ARTICLE AD
V kampanji pred referendumom k oddaji glasu proti zakonu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti pozivajo tudi v zunajparlamentarni stranki Zeleni Slovenije. V stranki podpirajo urejanje položaja umetnosti, vendar menijo, da pokojninske zakonodaje ni dopustno spreminjati parcialno ali pod vplivom posameznih interesnih skupin.
V stranki Zeleni Slovenije se, kot so zapisali, zavedajo raznolikosti članstva, saj so med njimi posamezniki različnih političnih nazorov in osebnih prepričanj. “Prav zato želimo poudariti, da je naš skupen interes zaščita javnega dobrega in dolgoročne prihodnosti Slovenije,” so zapisali v sporočilu za javnost. Ker ocenjujejo, da predlagana rešitev “zamegljuje pozornost pred bolj perečimi in življenjsko pomembnimi temami”, bodo na referendumu glasovali proti.
V stranki podpirajo urejanje položaja slovenske kulture in umetnosti. Zavedajo se, da ima kultura pomembno vlogo v družbi in da je vsak posameznik nanjo vezan preko lastnega okusa, stališč in identitete. Spoštujejo delo ustvarjalcev, ki bogatijo družbo in oblikujejo našo kulturno dediščino.
“Vsaka posebnost in izjema bi morala biti vključena v celostno reformo v okviru zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju. Pokojninski sistem mora ostati pravičen, vzdržen in temelječ na načelu vplačanih prispevkov,” so zapisali.
Referendum o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti bo 11. maja. Na njem bodo volivci odločali, ali so za uveljavitev zakona, ki ureja pravico do tega dodatka ter določa pogoje in postopek za njegovo priznanje. Referendum je zahtevala SDS s podporo več kot 40.000 volivcev. Zakonu nasprotuje tudi NSi, podpira pa ga vladna koalicija. Za uspešnost referenduma mora proti zakonu glasovati večina volivcev, ki so veljavno glasovali, pod pogojem, da proti zakonu glasuje najmanj petina vseh volivcev.