ARTICLE AD
V zadnjih mesecih je Ivanov muc Miško postal tihi junak urgentnega oddelka UKC Maribor. S svojo skoraj zenovsko mirnostjo je nepremično počival na stolu v čakalnici, nudil tolažbo čakajočim in razbijal tesnobo dolgih ur. Postal je prepoznaven obraz med pacienti in osebjem – pravi mali terapevt na štirih tačkah.
Demitrij Osterman, veterinar Veterinarske ambulanta Osterman se je javno odzval
Zapisal je: “S svojo skorajda zenovsko potrpežljivostjo je počival na stolu v čakalnici urgentnega oddelka in se dajal na razpolago ljudem, ki so večkrat ure in ure čakali na obravnavo. Sedaj je prišel dekret, da maček ni več zaželjen v prostorih bolnice, razlog so kakopak bolezni, ki jih maček lahko prenaša, bolnica pa prostor, kjer so najranlivejši in seveda kdo bo odgovoren, če do česa pride.”
V nadelavanju pa: “Na plan je bruhnila stara fobija do mačk kot prenašalk bolezni, nosečnice bo okužila toxoplazmoza, otroci bodo imeli mačje gliste, maček lahko koga opraska in ta dobi “bolezen mačjih krempljev”, vsi pa se lahko okužijo z glivicami, saj jih potepuške mačke zagotovo prenašajo. Da seveda ne omenim rabdofobije, ki kljub temu, da stekline praktično ni v Sloveniji še kako tli v kolektivni zavesti ljudi.”
Po njegovih besedah je seveda zakon na strani tistih, ki prepovedujejo vstop Mišku v prostore bolnišnice, “ampak zakon je kot ChatGPT, brez srčne substance in ne vidi onkraj svoje pojavnosti, ne zmore videti onkraj dogajanja, ki ni samo nevarnost okužbe, temveč je mnogo več, saj maček v svojem bistvu opravlja volontersko terapevtsko vlogo in kot tak bi se moral tudi dejansko videti in slišati.”
Nasprotniki prisotnosti mačka v čakalnici trdijo, da bolnišnice niso primerne za živali in da so dovoljeni le terapevtski psi v spremstvu lastnikov.
A praksa iz tujine kaže drugače
Po njegovih besedah, v londonski bolnišnici Whipps Cross redno obiskuje maček Arthur, ki, čeprav ni terapevtski maček, pacientom pomaga premagovati tesnobo. V Addenbrooke Hospital v Cambridgu imajo mačka Henryja, ki je postal tolažnik pacientov in osebja, še posebej v času pandemije. Kraljeva bolnišnica v Londonu ima mačka Londona, ki sodeluje v programu Pets As Therapy.
“Prav gotovo v vseh teh bolnicah poznajo epidemiološke probleme, ki jih po črki zakona prinaša prisotnost mačk v bolnici. Ampak so vseeno znali pogledati širše in globlje, ter prisluhniti pacientom in tudi osebju, prevrednotiti problem v rešitev in prepoznali vrednost so/bivanja mačke v čakalnih prostorih bolnišnic. Naj UKC Maribor postane svetel primer dobre prakse pri nas, ni potrebno veliko, samo malo volje in odprtega srca,” zaključi.
Morda vas zanima tudi: Preverili smo, kakšno je zdravstveno stanje mucka Miška
The post Znani veterinar se je odzval na prepoved mucka v UKC Maribor: “zakon je kot ChatGPT, brez srčne substance in ne vidi onkraj svoje pojavnosti” appeared first on Lokalec.si.