ARTICLE AD
Papež Frančišek okreva po pljučnici, a vprašanj glede velikonočnih obredov ostaja več kot odgovorov
VATIKAN – Več kot mesec dni je papež Frančišek preživel v bolnišnici zaradi pljučne okužbe, zdaj pa se njegovo zdravstveno stanje po navedbah Vatikana „naprej izboljšuje«. A kljub optimizmu zdravnikov in dobremu razpoloženju svete glave, ostaja veliko neznank glede njegove prisotnosti pri prihajajočih velikonočnih obredih. “Papež je v dobrem razpoloženju in nadaljuje z delom,” so v sredo znova sporočili iz Vatikana.
Bistveno? Zdravljenje še ni končano. Prazniki so pred vrati. Odgovora, ali jih bo papež lahko vodil, pa za zdaj še ni.
Mesece v bolnišnici, zdaj previdnost
Spomnimo: 14. februarja je bil 88-letni papež sprejet v bolnišnico Gemelli v Rimu. Diagnoza? Pljučnica na obeh pljučnih krilih. V četrtek, 23. marca, so ga po 38 dneh zdravljenja odpustili iz bolnišnice, kjer je sicer preživel dve epizodi akutne respiratorne insuficience, poroča The Wall Street Journal. Takrat je z balkona v vozičku pozdravil zbrane vernike. Ganljivo, simbolno, a tudi previdno. Kajti zdravniki so bili jasni: okrevanje bo trajalo najmanj dva meseca.
Od takrat dalje papež okreva v svoji vatikanski rezidenci – stran od napornih javnih nastopov, a ne stran od dela. Po navedbah AP News je medtem že odobril kanonizacijo treh novih svetnikov. Gre za prve svetnike iz Venezuele, Papue Nove Gvineje in armenskega nadškofa, umorjenega leta 1915.
Ampak javnosti se papež od odhoda iz bolnišnice ni več prikazal. In to, po oceni večih poznavalcev, ni brez razloga.

Diha bolje, govori več, a še vedno ponoči na kisiku
Kot poroča Vatican News, se papeževo zdravstveno stanje “počasi, a vztrajno izboljšuje”. Zdravniki beležijo napredek v dihanju, motoričnih sposobnostih in uporabi glasu. V krvi se kaže rahel upad vnetnih parametrov. Dihalna podpora pa se mu še vedno zagotavlja – ponoči s pomočjo nosnih kanil.
“Zmanjšujemo količino kisika, saj so pljuča postopoma manj obremenjena,” je za Reuters dejal zdravnik iz bolnišnice Gemelli, ki je že sodeloval pri papeževem zdravljenju leta 2021, ko so mu odstranili del debelega črevesa.
In naj spomnimo še na en ključen detajl iz zgodovine: papež je v mladosti prebolel hudo pljučnico, ob tem pa mu je bil odstranjen del pljučnega tkiva. Kar pomeni – ima dolgo zgodovino z boleznimi dihal.
Kaj pa velika noč?
Vprašanje, ki visi v zraku kot dima iz kadilnice: Ali bo papež letos lahko vodil velikonočne obrede?
Z Vatikana so previdni. Pretekli teden so objavili program velikonočnega tedna, vključno s tradicionalnim križevim potom v rimskem Koloseju, a brez jasne navedbe, kdo bo obrede dejansko vodil. “Odločitev bo sprejeta glede na papeževo zdravstveno stanje v prihodnjih dneh,” so zapisali, poroča BBC.
In kaj o tem menijo verniki? Med obiskovalci Trga sv. Petra smo govorili z gospo Lucio iz Pescare: “Molimo zanj vsak dan. Vemo, da je star, a upamo, da bo zmogel. Velika noč brez papeža je čudna, ni prava.”
Simbolni pomen navzočnosti
Ne gre le za protokol. Papeževa prisotnost na velikonočnih obredih ima močan simbolni pomen. To je trenutek, ko se katoliška Cerkev pokaže v vsej svoji duhovni teži, ko milijoni vernikov z vseh koncev sveta zrejo v Rim. Brez papeža – vse to izgubi nekaj svoje teže.
A hkrati – tudi papež je le človek. In če kaj, nas njegovo okrevanje opominja na to.
Previdni optimizem
Papež Frančišek okreva. Počasi. Previdno. Toda še vedno z vero – vase in v svet. Njegova volja je že znana, tudi v letih in z diagnozami, ki bi marsikoga prikovale na posteljo, je vedno znova presenetil.
Vprašanje je torej: bo presenetil tudi tokrat?
Za zdaj je odgovorna le ena beseda: morda.
Pripravil: N. Z.
Vir: Reuters, AP News, Vatican News, BBC, The Wall Street Journal, People.com
The post Velika noč brez papeža? Vatikan molči, svet čaka first appeared on NaDlani.si.