ARTICLE AD BOX
Danes se podpisujeta Aneks h Kolektivni pogodbi za dejavnost zdravstva in socialnega varstva Slovenije ter Dogovor o prenovi sistema plač in novih uvrstitvah delovnih mest in nazivov. S tem so uspešno zaključena pogajanja za področje zdravstva, socialnega varstva in obvezne socialne varnosti, pri katerih je aktivno sodelovalo tudi Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.
“Na ministrstvu tako pozdravljamo današnji podpis in poudarjamo, da prenovljeni plačni sistem in nova ureditev delovnih mest ne bosta le izboljšala materialnega položaja zaposlenih, temveč tudi okrepila kakovost dela v sistemu socialnega varstva,” so zapisali.
Minister Luka Mesec je dejal “Višje plače so dolgoletni cilj Levice. Začeli smo z minimalno plačo, ki smo jo v petih letih od sprejema našega zakona o minimalni plači, zvišali za več kot 40 odstotkov bruto. Dejstvo pa je, da je danes v javnem sektorju kar 25 plačnih razredov pod njo. S plačno reformo in kolektivnimi pogodbami, ki jih danes podpisujemo, se ti razredi odpravljajo, veljavna minimalna plača pa bo postala izhodišče za vse ostale plače. To je bil eden od naših osrednjih ciljev v tem mandatu. Podobno poskušamo skozi socialni dialog doseči v zasebnem sektorju. Posebej pozdravljamo, da bo plačna reforma najprej prinesla dvige najslabših plač.«
Na področju centrov za socialno delo (CSD) zaključek pogajanj prinaša celovito prenovo delovnih mest
Obstoječa delovna mesta se ukinjajo in nadomeščajo z novimi, oblikovanimi glede na zahtevnost nalog, odgovornost in tveganja. Z uvedbo novega plačnega sistema bodo zaposleni prerazporejeni na nova delovna mesta, kar bo vplivalo na izboljšanje njihovega finančnega položaja. Z reformo bolje vrednotimo vsa delovna mesta na centrih za socialno delo, sorazmerno višje pa tista, kjer se opravljajo najbolj zahtevne naloge in s tem preprečujemo tudi odhajanje zaposlenih iz sistema ali na manj zahtevna delovna mesta.
Ključni poudarki dviga plač
Za strokovne delavce in sodelavce na centrih za socialno delo bo nova ureditev pomenila znatno povišanje osnovnih bruto plač. Konkretno:
• Strokovni delavec na CSD I (najzahtevnejše naloge):
Povečanje osnovne bruto plače za 456 evrov oziroma 24,3 odstotka (iz 1.877,01 evra na 2.332,62 evra).
• Strokovni delavec na CSD IV (naloge na področju materialnih pravic): Povečanje osnovne bruto plače za 277 evrov oziroma 15,9 odstotka (iz 1.735,39 evra na 2.012,14 evra).
Plače se bodo dvigovale postopno do 1. januarja 2028.
Dogovor uvaja dodatni (tretji) naziv za strokovne delavce in sodelavce, kar omogoča povečanje plač v celotni karieri. S tretjim nazivom bodo strokovni delavci lahko napredovali za skupno 16 plačnih razredov (prej 13), kar pomeni skupno povišanje osnovne bruto plače za 60,5 % v celotni karieri.
Predlog Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o socialnem varstvu, ki vključuje vse predvidene spremembe, bo posredovan v Državni zbor do 31. decembra 2024. Skladno s tem bo do 30. septembra 2025 usklajen tudi Pravilnik o napredovanju.
vir: Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti
The post Višje plače na centrih za socialno delo appeared first on Lokalec.si.