ARTICLE AD BOX
Mladinsko gledališče svoboda Trbovlje (MGST), ki deluje pod sekcijo Kulturnega društva Svoboda Trbovlje, letos praznuje 60. obletnico delovanja. Ustanovljeno je bilo oktobra leta 1965, ko je ustanoviteljica Nanda Guček v prostorih Doma Svobode zbrala skupino navdušencev odrskih desk. V prvem letu delovanja je gledališče štelo 32 članov, danes kar 80. Zanimivo pa je, da so največji vpis članov zabeležili po koroni.
Z eno predstavo so prejeli kar tri nominacije
Društvo se skozi leta nadgrajuje s konsistentnim dvigovanjem nivoja predstav in delovanja z vseh vidikov. Letos bodo tako prvič sodelovali z profesionalno režiserko Ajdo Valcl, ki pomaga pri režiji predstave Sugar – nekateri so za vroče. Kot največje dosežke zadnjih dveh let so izpostavili predstavo Plešasta pevka v režiji Nika Soline, ki se je uvrstila na državni nivo Linhartovega srečanja, prav tako pa je na Čufarjevih dnevih prejela kar tri nominacije. Prejeli so tudi nominacije za najboljšo predstavo v celoti, Živa Lisec za najboljšo žensko vlogo ter Mirza Ribič za najboljšo moško vlogo. Zasavcem najbolj poznani in slavni so Štilčki, ki vsako leto privabijo več gledalcev. “Vse vaje in ves vložen trud v nastanek take predstave s seboj potegne kar nekaj prijetnih in posebnih spominov. Prav tako vsako leto organiziramo letovanje za vse člane. Trudimo se, da kljub velikim stroškom za prostore, vseeno omogočimo letovanje vsem aktivnim članom, in tako združimo prijetno s koristnim. Na morju izvajamo različne delavnice, na katere povabimo profesionalne igralce, ki nam še približajo svet profesionalnih gledališč in dela v njih,” nam je zaupala prva zaposlena oseba v društvu in večletna članica gledališča Živa Lisec.
Obeležili bodo 60-letno delovanje
Ob praznovanju okrogle obletnice pripravljajo razstavo >>Eden drug’mu ogenj dajmo!<<, ki bo postavljena pred Zasavski muzej Trbovlje. Slavnostna otvoritev bo v soboto 8. februarja, na ogled pa bo vse do maja. Ob otvoritvi pripravljajo tudi krajši nastop članov. Razstava bo imela poudarek na delovanju gledališča zadnjih 20 let, pomembne mejnike in predstave, ki so dosegale odlične rezultate na državnem nivoju. Seveda pa ne bodo izpustili tudi tradicionalnih Štilčkov.
V ozadju se pripravlja skrivnostno presenečenje
Največji izzivi, s katerimi se društvo sooča je ohranjanje stavbe in visoki stroški – posebej v zimskih mesecih, ko je potrebno ogrevati stavbo. Glede delovanja društva večjih težav ni, saj po besedah članice “Smo izredno veseli, da smo tako številčni. Predvsem pa tudi, da imamo predsednico Tjašo Šuligoj, ki odlično vodi celotno gledališče”. Poleg vseh planiranih predstav, jih v marcu čaka tudi Slavnostna akademija ob tem posebnem jubileju, izdaja knjige ter premiera dokumentarnega filma o MGST. Pripravljajo pa še posebno predstavo v maju, o kateri ostajajo skrivnostni, saj želijo, da ostane presenečenje. Prav tako je njihov cilj, da bi v poletnih mesecih pričeli s prenovo dotrajane strehe na stavbi Doma Svobode. Kot je še dodala sogovornica “Želimo si, da v lokalnem okolju ostanemo tako aktivni kot do sedaj, da gledališče približamo vsem. Verjamemo, da kultura izpopolnjuje posameznika in daje ogledalo družbi. Želimo si, da še naprej ustvarjamo kvalitetne predstave, se širimo po Sloveniji in učimo novih generacij pomena kulture”.
Zanimanja za sodelovanje v društvo je veliko
Novih članov kot so nam zaupali ni težko dobiti, saj je zanimanja veliko. Včasih morajo prav zaradi tega tudi malo ustaviti proces, saj za vse skupine potrebujejo mentorja, kar pa pomeni veliko odgovornosti, predanosti in usklajevanja osebnega življenja in prostovoljnega ljubiteljskega dela v Domu Svobode. Trenutno so v društvu štiri otroške skupine in ena mladinska. Prav tako pa ustvarja tudi odrasla skupina. Trudijo se, da bi ustvarili vsaj po eno predstavo v vsaki skupini. ”Prav tako pa se trudimo, da poleg vsakoletnih tradicionalnih Štilčkov na oder postavimo tudi eno odraslo predstavo. V tem letu je to predstava Sugar – nekateri so za vroče v režiji Annemarie Jerman“, pove Lisec. Z vsemi premierami in ponovitvami predstav se v eni sezoni odvije vsaj 15 predstav. Potem pa so tu še gostovanja po celotni Sloveniji. V lanski sezoni je teh bilo tudi približno 15.
MGST tako v svojih šestih desetletjih delovanja ni le ohranjalo tradicije mladinskega gledališča, ampak je v pomembni meri vplivalo tudi na kulturno življenje. S svojim delovanjem že več let različnim generacijam daje priložnost, da se izrazijo skozi umetnost in srečujejo z ustvarjalnostjo in kulturo.
Sorodni članki:
Zgodbe izpod strehe Doma Svobode: vesele, žalostne, ljubezenske ali polne smeha
The post Za zasavske “oboževalce” ob 60 letnici še več presenečenj v Domu svobode appeared first on ZON.