Zbogom hladilniki, kot jih poznamo: morda bo kmalu na voljo druga tehnologija

5 hours ago 10
ARTICLE AD

Na Univerzi v Ljubljani preizkušajo tehnologijo, ki namesto strupenih hladilnih sredstev uporablja kovinske cevi

Hladilnik je leta 1879 izumil Nemec Karl von Linde. Ta prvi domači hladilnik je za delovanje uporabljal amoniakalni krog in parno črpalko. Izum hladilnika je pomenil revolucijo v ohranjanju hrane, saj je omogočil, da je hrana dlje časa ostala sveža.

Vendar so imeli nekatere strupene sestavine, saj so prvi hladilniki uporabljali pline, kot sta amoniak in žveplova kislina, ki so bili nevarni za zdravje. Sčasoma so te pline leta 1930 nadomestili s freonom, ki je bil sicer manj strupen, vendar se je izkazal za škodljivega za ozonski plašč. Danes sodobni hladilniki uporabljajo pline, kot je R-134a, ki so varnejši in imajo manjši vpliv na okolje.

Tako se bodo spremenili hladilniki

Jaka Tušek , docent na Fakulteti za strojništvo Univerze v Ljubljani, s svojo ekipo preizkuša tehnologijo, ki namesto strupenih hladilnikov uporablja kovinske cevi. „Če se v ozračje sprosti samo en kilogram določenega hladilnega sredstva, je vpliv na okolje enak prevoženim približno 30.000 kilometrom. Vendar pa je tu še ena past. Vprašanja sproža tudi uporaba teh materialov, saj so strupeni, vnetljivi in imajo manjšo učinkovitost v vročem podnebju.V skladu s strategijo Evropske unije za ogrevanje in hlajenje v okviru zelenega pakta so tehnologije polprevodniškega hlajenja še vedno v začetni fazi razvoja, vendar ponujajo možnosti za varnejše, tišje in učinkovitejše hlajenje brez škodljivih vplivov na okolje.

Raziskovalci si trenutno v okviru projekta E-CO-HEAT, ki bo trajal do začetka leta 2026, prizadevajo, da bi bila tehnologija komercialno dostopna, zlasti v svetu, ki je priča vse višjim temperaturam.

Znanstveniki so povedali, da njihov prototip trenutno dosega 15-odstotno največjo učinkovitost, medtem ko tehnologija stiskanja hlapov običajno deluje z 20- do 30-odstotno učinkovitostjo. Vendar se je tehnologija začela razvijati pred manj kot desetimi leti, zato raziskovalci pravijo, da ima še veliko potenciala. Tušek in njegova ekipa pod imenom SMACool že sodelujejo z irskim tehnološkim podjetjem ter nemško in italijansko univerzo.

To težavo smo že rešili:

The post Zbogom hladilniki, kot jih poznamo: morda bo kmalu na voljo druga tehnologija appeared first on Little Saturday.

Read Entire Article