Zelenski prispel na obisk na Češkem, Putina obtožil cinizma (dopolnjeno)

4 hours ago 5
ARTICLE AD

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je ruskega predsednika Vladimirja Putina obtožil cinizma, saj se napadi na Ukrajino nadaljujejo le nekaj dni pred napovedano tridnevno prekinitvijo ognja. Zelenski je sicer danes prispel na dvodnevni obisk v Prago, kjer se je med drugim srečal s češkim predsednikom Petrom Pavlom.

“Rusi so prosili za prekinitev ognja za 9. maj in vsak dan streljajo na Ukrajino. To je cinizem najvišje vrste,” je Zelenski zapisal na omrežju Telegram. V zadnjem tednu je ruska vojska Ukrajino napadla z 1180 droni in 1360 vodenimi zračnimi bombami, je še sporočil ukrajinski predsednik.

Poudaril je, da Ukrajina ostaja odprta za prekinitev ognja, a da ta ne bi smela veljati le med ruskimi praznovanji.

Putin je namreč v ponedeljek razglasil tridnevno premirje med 8. in 10. majem, ki bo sovpadalo z vojaško parado ob dnevu zmage, ki ga v Rusiji praznujejo 9. maja.

Moskva je zavrnila ukrajinski predlog, da bi se prekinitev ognja podaljšalo na 30 dni.

Zelenski je medtem danes z ženo Oleno prispel v Prago na dvodnevni obisk. Na letališču ju je sprejel češki zunanji minister Jan Lipavsky, ki je na omrežju X objavil fotografijo, na kateri se rokuje z Zelenskim.

Ukrajinski predsednik se je nato v praškem gradu sestal s češkim predsednikom Petrom Pavlom in premierjem Petrom Fialo.

“To ni prvi ruski izziv in prve obljube o prekinitvi ognja. Razumemo, s kom imamo opravka, in jim ne verjamemo,” je dejal glede ruskih napovedi o premirju na skupni novinarski konferenci s češkim predsednikom Pavlom.

“Verjamemo, da je premirje mogoče absolutno kadar koli, tudi od danes naprej, in da bi moralo trajati vsaj 30 dni, da bi diplomaciji dali resnično priložnost. Hvaležen sem Češki za podporo našemu stališču. Hvaležen sem tudi za razumevanje, da je pritisk na Rusijo resnično potreben,” je še povedal Zelenski.

V okviru obiska so v Pragi govorili tudi o vojaškem sodelovanju in češki pobudi za preskrbo Ukrajine s strelivom. Po podatkih čeških oblasti je letos v prvih štirih mesecih v Ukrajino preko te pobude že prispelo 400.000 kosov artilerijskega streliva. Do konca leta želijo priskrbeti še 1,5 milijona nabojev. Pobudo financira več članic EU in NATA.

Zelenski je drugič na obisku na Češkem, češki predsednik Pavel pa je Ukrajino obiskal marca, ko se je mudil v pristaniškem mestu Odesa.

Read Entire Article