ARTICLE AD BOX
Ustanovni člani stranke Demokrati so ob začetku poti nove politične stranke optimistični, da bo Sloveniji ponudila drugačno pot, v njenem središču pa da bo preseganje delitev in sodelovanje. Somišljeniki Anžeta Logarja izpostavljajo tudi njegovo držo in pokončnost ter zatrjujejo, da so pripravljeni za delo v stranki zavihati rokave.
Nekdanja evropska poslanka Romana Jordan je prepričana, da je ustanovitev nove stranke “signal drugačnega dialoga v Sloveniji”. “Lahko imamo znanja, kolikor želimo, ampak vezivo, ki nas povezuje, preko katerega lahko to znanje izkoristimo, je argumentiran, spoštljiv, vključujoč dialog,” je poudarila. Ob tem je kot pomembno izpostavila tudi “močno, stalno držo Logarja”, ki jo je po njeni oceni izkazal tudi v dosedanjih predvolilnih kampanjah, še posebej pred predsedniškimi volitvami.
Dialog in zmožnost poslušati pa je tudi jamstvo za delo nove stranke, je še zatrdila Jordan, sicer prvopodpisana pod Logarjevo predsedniško kandidaturo pred dvema letoma in njegova sodelavka v Platformi sodelovanja.
Še ena izmed Logarjevih političnih sopotnic, poslanka Eva Irgl, je po kongresu prav tako izpostavila novo pot, ki jo potrebuje Slovenija. “Predvsem pa je pomembno, da vrnemo pozitivno vzdušje v Slovenijo, da ljudje zadihajo, še posebej tisti, ki v svojem okolju delujejo in želijo biti uspešni. Potrebujemo ravnovesje na vseh ravneh,” je ocenila.
Na ustanovni kongres je Demokrate prišlo podpreti več znanih obrazov, tudi s preteklimi političnimi izkušnjami. Nekdanji minister za pravosodje Senko Pličanič, ki pravi, da se je v stranki pripravljen angažirati tako strokovno kot politično, je prepričan, da Slovenija potrebuje premik v kompetentnosti. “To, čemur smo priča že zadnjih nekaj let, še posebej v zadnjem času, je nevzdržno in me je prepričalo, da sem se pridružil temu projektu,” je po kongresu povedal novinarjem.
Zaupanje v Logarjevo delo je med razlogi za pridružitev novi stranki navedel nekdanji vodja mariborskega odbora SDS Zvone Zinrajh, ki je sicer iz SDS izstopil že pred časom. “Ker ga poznam sem vesel, da je odšel,” pa je komentiral odsotnost poslanca Dejana Kaloha, ki je svojo prisotnost v stranki pogojeval s podpredsedniškim mestom. “Včasih je bil v stranki, ki sva si jo delila v Mariboru. Tako kot sedaj deluje, tako kot se rine, je to počel tudi prej,” je ošvrknil Kaloha, s katerim sta nekoč delovala v mariborskem odboru SDS.
Nekdanji član SDS in nekdanji generalni direktor Pošte Slovenije Boris Novak je izpostavil Logarjevo pokončnost in vsebino programa stranke, ki po njegovi oceni govori v prid temu, da bodo “stvari šle na bolje”. Tudi glede preseganja delitev v državi je zatrdil, da verjame v simbiozo, pogovor in iskanje skupnih boljših rešitev. Kot je še zatrdil, ne kandidira za nobeno od funkcij, ampak si želi v stranko prispevati s svojim znanjem in izkušnjami.
Podobno je zatrdil tudi nekdanji državni sekretar na ministrstvu za zdravje v času aktualne vlade Tadej Ostrc, ki je sodeloval tudi pri pisanju strankinega programa na področju zdravstva. “Slovenija potrebuje močno vizijo, sveže ideje. Danes smo tukaj videli kar precej izkušenih obrazov, predvsem pa svežih, mladih, ki smo pripravljeni tudi trdo delati,” je izpostavil.
Nekdanji predsednik Atletske zveze Slovenije Roman Dobnikar je enako kot mnogi zbrani na kongresu izpostavil tretjo politično pot. Kot je dejal, se s politiko, z izjemo SD v času Boruta Pahorja, ni veliko ukvarjal, Logar pa ga je povabil k sodelovanju pri pisanju gospodarskega programa v času Platforme sodelovanja. “Slovenija potrebuje več sodelovanja, ne potrebuje izključitev in sem prepričan, da je to lahko neka nova pot,” je dejal.
Četudi je Logar pot do ustanovitve stranke začel z društvom Platforma sodelovanja, je v izjavi za medije po kongresu napovedal, da se bo “v doglednem času” umaknil kot njegov vodja. V statutu stranke Demokratov je sicer predviden tudi strokovni svet, ki je po njegovih besedah “platforma za povezovanje raznorodnih pogledov” za oblikovanje programa stranke. Članstvo v strokovnem svetu ne bo pomenilo funkcije v stranki oz. zanj ne bo potrebna včlanitev v stranko.
V roku enega leta bodo imeli Demokrati še programski kongres, na katerem bodo s konkretnimi ukrepi posodobili program in pripravili tudi program za naslednje državnozborske volitve.
Po statutu bo Logar predlagal še tri člane izvršilnega odbora in nato kot predsednik stranke tudi imenovanje treh podpredsednikov.
Če poslanske skupine v DZ ne bo uspel sestaviti, bo “pač več energije usmerjene v oblikovanje regionalne mreže”, je še napovedal.