
Ministrska konferenca Svetovne trgovinske organizacije (WTO) se je v kamerunski prestolnici Yaounde končala brez kakršnegakoli dogovora, saj je razdeljenost med članicami organizacije velika. Med drugim se države niso dogovorile niti za podaljšanje večletnega moratorija na carinjenje elektronskih prenosov.
Moratorij WTO, ki prepoveduje uvajanje carin na elektronske prenose in velja od leta 1998, se po poročanju francoske tiskovne agencije AFP izteka danes. To ne pomeni, da bodo carine samodejno uvedene, kljub temu pa konec prepovedi predstavlja hud udarec za razvite države, zlasti za ZDA, dodaja agencija.
Ministri za trgovino in drugi delegati, zbrani v Kamerunu, se niso dogovorili niti glede prepotrebne reforme WTO. Generalna direktorica organizacije Ngozi Okonjo-Iweala je sicer po koncu konference, ki se je končala danes okoli 1. ure po lokalnem času, vztrajala, da so na njej “trdo delali”. “Preprosto nam je zmanjkalo časa,” njene besede povzema AFP.
Razočaranje po pogovorih, ki so potekali v času povečanih trgovinskih napetosti in svetovnih gospodarskih pretresov, povezanih z vojno na Bližnjem vzhodu, je bilo po poročanju AFP očitno.
“Neuspeh članic WTO pri doseganju konkretnega političnega dogovora v Yaoundeju je še posebej zaskrbljujoč v času novih obremenitev svetovnega gospodarstva,” je v izjavi dejal predsednik Mednarodne trgovinske zbornice John Denton.
“To ni izid, ki smo si ga želeli,” je dejal britanski minister za gospodarstvo in trgovino Peter Kyle in bil kritičen do “velikega koraka nazaj za svetovno trgovino”.
Štiridnevna pogajanja so se, kot navaja AFP, intenzivirala v soboto, v nedeljo pa so pogajalci predstavili osnutek besedila, ki je po navedbah virov nakazoval, da je na dosegu roke vsaj minimalni dogovor o reformi WTO.
Upanje se je razblinilo, ko je Brazilija v znak protesta zaradi pomanjkanja napredka v ločenih pogovorih o kmetijstvu v zadnjem trenutku blokirala besedilo o moratoriju na e-trgovino, so viri povedali za AFP.
“Kmetijstvo je sektor, ki je v 30 letih obstoja WTO doživel najmanj napredka. Ne moremo dovoliti, da se to nadaljuje,” je dejal brazilski zunanji minister Mauro Vieira.
WTO šteje 166 članic, te pa so si pred začetkom zasedanja zastavile nizke cilje – upale so le, da bodo oblikovale skupno izjavo, s katero bi postavile temelje za prihodnja pogajanja, še navaja AFP.

2 hours ago
18









English (US)