ARTICLE AD BOX
V Zdravstvenem domu (ZD) za študente Univerze v Ljubljani bo danes že 20. cepilni dan. Na njem se lahko mladi brezplačno cepijo proti humanim papilomavirusom (HPV). Cepljenje bo mogoče od 7. do 19. ure. Namenjeno je vsem, ki bi se proti HPV radi cepili prvič, pa tudi tistim, ki želijo opraviti cepljenje z drugim oziroma tretjim odmerkom.
Za zaščito posameznikov, starih 15 let ali več, so namreč potrebni trije odmerki cepiva proti HPV. Med prvim in drugim odmerkom mora miniti vsaj en mesec, med drugim in tretjim odmerkom pa vsaj trije meseci. Poživitveni odmerki kasneje niso potrebni. V ZD za študente na brezplačno cepljenje vabijo študentke in študente do 26. leta starosti, za tuje študente pa je cepljenje samoplačniško, so pojasnili v sporočilu za javnost.
Okužba z virusom HPV je najpogostejša spolno prenosljiva okužba, s katero se večina spolno aktivnih ljudi okuži vsaj enkrat v življenju. Človeški imunski sistem večino teh okužb obvlada – so prehodne in minejo brez posledic v letu ali dveh. A naravna protitelesa, ki jih organizem ustvari med okužbo, posameznika ne ščitijo pred ponovno okužbo za isti tip HPV. Človek se tako lahko ponovno okuži z istim ali drugim tipom virusa.
V 10 odstotkih primerov je lahko virusna okužba dolgotrajna in poveča tveganje za nastanek predrakavih in rakavih obolenj, še posebej, če gre za okužbo z visokorizičnimi tipi HPV, je pojasnila strokovna vodja ZD za študente Mojca Miholič. Učinkovita zaščita pred boleznimi zaradi okužbe s HPV je cepljenje tako deklic kot dečkov, najbolje pred začetkom spolne aktivnosti, so poudarili v ZD za študente.
Cepljenje proti HPV je zelo varno, so sporočilu za javnost nedavno poudarili na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ). V njem so se odzvali na zapis županje Semiča Polone Kambič. Ta je na družbenem obrežju Facebook starše v začetku oktobra pozvala, naj se dobro informirajo, preden se odločijo svoje deklice cepiti proti HPV. “Slovenija potrebuje zdrave ženske, ki bodo ohranile naš rod,” je dodala.
Na NIJZ so poudarili, da ima župan v svojem okolju velik vpliv ter ugled. S svojimi javno izraženimi stališči, četudi so ta osebne in ne politične narave, in četudi so ta izražena na osebnem (sicer javno dostopnem) profilu enega od družbenih omrežjih, lahko pomembno vplivajo na pomembne odločitve posameznikov, so opozorili.
Tudi zato bi na inštitutu pričakovali, da so stališča, ki jih županja izraža v javnosti, strokovno podprta in ne temeljijo na lastni interpretaciji strokovnih oz. nestrokovnih vsebin, so pojasnili.
Ob tem so poudarili, da cepljenje sodi med najučinkovitejše javnozdravstvene ukrepe. Varno je tudi cepljenje proti HPV in ne zmanjšuje plodnosti žensk, so zagotovili. “Prav nasprotno, necepljena dekleta in ženske imajo bistveno večje tveganje za okužbo s HPV, s tem pa tudi večje tveganje, da zbolijo za predrakavimi spremembami in raki, ki so posledica teh okužb,” so še navedli na inštitutu.