ARTICLE AD
Vatikan je sedež papeštva. Je tudi središče polemik in ima svoj delež temačnih skrivnosti. Pogled za zidove tajnih arhivov Vatikana in odkrijte temačne skrivnosti od znanega eksorcista, vpletenosti v nacistične zločine in škandala Vatikanske banke do skrivnosti v vatikanski tajni arhivih.
Vatikan je središče papeštva. vendar je tudi poln središče polemik in ima tudi svoje temačne skrivnosti. Poglejmo katere so največje skrivnosti in nato pokukajmo v tajne arhive.
Najbolj znani eksorcist Vatikana
Oče Gabriele Amorth velja za glavnega eksorcista v Vatikani. Bil je bil italijanski katoliški duhovnik in eksorcist rimske škofije. Eksorcizem je praksa, ki jo sicer vidimo le v grozljivkah, vendar je še vedno živa tudi danes v katoliški cerkvi.
Oče Gabriele naj bi v svoji 60 letni praksi izvedel 160.000 eksorcizmov. Oče Gabriele seveda ni bil edini.
Vatikan in nacistični vojni zločinci
Vatikan je potem ko so zavezniki po kapitulaciji vkorakali v Nemčijo, so se nacistični zločinci razbežali. Vatikan naj bi pri tem tudi sodeloval. Mnogi zločinci so se preselili v predele Južne Manerike. Največ v Brazilijo, Čile in Argentino.
Znan Harvardski raziskovalec Gerald Steinacher je pripravi obsežno zbirko dokumentov, ki kažejo na to, kako je Vatikan takrat pomagal nacistom pri potovanju v Južno Ameriko.
Steinacher pri tem trdi, da je bilo to narejeno z jasnim namenom: Vatikan je želel ponovno oživeti krščanstvo na evropskih tleh. Naraščajoči vpliv Sovjetske zveze je bil takrat zastrašujoč. Na te trditve se Vatikan ni odzval.
Vatikan in holokavst
Vatikan je zaslužil denar s holokavstom
To je še ena domneva, ki na nek način blati Vatikan.
Vatikan naj bi sodeloval pri tihotapljenju zlatnine, umetnin in drugih dobrin, ki jih je nacistična vojska zaplenila judovskim družinam.
Ameriški novinar Gerald Posner je povedal, da naj bi bil Bernardino Nogara, finančni svetovalec v Vatikanu nacistični vohun. Domneva se, da naj bi pripravil načrt kako bi Vatikanu omogočil vlaganje sredstev v zavarovalnice. Sredstva umorjenih družin pa naj bi kasneje tudi obdržale. To naj bi bil grozljivi načrt, ki je bol domnevno kriv za mnoge smrti judovskih bogatašev.

Vatikanska banka
Škandali Vatikanske banke
Vatikanska banka, imenovana tudi Inštitut za verska dela (IOR), je bila vpletena v številne škandale.
Najbolj sporno je njihovo sodelovanje s Hitlerjem. Zgodovinar Gerald Posner poudarja, da je Vatikan od Hitlerja vsako leto prejemal cerkveni davek.
IOR je bil plačan precejšen znesek denarja, tako da ga zahodne banke ne morejo izslediti. IOR je milijarde dolarjev shranil. O podrobnostih trenutno ni podatkov. Nikoli se niso javno razkrili.
Vatileaks
Knjiga z naslovom »Njegova svetost« je izšla leta 2012. V njej so razkriti tajni dokumenti papeža Benedikta. Avtor knjige Gianluigi Nuzzi je te dokumente dobil na prav zanimiv način. Dal mu jih je osebni butler papeža. Glede na vsebino dokumentov je bila Izvedena notranja preiskava. Razkrila je, da so nekateri posamezniki, ki sicer niso bili del Vatikana, izsiljevali gejevske škofe. Škofje so kot geji prekršil zaobljubo o celibatu. Kar je bila odlična podlaga za izsiljevanje. Če se kdo sprašuje zakaj je Papež Benedikt leta 2013 odstopil s položaja – odgovor je tukaj.
Apostolska penitenciarija
Apostolska peniternacija (latinsko: Paenitentiaria apostilica) je tajno sodišče, ki preiskuje tako imenovane »gnusne« zločine posameznikov. Domnevno je bila ustanovljena leta 1179 in je bila tajna do leta 2009. Samo papež lahko podeli odvezo ljudem, privedenim pred to sodišče. Primeri grehov vključujejo poskus atentata na papeža, razkritje greha ali identitete osebe, ki ga je priznala, s strani duhovnika in tako naprej. Papež deluje kot vodja tega sodišča in se imenuje Velika peniternacija ter lahko bodisi ponudi odvezo bodisi pusti samodejno izobčenje.

