Vsako leto zboli okoli 100 žensk

3 hours ago 5
ARTICLE AD BOX

Danes obeležujemo začetek 19. evropskega tedna preprečevanja raka materničnega vratu, četrtega najpogostejšega raka pri ženskah po svetu. V Sloveniji vsako leto za njim zboli okoli 100 žensk, zaradi predrakavih sprememb se jih zdravi 1500. Presejalni program Zora pa je prispeval k več kot 50-odstotnemu zmanjšanju zbolevnosti za tem rakom.

V Sloveniji že od leta 2003 deluje organizirani populacijski presejalni program za zgodnje odkrivanje predrakavih sprememb materničnega vratu Zora. Ta nekoč drugi najpogostejši rak pri ženskah danes v Sloveniji zaradi učinkovitega odkrivanja in zdravljenja predrakavih sprememb v programu Zora postaja redek, so sporočili z Onkološkega inštituta ljubljana.

Slovenija danes že dosega dva od treh ciljev Svetovne zdravstvene organizacije za odpravo raka materničnega vrata, in sicer več kot 70-odstotno pregledanost in učinkovito zdravljenje predrakavih sprememb pri več kot 90 odstotkih žensk, so zapisali.

Pri udeleženkah programa Zora se v povprečju odkrije raka materničnega vratu devet let prej kot pri ženskah, ki se preventivnih pregledov pri izbranem ginekologu ne udeležujejo. Stadiji ob diagnozi so zaradi pravočasnega odkrivanja nižji, preživetje in kakovost življenja pa pomembno boljša.

Evropski teden preprečevanja raka materničnega vratu bo potekal od 20. do 26. januarja.

Triletna pregledanost žensk v programu Zora je bila v zadnjem obdobju (2021-2024) 72,5-odstotna in presega ciljno vrednost, so zapisali. Če preračunamo pregledanost na pet let, je pri nas ta stopnja okrog 86-odstotna in je med največjimi v Evropi. Razveseljivo je tudi, da se v zadnjih letih povečuje pregledanost tudi pri ženskah, starih 50 let in več, in je v zadnjih letih v starostni skupini 50 do 54 let presegla ciljno vrednost.

Cepljenje proti HPV, ki se v Sloveniji izvaja od leta 2009, ima prav tako pomembno vlogo pri preprečevanju raka materničnega vratu. Nedavna raziskava programa Zora potrjuje učinkovitost programa cepljenja in poziva k še večjemu prizadevanju za povečanje precepljenosti deklic in dečkov proti HPV na poti k odpravi raka materničnega vratu.

“Redni ginekološki pregledi in odvzemi brisov materničnega vratu so potrebni tudi pri cepljenih ženskah. Cepivo proti HPV namreč ščiti pred najpomembnejšimi, ne pa pred vsemi genotipi, ki lahko povzročijo raka materničnega vratu. Cepljena dekleta, ki se redno udeležujejo programa Zora, so najbolj zaščitena pred tem rakom, verjetnost, da bodo kadarkoli zbolela, je izjemno majhna,” poudarja vodja programa Zora Urška Ivanuš.

Read Entire Article