Zeljni narastek po sedmograško

12 hours ago 6
ARTICLE AD BOX

Le redko se zgodi, da se v zvezi z Romunijo pogovarjamo o čem drugem kot o prenatovorjenih vozilih vprašljive tehnične brezhibnosti ali o grofu Drakuli.

O transilvanski oziroma sedmograški kulinariki ne vemo tako rekoč nič. Pa vendar od tam izvira zelo zanimiva in okusna jed, ki je bila priljubljena po vseh državah za železno zaveso.

Podoben musaki, pa tudi sarmi

Transilvansko mesto Cluj-Napoca je zibelka nekakšne zeljne musake, s katero lahko odlično obogatite svoj zimski nabor jedi.

Sestavljena je iz kislega zelja, riža in mletega ali nasekljanega mesa ter gratinirana s kislo smetano. Po obliki bolj musaka, po sestavinah bolj sarma.

Zeljni narastek, morda najbolj značilna romunska specialiteta.

Zeljni narastek, morda najbolj značilna romunska specialiteta.

Tako zelo, da jo je celo prebila in se precej udomačila tudi na tej strani, zlasti v Nemčiji. Tam jo poznajo pod imenom klausenburger kraut ali siebenbürgisch sauerkrautauflauf.

Če prevedemo: zelje po clujsko ali sedmograški narastek iz kislega zelja.

»Pozdravljeno mi bodi, moje ljubo kislo zelje, mile so tvoje vonjave!« je nekoč dejal Heinrich Heine, nemški sodobnik našega Prešerna, ko je pokusil to okusno zimsko specialiteto.

Nemški pesnik Heinrich Heine je o kislem zelju koval tudi mile stihe.

Nemški pesnik Heinrich Heine je o kislem zelju koval tudi mile stihe.

Varză a la Cluj, kot se jed imenuje po romunsko, je bila namreč že leta 1695 pod imenom varză în mod clujean natančno opisana v clujski kuharici Cartea de bucate de la Cluj.

Okusno tradicionalno jed, ki jo je morda užival že sam grof Drakula oziroma Vlad Tepeš, si lahko brez večjih naporov pripravite doma.

Zelo podobna jed je musaka iz kislega zelja:

Recept za zelje po clujsko

Potrebujemo:

750 g kislega zelja, 150 g dolgozrnatega riža, 1 veliko čebulo, 500 g zmlete govedine (najbolje se obnese pleče), morsko sol, sveže zmlet pisani poper, ščep šetraja, 200 g kisle smetane, 1 jajce, 100 g naribanega trdega sira, žličko mlete paprike (po možnosti prekajene), oljčno olje ali maslo (nekateri uporabijo svinjsko mast), 1 rdečo papriko ali rdeče (po želji pekoče) feferone, po želji še nekaj rezin pancete ali pršuta ali kranjsko klobaso.

Priprava:

Pečico vključimo na 200 stopinj Celzija. Riž skuhamo na tri četrt, da je na ugriz še malce trd. Čebulo olupimo in na drobno sesekljamo ter jo v ponvi posteklenimo na izbrani maščobi. Meso v loncu ločeno močneje popražimo, da dobro porjavi. Primešamo mu čebulo, popramo in previdno solimo ter začinimo s šetrajem. Upoštevajmo, da je kislo zelje po navadi precej slano! Če je zelje prekislo, ga po potrebi malo speremo, nato pa ga na kratko podušimo, da se lepo zmehča. Manjši globoki pekač dobro namažemo in vanj enakomerno razporedimo polovico dušenega zelja. Po zelju enakomerno razporedimo praženo meso in ga prekrijemo z rižem. Vse skupaj prekrijemo z drugo polovico zelja in enakomerno posujemo z mleto papriko. Jajce in kislo smetano razžvrkljamo in primešamo naribani sir. Z mešanico enakomerno prelijemo oziroma premažemo vrhnji sloj zelja. Na vrh po želji razporedimo rezine izbrane mesnine in narezano papriko oziroma feferone. Za pol ure porinemo v pečico. Pečen narastek razrežemo in razdelimo na krožnike, po želji na vsak kos damo še žlico kisle smetane in postrežemo s kuhanim krompirjem v oblicah.

Priljubljena je tudi različica s polento, ki jo pripravimo tako, da namesto vrhnjega sloja zelja meso prekrijemo s kuhano polento in vse skupaj zapečemo.

Obišči tudi:

Foto: Shutterstock

The post Zeljni narastek po sedmograško appeared first on Dober Tek.

Read Entire Article