Vatikanski apostolski arhiv
Vatikanski apostolski arhiv je znan tudi pod imenom vatikanski tajni arhiv.
Znotraj arhiva so shranjeni nešteti dokumenti, ki segajo tudi 12 stoletij nazaj.
Dokumenti osvetljujejo najbolj kontroverzne dogodke, ki so se dogajali v zgodovini Vatikana. V njih najdemo zapise od sojenja Galileju pa vse do dogodkov v času druge svetovne vojne v Evropi.
Kaj se skriva v vatikanskih arhivih?
V njih najdemo marsikaj
Pismo Marija, škotske kraljice
Pismo je bilo napisano le nekaj mesecev pred njeno usmrtitvijo. V njem je papeža Soksta prosila za oprostitev. žal se je papež odločil. da ne bo posredoval in škotska kraljica Marija je bila leta 1587 usmrčena.
Zapiski sojenja proti templjarjem
Med križarskimi vojnami so templjarji uživali prestižno življenje, polno bogastva in privilegijev. S časoma pa je to postalo finančno breme. Filip IV. Francoski Filip IV., imenovan tudi Lepi (francosko Philippe IV le Bel), francoski kralj, leta 1307 ukazal aretacijo vsej vitezov. Po dolgotrajnih mučenjih naj bi vsi končali na grmadah.
Sojenje je bilo dokumentirano in shranjeno kot tajni dokument.
Zapiski o sojenju proti Galileju.
Galilejo Galilej je še danes med najbolj priznanimi znanstveniki. Kljub času so njegova opažanja in trditve še vedno prave. “Še vedno se vrti” je znani stavek, ki ga je Galilejo izrekel trenutek pred smrtjo. Zapiski sojenja so shranjeni v arhivu
Pisma Michelangela
Pisma vsebinsko niso tako zelo pomembna (papeža je le opozoril o nezadovoljstvu stražarjev) , saj je v njih le opozoril na nezadovoljstvo stražarjev.
Pismo Henrika VIII.
Najdragocenejši dokument pa je pismo Henrika VIII, V njem papeža prosi za razveljavitev zakonske zveze s svojo ženo Katarino Argonsko. V njih zakon je vstopila Ana Boleyn, s katero se je želel poročiti. Zakon s Katarino se Henriku VIII. ni več zdel smiseln. Njegovo pismo je podpisalo 85 duhovnikov, vključno s canterburyjskim nadškofom. Žal je papež njegovo prošnjo zavrnil. Henrik VIII. je nato ustanovil svojo cerkev in se ločil.
Dostop do vatikanskih arhivov
Kdo ima danes dostop do vatikanskih arhivov?
V Vatikanski arhiv lahko vstopite skozi vrata Porta di Santa Anna in via di Porta Angelica. Dostop do Vatikanskega arhiva z dokumenti je brezplačen in odprt le za usposobljene znanstvenike, ki jih zanimajo znanstvene raziskave. Pri tem pa je potrebno izpolnjevat določene pogoje:
- Biti mora usposobljen znanstvenik s specialistično izobrazbo (pet let) ali drugimi enakovrednimi univerzitetnimi izobrazbami visokošolskih zavodov, ki se ukvarjajo z znanstvenimi raziskavami, in z ustreznim znanjem arhivskih raziskav.
- Oddati morajo vlogo za sprejemno izkaznico. Vloga mora navesti njihove osebne podatke (ime, priimek, naslov, državljanstvo), izobrazbo, poklic in razloge za raziskovanje.
- Dodati mora uvodno pismo priznane raziskovalne ustanove ali osebe, usposobljene na svojem področju zgodovinskih raziskav.
- Potrdilo o zadnji pridobljeni akademski kvalifikaciji.
- Dokazilo o identiteti.
Na dan je dovoljenih le šestdeset akademikov. Vsekakor je vatikanski arhiv zanimiv za ogled.
Pripravila AK
Vir: vaticannews.va, thevaticantickets.com,unsplash.com
The post Vatikan: skrivnosti za zidovi tajnih arhivov first appeared on NaDlani.si.