ARTICLE AD

Kdor se je v minulih dneh peljal mimo italijansko-slovenskih mednarodnih mejnih prehodov pri Fernetičih in v Štandrežu je mogoče opazil ustavljene tovornjake za prevoz živine, okrog njih ljudi v belih zaščitnih oblekah, ki škropijo tovornjake in njihove živalske potnike. Gre za pripadnike italijanske vojske, ki po navodilih ministra za obrambo Guida Crosetta od sobote izvajajo ukrepe za zaščito pred vnosom virusa slinavke in parkljevke, za katerega so dovzetne parkljaste živali.
Med koncem marca in začetkom aprila so namreč na Madžarskem in Slovaškem zabeležili več izbruhov te zelo nalezljive virusne bolezni goveda, bivolov, prašičev, koz, ovac in drugih parkljastih živali. Običajno je govedo glavni gostitelj virusa slinavke in parkljevke, nekateri sevi pa so bolj prilagojeni na domače prašiče. Bolezen, ki sicer ni nevarna za ljudi, se je letos po 40 letih spet pojavila v Evropi. Prvi primer so potrdili januarja v Nemčiji, v začetku marca je nato prišlo do izbruha na Madžarskem, od koder se je najbrž razširila tudi na Slovaško.
Ob meji s Slovenijo ukrepe za preprečevanje vnosa bolezni izvajajo 24 ur dnevno, pri čemer se specializirane enote italijanske vojske, ki jih koordinira poveljstvo operativnih enot za severno Italijo (Padova), osredotočajo zlasti na tovornjake, ki prevažajo ovce in prašiče. Pri kontrolnih in dezinfekcijskih dejavnosti sodeluje še osebje ministrstva za zdravje in mejni organi.
V Sloveniji so ukrepe za preprečevanje vnosa bolezni sprejeli že pred dnevi in obsegajo od razkuževanja vozil do prepovedi vnosa živih živali ter tudi svežega mesa in mleka za ta virus dovzetnih živali iz obeh držav.
Več v jutrišnjem (torkovem) Primorskem dnevniku.