ARTICLE AD BOX
Da bi spoznali problematiko starejših v občini Zagorje so pred dobrimi desetimi leti naredili prvo analizo, ki je bila rezultat oddelka za družbene dejavnosti zagorske Občine, odbora za medgeneracijsko sobivanje in številnih zavodov in društev, ki so pri svojem delu vključevali starejšo populacijo prebivalcev. Lansko leto so se v omenjenem odboru odločili, da naredijo ponovno raziskavo in posodobijo rezultate.
Starejši od 65 let že vsak peti občan
V Zagorju je leta 2023 prebivalo skoraj 22 odstotkov starejših od 65 let. To pomeni, da je bil starejši od 65 vsak peti občan, kar je več kot kaže povprečje v Sloveniji. Za primerjavo, pred 10 leti je v zagorski občini živelo dobrih 17 odstotkov prebivalcev, ki so bili stari 65 let ali več.
Občina mora po zakonu svojim prebivalcem ponuditi storitev pomoč na domu in pokrivanje stroškov storitev v zavodih za odrasle, kjer je upravičenec delno ali v celoti oproščen plačila. Iz svojega proračuna zagorska občina starejšim občanom zagotavlja obe storitvi, pomoč na domu je v Zagorju sofinancirana v višini 70 odstotkov ekonomske cene, medtem ko je zakonsko določeno sofinanciranje polovice stroška. Število povprečnih mesečnih uporabnikov omenjene pomoči se je v zadnjih 10 letih dvignilo iz 66 na 91. Storitev, ki jo izvaja Dom starejših Polde Eberl Jamski, je leta 2023 opravljalo 21 zaposlenih, pred slabimi desetimi leti – 13. Oskrbne stroške doma za starejše občane Zagorje plačuje za okoli 77 občanov na leto. Doplačilo občine je v tem primeru odvisen od plačilne sposobnosti oskrbovanca.
Leto | 2013 | 2021 | 2022 | 2023 |
Doplačilo iz občinskega proračuna (evro) | 401.337 | 480.738 | 499.126 | 629.178 |
Višina plačila oziroma doplačila institucionalnega varstva v občini Zagorje, vir: Občina Zagorje
Tabela prikazuje višino sredstev, ki jo zagorska občina plačuje za plačila oziroma doplačila institucionalnega varstva svojih občanov v zadnjih letih ter pred 10 leti. Glede na to, da raste delež starejših, rastejo tudi sredstva, ki jih občina vsako leto plačuje za oskrbovance, ki so do tovrstne pomoči upravičeni.
Pomoč in možnosti za druženje in izobraževanje ponujajo mnoge organizacije
Na območju zagorske občine delujejo mnogi zavodi in društva, katerih člani so starejši občani in v svojem programu ponujajo marsikatera izobraževanja, druženja in druge priložnosti za aktivno preživljanje prostega časa. Kljub temu v analizi odbor za medgeneracijsko sobivaje zaključuje, da pri starejši populaciji v Zagorju še vedno izstopa pomanjkanje socialnih stikov in posledično osamljenost. Prepoznali so tudi potrebo po dostopu do informacij, ki so starejšim zaradi slabše digitalne pismenosti težje oziroma sploh niso dosegljive. Opazili so naraščanje potrebe po pomoči na domu ter bivanjsko problematiko. Mnogi starejši naj bi namreč bivali v prevelikih in predragih stanovanjih oziroma hišah, so njihovi bivalni prostori težje dostopni ali stanovanja niso prilagojena njihovim potrebam.
Z analizo so želeli poudariti že dosežene dobre prakse in izpostaviti primanjkljaje in probleme ter poiskati primerne rešitve. Kot prvič bodo na odboru za medgeneracijsko sobivanje tudi tokratne rezultate uporabili kot podlago za nadaljnje delo. Tako so podali predloge za izboljšave. Predlagali so vpeljavo individualnih inštrukcij za računalniško opismenjevanje, vzpostavitev enotnega informacijskega mesta za celovito obveščanje o dogodkih, aktivnostih, pravicah, dostopnosti do ustanov in podobno. Prav tako so predlagali obvestila v tiskani obliki, podporo programom za starejše ter pretok informacij, usklajevanje in povezanost med izvajalci programov. Poudarili so tudi, da nasilje nad starejšimi ne sme biti tabu tema in predlagali pogovore, ki naj bi pomagali prepoznati različne oblike nasilja in posledično preventivno preprečevati ta dejanja.
Sorodni članki:
Tudi v Zasavju problematika nasilja nad starejšimi
The post V Zagorju so prepoznali probleme starejših in predlagali morebitne rešitve appeared first on ZON.