ARTICLE AD
Ameriško zvezno sodišče v Vermontu je danes odredilo takojšnjo izpustitev študenta newyorške univerze Columbia Mošena Mahdavija, ki so ga agenti za priseljevanje aretirali sredi aprila, ko je prišel po potrdilo o pridobitvi ameriškega državljanstva. Mahdavi je pred tem sodeloval v protestih proti izraelskemu nasilju nad Palestinci.
“Povedal bom jasno in glasno: predsednik Trump in njegova vlada – ne bojim se vas,” je Mahdavi dejal pred sodiščem v Burlingtonu, poroča ameriški medij Politico.
Sodišče ni moglo ugotoviti, kaj naj bi študent naredil narobe, in je odredilo njegovo izpustitev. Državni sekretar ZDA Marco Rubio je podal le splošno izjavo o tem, da zakon dovoljuje aretacije in izgone študentov, ki po njegovem mnenju škodijo interesom ZDA.
Vlada predsednika Donalda Trumpa preganja udeležence študentskih protestov proti izraelskemu nasilju in pritiska na univerze v ZDA, naj takšne shode prepovedo v imenu boja proti antisemitizmu. Ker ameriških državljanov zaradi udeležbe v protestih ne morejo aretirati, so se osredotočili na priseljence.
Mahdavi je dosegel uspeh v postopku na zveznem sodišču na severovzhodu ZDA, Trumpova vlada pa je medtem druge aretirane tuje študente preselila v pripore na jug države, kjer računa na bolj konservativne sodnike.
Ameriške oblasti izganjajo tudi osumljene pripadnike nasilnih uličnih tolp iz Latinske Amerike, pri čemer odmeva primer Kilmarja Abrega Garcie, ki so ga kljub sodni prepovedi preselili v zapor v Salvadorju. Vrhovno sodišče ZDA je vladi ukazalo, naj omogoči njegovo vrnitev v ZDA, vlada pa zahtevo sodišča zavrača.
Bela hiša je šla celo tako daleč, da je ponaredila fotografijo členkov Garcie, ki jim je dodala tetovažo tolpe MS-13. Garcia ni bil nikoli član te tolpe in nima tovrstne tetovaže na nobeni drugi fotografiji, poročajo ameriški mediji.