Zbiralci in predelovalci odpadkov pri GZS za strožje ukrepanje proti kršiteljem okoljskih predpisov

6 days ago 7
ARTICLE AD

Člani sekcije zbiralcev in predelovalcev kovinskih in nekovinskih odpadkov, ki delujejo pod okriljem Gospodarske zbornice Slovenije (GZS), so danes obsodili vsakršna ravnanja podjetij v sektorju, ki pomenijo nezakonit poseg v okolje. V njih vidijo eno hujših kršitev zakonodaje na področju varstva okolja in pristojne pozivajo k strožjemu ukrepanju.

Člani sekcije se tako “distancirajo od vseh v medijih objavljenih aktualnih ravnanj, ki pomenijo hujšo kršitev okoljskih predpisov (nezakonito zakopavanje ali ravnanje z odpadki, nezakonit uvoz in skladiščenje odpadkov idr.)”, ter obsojajo vsakršna ravnanja, ki pomenijo nezakonit poseg v okolje.

Po njihovem prepričanju je nezakonito zakopavanje odpadkov ena od hujših kršitev določb s področja varstva okolja, zato od pristojnih državnih ustanov pričakujemo, da vsakršna tovrstna ravnanja raziščejo in sankcionirajo. Hkrati pozivajo, da naj se v obdobju do končanja odprtih postopkov izvedejo vsi ukrepi za zavarovanje območja in preprečitev nadaljnjega nezakonitega ravnanja z odpadki. Dosedanja ravnanja pristojnih namreč ocenjujejo kot premalo učinkovita.

Kot so poudaril, tovrstna ravnanja, “ki nakazujejo na organiziran okoljski kriminal”, mečejo slabo luč na vse akterje na področju ravnanja z odpadki, in tiste, ki ravnajo zakonito, postavljajo v neenakopraven položaj na trgu. Ob tem je tovrstno ravnanje, kot so zapisali, nasprotno z načeli članov sekcije.

Prav ta teden so sicer z inšpektorata za okolje in energijo sporočili, da je bilo na odlagališču krške družbe Kostak v Spodnjem Starem Gradu po usmeritvah do zdaj izkopanih 2900 kubičnih metrov nezakonito zakopanih mešanih komunalnih odpadkov. Družbi je inšpektorat naložil, da mora njihovo obdelavo zagotoviti do 24. junija. Inšpektorji so namreč nedvoumno ugotovili, da je družba pri ravnanju z odpadki kršila določbe zakona o varstvu okolja in uredbe o odpadkih.

Inšpekcijski nadzor na odlagališču je inšpektorat začel po lanski objavi informacij, da naj bi družba na svojem odlagališču v Spodnjem Starem Gradu pri Krškem nezakonito zakopavala komunalne odpadke. A od takrat do ukrepanja je minilo kar nekaj časa.

Portal Necenzurirano, ki je zgodbo prvi razkril, danes v luči tega izpostavlja tri zadeve.

Anonimno prijavo s fotografijami, ki jih je portal objavil konec novembra lani, so že konec marca 2024 prejeli na Policijski upravi Novo mesto. Toda na tej točki se je preiskovanje sumov nezakonitega zakopavanja odpadkov ustavilo. Dva meseca je nato trajalo, da je novomeška policija prijavo posredovala inšpektoratu za okolje in energijo.

V Kostaku so večkrat zatrjevali, tudi pristojni inšpektorici, da na območju centra nikoli niso zakopavali odpadkov. Pri tem so poudarjali, da so fotografirane odpadke zgolj začasno premikali zaradi gradbenih del. To se je torej izkazalo za zavajanje.

Sprašujejo pa se tudi, zakaj inšpektorica kljub jasnem prikazu situacije na fotografijah in satelitskih posnetkih že ob prvem obisku Kostakovega centra ni odredila izkopov oziroma vsaj pregledov z georadarjem in dronom, temveč se se je zadovoljila s pregledom, med katerim je iz avtomobila posnela nekaj fotografij.

Read Entire Article