Voda v gumah: Prednost ali smešna teorija?

2 weeks ago 8
ARTICLE AD BOX

V Interlagosu je svet F1 dosegla nova teorija, ki naj bi izvirala izmoštva Red Bull Racing, ki pravi, da nekatera moštva, med njimi tudi McLaren, v svoje gume dodajajo vodo, oziroma vlago.

Po nekaterih informacijah naj bi nekatere ekipe na ta način dosegle, da se pnevmatike ne pregrevajo, s tem pa dlje časa ohranjajo stopnjo oprijema. Pri Red Bullu naj bi že v Singapurju nekateri člani ekipe Pirellijeve tehnike opazovali pri demontaži gum s platišč, pri tem pa naj bi opazili znake tekočin.

V Milton Keynesu so s tovrstnim trikom seznanjeni že dlje časa, saj naj bi se ga nekoč posluževali tudi sami, nato pa ga je FIa prepovedala s tehnično direktivo. Toda po govoricah sodeč, naj bi nekdanji zaposleni iz Red Bulla trik prenesli k drugim ekipam, kjer so ga očitno dodelali, tako da FIA in Pirelli za zdaj še nista odkrila dokazov.

Seveda se zdi, da je dodajanje vode v pnevmatike prej ovira, kot prednost, če si predstavljamo, da bi v gume nalili kozarec vode, toda če upoštevamo dejstvo, da Pirelli gume polni z dehidriranim zrakom, kar je potrdil tudi Mario Isola, Pirellijev šef F1 oddelka, teorija pridobi nekaj smisla, saj se zrak z večjo vlago širi bolj, kot zrak z manjšo vlago, za to pa je potrebna že nekaj odstotna vlaga v zraku.

Po nekaterih izračunih se lahko tlak v gumi, ki je polnjena z zrakom s 50% vlage (atmosferski zrak), s predpisanega 1.1 bara pri sobni temperturi, dvigne za skoraj 0.1 bara, ko se guma ogreje na delovno temperaturo, ki je občijano nad 100 stopnij Celzija.

Višji tlak pa pomeni, da se guma preneha segrevati, ker višji tlak v pnevmatiki zmanjšuje njeno deformacijo ob stiku s podlago. Manjša deformacija pomeni, da pnevmatika odda manj energije v obliki trenja in toplote.

Na ta način lahko v teoriji moštvo pnevmatike napolni z nižjim tlakom, ki povzroči hitrejše segrevanje. To je predvsem dobrodošlo na kvalifikacijah, ko se gume na optimalno temperaturo segrejejo hitreje, med dirko pa nato hitreje rastoči tlak poskrbi, da se takšna guma ne pregreva in tako ne uide izven optimalnega temperaturnega okvirja.

Formula 1 tlak v gumah nadzoruje le pred in po dirki, medtem ko v motociklističnem prvenstvu MotoGP tlak v gumah preko senzorjev na platiščih spremljajo v realnem času skozi vso dirko.

Ta objava Voda v gumah: Prednost ali smešna teorija? je bila objavljena na Svet Hitrosti.

Read Entire Article