ARTICLE AD BOX
Zdravilo za sladkorno bolezen ni pokazalo koristi pri bolnikih s Parkinsonovo boleznijo
Raziskave zdravil GLP-1, ki so običajno predpisana za zdravljenje sladkorne bolezni tipa 2, so v zadnjih letih vzbudile zanimanje kot potencialna terapevtska sredstva za vrsto različnih bolezni. Nova klinična študija pa kaže, da tovrstna zdravila ne prinašajo koristi bolnikom s Parkinsonovo boleznijo.
V sklopu obsežne raziskave so znanstveniki izvedli dvojno slepo, randomizirano klinično študijo, v katero je bilo vključenih več kot 190 posameznikov s Parkinsonovo boleznijo. Cilj študije je bil preveriti, ali eksenatid, agonist receptorja GLP-1, lahko izboljša simptome te nevrodegenerativne bolezni.
Polovica udeležencev je prejemala tedensko injekcijo dveh miligramov eksenatida, ki je podoben zdravilom, kot sta Ozempic in Wegovy, medtem ko je druga polovica prejemala placebo, navaja Euronews. Po 96 tednih zdravljenja raziskovalci niso ugotovili nikakršnega izboljšanja simptomov ali sprememb v možganski aktivnosti, ki bi nakazovale potencialne koristi zdravila.
Rezultati študije so bili objavljeni v prestižni medicinski reviji The Lancet. Profesor Thomas Foltynie z University College London (UCL), glavni avtor študije, je v izjavi poudaril, da je negativni izid raziskave veliko razočaranje tako za bolnike s Parkinsonovo boleznijo kot tudi za raziskovalno skupnost.
Možnost koristnosti pri specifičnih skupinah bolnikov
Kljub splošnemu razočaranju zaradi rezultatov študije se znanstveniki še niso odpovedali ideji, da bi lahko zdravila GLP-1 imela koristi pri specifičnih podskupinah bolnikov s Parkinsonovo boleznijo. Profesor Foltynie je v izjavi dodal, da bodo nadaljnje raziskave usmerjene v ugotavljanje, ali bi lahko ljudje s tako imenovanim “preddiabetesom” kazali boljši odziv na eksenatid.
Prejšnja manjša preskušanja so nakazovala, da bi lahko ta zdravila imela določene pozitivne učinke, vendar so bili vzorci premajhni za dokončne ugotovitve. Raziskovalci tako ostajajo previdni pri oceni njihove dejanske učinkovitosti.
Uporaba eksenatida in druga področja raziskav
Eksenatid, ki se trži pod blagovno znamko Byetta, je zdravilo, ki se primarno uporablja za uravnavanje ravni sladkorja v krvi pri ljudeh s sladkorno boleznijo tipa 2. Zdravilo deluje tako, da spodbuja izločanje insulina in upočasnjuje prebavo, kar posledično lahko zmanjša apetit in vnos hrane.
Od prve odobritve eksenatida s strani regulatorjev v ZDA leta 2005 so se agonisti receptorja GLP-1 razvili v pomembno skupino zdravil, ki jih danes uporabljajo tudi za zdravljenje debelosti. Poleg tega so raziskovalci preučevali njihovo učinkovitost pri drugih zdravstvenih težavah, vključno s srčno-žilnimi boleznimi, prevelikim odmerjanjem opioidov in zastrupitvijo z alkoholom.
Portal24; Foto: Freepik/fotografija je simbolna
Objava Zdravilo za sladkorno bolezen ni pokazalo koristi pri bolnikih s Parkinsonovo boleznijo je bila najprej objavljena na Portal24.