Začel se je evropski teden testiranja

3 days ago 7
ARTICLE AD BOX

Začel se je evropski teden testiranja na okužbo s HIV, na spolno prenosljive okužbe ter na okužbe z virusoma hepatitisa B in C. Geslo letošnjega tedna je Testiraj, zdravi, prepreči. Namen tedna je ozaveščanje prebivalstva in zdravstvenega osebja o prednostih testiranja in zgodnjega zdravljenja omenjenih okužb, so sporočili z NIJZ.

“Pobuda nas spodbuja, da preverjamo svoje zdravstveno stanje, še posebej, če smo se izpostavljali tveganju, da se okužimo s katerim od povzročiteljev teh okužb. Zdravstveno osebje spodbuja, da se pogosteje odloča za tovrstno testiranje pacientov,” so poudarili na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ). Zgodnje odkrivanje omenjenih okužb je namreč ključnega pomena za njihovo uspešno zdravljenje in preprečevanje nadaljnjega širjenja okužb med populacijo, so poudarili na inštitutu.

V Sloveniji je brezplačno zaupno testiranje na okužbe s HIV ter okužbe z virusoma hepatitisa B in C na voljo pri izbranem osebnem zdravniku. To je najbolj priporočljiv način testiranja, so poudarili na NIJZ. Anonimno brezplačno testiranje na HIV in virusa hepatitisa B in C je dostopno na ljubljanski infekcijski kliniki. Samoplačniško testiranje na HIV, virusa hepatitisa B in C ter sifilis pa je dostopno na Zavodu RS za transfuzijsko medicino.

Za moške, ki imajo spolne odnose z moškimi, Društvo Legebitra s partnerji izvaja brezplačno testiranje na HIV, virusa hepatitisa B in C ter testiranje na sifilis in gonorejo. Testiranja potekajo v Ljubljani in v drugih krajih po Sloveniji.

Okužba s HIV se v Sloveniji prenaša predvsem z nezaščitenimi spolnimi odnosi z okuženimi osebami, ki niso zdravljene. Pravočasno testiranje na okužbo s HIV omogoča tudi bolj uspešno zdravljenje, obenem pa je ključno za preprečevanje nadaljnjega prenosa okužbe. Osebe, ki se učinkovito zdravijo, ne morejo prenašati okužbe s HIV naprej na druge, so navedli na inštitutu.

Tveganje za okužbo s HIV je večje predvsem pri moških, ki imajo spolne odnose z moškimi, pri osebah, ki si injicirajo droge, pri osebah s spolno prenosljivimi okužbami ter pri osebah, ki imajo številne spolne partnerje. Najpomembnejša preventiva pred okužbo s HIV je varno spolno vedenje, kot je na primer redna in dosledna uporaba kondoma. Za osebe, ki si injicirajo droge, pa je pomembna uporaba sterilnega pribora za injiciranje.

Okužba z virusom hepatitisa C, ki lahko povzroči odpoved delovanja jeter in oziroma ali raka na jetrih, se prenaša predvsem z okuženo krvjo. Pogosto se prenaša z menjavo pribora med osebami, ki si injicirajo droge, pri neprofesionalno izvedenem tetoviranju ali prebadanju kože ali sluznic, lahko tudi pri nezaščitenih spolnih odnosih, predvsem med moškimi, ki imajo odnose z moškimi. Možen je tudi prenos z okužene matere na plod oziroma novorojenca.

V Sloveniji je od leta 1998 cepljenje proti hepatitisu B vključeno v nacionalni program cepljenja otrok, ki se je sprva izvajalo pred vstopom v šolo, od leta 2020 dalje pa so ga priključili ostalim obveznim cepljenjem v prvem letu starosti. Cepivo daje dolgotrajno zaščito, ki je najverjetneje doživljenjska.

Spolno prenosljive okužbe so v Evropi v izrazitem porastu, zato je redna in dosledna uporaba kondoma izjemno pomembna. Pogosto lahko potekajo brez značilnih bolezenskih znakov, kot so izcedek iz spolovila, pekoče in oz. ali pogosto mokrenje ali razjeda na spolovilu. Okuženi zato pogosto ne poiščejo zdravniške pomoči in okužbe ne zdravijo pravočasno, kar lahko privede do zapletov, do prenosa okužbe na spolnega partnerja ali partnerko ali do okužbe plodu oziroma novorojenca.

Zgodnje odkrivanje in ustrezno zdravljenje omogočata hitro ozdravitev bakterijskih spolno prenosljivih okužb oziroma učinkovito obvladovanje virusnih spolno prenosljivih okužb, so še poudarili na NIJZ.

Evropski teden testiranja poteka pod okriljem Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) in Svetovne zveze za hepatitis.

Read Entire Article