ARTICLE AD
Von der Leyen: Odvisnost od ruskega plina je bila zgodovinska napaka
Evropska komisija pod vodstvom Ursule von der Leyen je sprejela jasno stališče: Evropska unija ne bo več odvisna od ruskih fosilnih goriv, niti po koncu vojne v Ukrajini. Predsednica komisije je to odločitev utemeljila z izkušnjami iz preteklosti, ko je Rusija z manipulacijo energentov skušala vplivati na evropske države. Odločitev je del širše strategije za energetsko neodvisnost EU, ki jo je Von der Leyen poudarila na nedavnem srečanju v Bruslju. Po poročanju tiskovne agencije Reuters je to sporočilo namenjeno tako evropski javnosti kot Moskvi, ki je v zadnjih letih večkrat uporabila plin in nafto kot politično orožje.
Evropa je v zadnjem desetletju doživela več kriz, povezanih z ruskim plinom. Leta 2022 je Rusija drastično zmanjšala dobavo plina prek plinovoda Severni tok, kar je povzročilo energetsko negotovost in rekordno visoke cene energije. Von der Leyen je poudarila, da je bila odvisnost od ruskega plina “zgodovinska napaka”, ki je ogrozila nacionalno varnost članic EU. Po podatkih Evropske komisije je delež ruskega plina v evropskem uvozu padel z 45 odstotkov pred vojno na 13 odstotkov v letu 2025. Nafta iz Rusije, ki je nekoč predstavljala petino evropskega uvoza, zdaj dosega le še desetino.
Odločitev, da EU po vojni ne bo obnovila energetskih vezi z Rusijo, temelji na teh izkušnjah. Von der Leyen je v govoru, ki ga je prenašal portal Euronews, opozorila, da bi vrnitev k ruskemu plinu pomenila tveganje za ponovitev istih težav. Namesto tega EU stavi na razpršitev virov, vključno z utekočinjenim zemeljskim plinom (LNG) iz ZDA in Norveške ter povečanje naložb v obnovljive vire energije.