in pogosto prisotno, zlasti pri najstnikih, ne sme voditi v razmišljanje o samomoru kot rešitvi. Namesto učenja obvladovanja trpljenja bi zakon po njegovem mnenju mlade navajal k obupu in zastrupitvi. Ob tem navaja prof. dr. Jožeta Trontlja in koncept “spolzke klančine”, kjer etično sporne odločitve vodijo v vse večje skrajnosti. Kot primera navaja Kanado, kjer medicinska zastrupitev povzroči 5 % smrti, in Belgijo, kjer se izvaja celo pri dojenčkih, kar kaže na širjenje upravičencev in metod po sprejetju zakona.

Primc primerja zakon z nacističnimi praksami, ki so zastrupljanje bolnih imenovali “smrt iz usmiljenja”, in očita predlagateljem, da uporabljajo podoben zavajajoč jezik. Opozarja na zgodovinski primer, kjer je zaradi nacističnega zakona umrlo več kot 600 Slovencev.

Foto: STA

Poudarja, da bolni in starejši želijo živeti, in navaja primer gospe, ki se je po poskusu samomora premislila in bila hvaležna za rešitev, kar kaže na možnost spremembe odločitve. Opozarja na zlorabe v državah z evtanazijo, kjer v do 30 % primerov ni dokaza o prostovoljni odločitvi. Trdi, da odločitve za smrt pod pritiskom bolečine, stiske ali celo neučakanih dedičev niso svobodne, in opozarja, da bi zakon legitimiral pritiske na bolne in starejše.

Nasprotovanje zdravnikov in verskih skupnosti
Zakonu nasprotujejo zdravniške organizacije in pet največjih verskih skupnosti v Sloveniji, kar je bilo izpostavljeno na seji komisije za človekove pravice in peticije 12. oktobra 2023.

“Sprejemate enega najbolj sramotnih zakonov. Če boste ta zakon sprejeli, zadeva ne bo končana v državnem zboru, ampak se bo končala na referendumu in tam bodo ljudje povedali svoje. In sem prepričan, da se bodo odločili za življenje, ne za smrt,” je zaključil.

A. H.

The post Primc z jasnim sporočilom DZ: “Sprejemate enega najbolj sramotnih zakonov” first appeared on Nova24TV.
Read Entire Article