Zadnji vročinski val terjal prek 2000 življenj v Evropi

4 hours ago 12
ARTICLE AD

Po raziskavi z univerze Imperial College v Londonu in Londonske šole za higieno in tropske bolezni, je v 12 evropskih mestih zaradi vročine umrlo 2300 ljudi.

Raziskava je pokazala, da je bila smrtnost najvišja med starejšimi, saj je 88 odstotkov smrti, povezanih s podnebnimi spremembami, med starejšimi od 65 let. Po besedah raziskovalcev je nevarnost ekstremne vročine podcenjena, saj večina žrtev umre v domovih za starejše in bolnicah, nihče pa ne poroča o vročini kot razlogu za smrt.

Vročinski val po Evropi

Letošnji junij je bil po podatkih službe za spremljanje podnebnih sprememb v okviru programa EU Copernicus tretji najtoplejši junij doslej. Večje dele zahodne in južne Evrope sta sredi in konec junija prizadela dva večja vročinska vala, ko so temperature presegle 38˘C, kar pomeni izpostavljenost močnemu temperaturnemu stresu. V delih Portugalske so temperature dosegle tudi okoli 48 stopinj Celzija, kar pomeni izpostavljenost ekstremnemu toplotnemu stresu.

Predlog podnebnega zakona

Prav danes se Podnebni svet udeležuje seje Odbora za infrastrukturo, okolje in prostor za razpravo o Predlogu podnebnega zakona.

Znanstveno-posvetovalno telo Vlade Republike Slovenije za podnebno politiko opozarja, da podnebna kriza ne pomeni samo globalnega zvišanja temperature, pač pa tudi več regionalnih ekstremnih vremenskih pojavov, katastrofalnih poplav, viharjev, neurij, sprememb letne razporeditve temperature in padavin z zamiki letnega časa in vegetacijskih dob. Predlog zakona zato mora vzpostaviti obveznost Republike Slovenije (RS), da doseže podnebno nevtralnost in zagotovi učinkovito prilagajanje podnebnim spremembam – ta obveznost izhaja iz zavezujočih mednarodno-pravnih dokumentov.

The post Zadnji vročinski val terjal prek 2000 življenj v Evropi appeared first on Eko Dežela.

Read Entire Article