Zadnje slovo papežu: začelo se je premeščanje telesa v baziliko svetega Petra

1 day ago 8
ARTICLE AD

“Ljudski papež, ki je Cerkev prinesel nazaj ljudem”

V RIMU se odvija eden tistih trenutkov, ki jih zgodovina ne pozabi. Telo papeža Frančiška so danes, 23. aprila 2025, v zgodnjih urah prenesli v baziliko svetega Petra. Tam – pod veličastnimi oboki, med kipi in zgodovino – mu desettisoči izrekajo zadnje slovo. Možu, ki je Cerkev odprl ljudem in jo popeljal tja, kjer jo mnogi že dolgo niso več čutili – med preproste ljudi.


Rim diha počasneje. Svet se ustavlja. Žaluje.

Ob 11. uri so odprli vrata bazilike svetega Petra – začelo se je uradno obdobje poklona. Telo pokojnega papeža bo na ogled do petka zvečer, natančneje do 19. ure. Tisoči čakajo v vrstah, tudi včeraj so bile kolone vse do Angelskega gradu. Vatican News poroča, da se v Rim dnevno zgrinja več kot 60.000 vernikov. Italijanska policija napoveduje, da bo skupna številka do sobote presegla 300.000.

Pogreb bo v soboto ob 10. uri dopoldne – in že zdaj se ve: Trg svetega Petra bo premajhen.

Imagens do rito de constatação da morte e a deposição do corpo do #PapaFrancisco no caixão na capela da Casa Santa Marta na noite de 21 de abril pic.twitter.com/ninyjSvgPZ

— Vatican News (@vaticannews_pt) April 22, 2025

Vodenje zdaj v rokah kamerlenga. A z omejitvami.

Po smrti papeža vsakdanji ritem Cerkve prevzame kamerlengo. To ni prestolonaslednik – ampak začasni skrbnik. V tem primeru je to irski kardinal Kevin Farrell. Frančišek ga je imenoval za kamerlenga leta 2019. Reuters poroča, da Farrell zdaj vodi osnovne operacije Svetega sedeža, vendar ne more odločati o ključnih zadevah: novih imenovanjih, nauku, dolgoročnih usmeritvah. Cerkev v tem obdobju pravzaprav diha na pavzo.

In ja – v preteklosti je bil tu še en ritual. Udarec srebrnega kladiva po čelu umrlega papeža. Simbolično preverjanje smrti. Danes? Digitalna potrditev, uradna izjava, proceduralna natančnost.

Kardinali rimske kurije morajo ob smrti papeža podati odstop – tako veleva Universi Dominici Gregis. Sledi organizacija kongregacije, ki določi datum pogreba, in nato še datumsko usklajevanje začetka konklave.

O rito de constatação da #morte e a deposição do corpo do #PapaFrancisco no caixão ocorreu nesta noite, às 20h locais, na capela da Casa Santa Marta

Os apartamentos papais do Palácio Apostólico e da Casa Santa Marta foram lacrados na presença do camerlengo, cardeal Farrell pic.twitter.com/bnd5gPtp5k

— Vatican News (@vaticannews_pt) April 21, 2025

“Z roba sveta” – in naravnost v središče

Ko se je leta 2013 na balkonu pojavil Jorge Mario Bergoglio in z mehkim glasom rekel: “Kardinali so šli na konec sveta, da so našli novega papeža” – se je Cerkev začela počasi premikati. Prvi Latinskoameričan, prvi jezuit, prvi papež, ki ni hotel v palačo – ampak je ostal v domu svete Marte. Simboli, ki niso bili zgolj gesta.

Po poročanju BBC je bil Frančišek glas za tiste, ki jih nihče ne sliši. Migranti. Revni. Zapuščeni. In hkrati brez zadržkov – ko je šlo za kritiko pohlepa, sistemske krivice, podnebnih uničenj.

Reforme? Da. A počasne. Odprtost? Jasna. A ne brez notranjih napetosti. The New York Times ga opisuje kot človeka, ki je hotel, da je Cerkev “bolnišnica na bojišču”. In usmiljenje – temelj vsega.

“A #Páscoa é a festa da vida!”#PapaFrancisco pic.twitter.com/Y1Hfighknp

— Vatican News (@vaticannews_pt) April 20, 2025

Kritike so prišle z obeh strani. Kot običajno.

Daily Mail poroča o nezadovoljstvu med liberalnimi verniki: premajhen napredek pri vlogi žensk, LGBTQ+ vprašanjih, notranji demokratizaciji. Na drugi strani konservativci – zgroženi nad njegovo družbeno angažiranostjo.

Kljub temu ga La Repubblica uvršča med trojico ključnih papežev moderne dobe. “Srce tria” – pravijo. Po karizmi Janeza Pavla II. in učenosti Benedikta XVI. je Frančišek prinesel človeško bližino.


V Rimu molijo. V svetu pa tudi.

Od Buenos Airesa do Manile, od Seoula do Krakova – maše, sveče, prižgane luči. Na Trgu svetega Petra je včeraj zjutraj več kot 150 redovnic skupaj molilo rožni venec. RAI News je posnel čustven prizor: stari par iz Umbrije, na kolenih, s solzami v očeh.

“Za nas je bil kot oče. Papež, ki nas je poslušal, ne le pridigal,” je povedala sestra Antonella, redovnica iz reda usmiljenk. Al Jazeera je zabeležila izjavo kamerunskega duhovnika: “Bil je most med bogatimi in revnimi, med svetom severa in juga.”


Kaj sledi? In kdo sledi?

Po sobotnem pogrebu ima dekan Kardinalskega zbora največ 20 dni časa, da skliče konklavo. Realno – se bo to zgodilo v prvem tednu maja. Volilno pravico ima 124 kardinalov. Imena? Ugibanja. Med kandidati se omenjajo kardinal Matteo Zuppi iz Bologne, Peter Turkson iz Gane, pa tudi filipinski kardinal Luis Antonio Tagle. A nič še ni jasno.

Der Spiegel piše: “Naslednji tedni bodo pokazali, ali bo Cerkev sledila srcu – ali razumu.”


Zapuščina, ki se ne meri v dokumentih

Kaj je pustil? Kaj ostaja?

Cerkev, ki zna biti tišja. Manj obrambna. In bolj prisotna. Ne kot trdnjava, ampak kot prostor. Morda ne popolna – ampak vsaj poskuša. Papež Frančišek je bil bolj most kot stolp.

Ko bo v soboto njegova preprosta krsta – brez zlate obloge, brez pompa – umeščena pod kupolo svetega Petra, bo to več kot simbol. To bo sporočilo. Zadnje, a morda najmočnejše.

Za tiste, ki so ostali.

Vir: Reuters, Vatican News, BBC, The New York Times, Daily Mail, La Repubblica, RAI News, Al Jazeera, Der Spiegel

Pripravil: N. Z.

The post Zadnje slovo papežu: začelo se je premeščanje telesa v baziliko svetega Petra first appeared on NaDlani.si.

Read Entire Article