V zadnjih štirih dneh osemkrat streslo Slovenijo, tule nazadnje

4 days ago 12
ARTICLE AD

Tako je potreslo okolico Vipave, Solčave, Grosupljega, Metlike, Slovenskih Konjic, Logatca, Mokronoga in nazadnje včeraj še Topolšice.

TOPOLŠICA – Od nedelje do danes so tla v Sloveniji nemirna: kot poroča spletna stran Arso potresi nas počasi trese od nedelje, 11.5., naprej. Tako je potreslo okolico Vipave, Solčave, Grosupljega, Metlike, Slovenskih Konjic, Logatca, Mokronoga in nazadnje včeraj še Topolšice.

Seizmografi državne mreže potresnih opazovalnic so včeraj ob 12.28 zabeležili šibek potresni sunek, magnitude 1,1. Po prvih podatkih je bilo žarišče potresa tri kilometre vzhodno od Topolšice. Intenziteta potresa v širšem nadžariščnem območju ni presegla III stopnje po evropski potresni lestvici. Za odtenek močnejši je bil potres 12.5., v okolici Slovenskih Konjic je zatreslo.

Zakaj potresi v Sloveniji?

Slovenija leži na stičišču pomembnih tektonskih plošč, zaradi česar je območje potresno precej aktivno. Glavni razlog za potrese v Sloveniji je premikanje Jadranske mikroplošče proti severu in njen pritisk na Evrazijsko ploščo. Ta trk povzroča napetosti v zemeljski skorji, ki se sproščajo v obliki potresov. Potresi v Sloveniji se najpogosteje pojavljajo na območjih, kjer so tektonski prelomi najizrazitejši, kot so Idrijsko-Cerkljanski prelom, Brežiški prelom in področje Alp ter Dinaridov.

Iz zgodovine

Eden najmočnejših in najbolj znanih potresov v zgodovini Slovenije se je zgodil leta 1895 v Ljubljani. Ta potres, z magnitudo okoli 6,1, je močno prizadel mesto in povzročil veliko gmotno škodo. Od takrat se je v Sloveniji zgodilo več srednje močnih potresov, večinoma brez večjih posledic, a s stalnim opominom, da potresi ostajajo realna nevarnost. Pogosto se sicer pojavljajo šibkejši potresi, ki jih prebivalci komaj zaznajo ali pa jih sploh ne čutijo, vendar so pomembni za razumevanje potresne aktivnosti in napovedovanje večjih dogodkov.

Potresi se ne dajo napovedati, vendar strokovnjaki stalno spremljajo potresno dogajanje preko seizmoloških postaj, ki so razporejene po vsej državi. Podatki se zbirajo in analizirajo z namenom boljšega razumevanja seizmičnih procesov in izboljšanja varnosti. V Sloveniji so gradbeni predpisi že prilagojeni potresni ogroženosti, zato nove stavbe načeloma prenesejo tudi močnejše sunke. Kljub temu pa je pomembno, da se prebivalci zavedajo nevarnosti potresov in se ustrezno pripravijo, saj se močnejši potres lahko zgodi kadarkoli. Narava nas vedno znova opominja, da spoštujemo njene sile in delujemo odgovorno pri sobivanju z njo.

Pripravil: Nadlani.si
Foto: www

The post V zadnjih štirih dneh osemkrat streslo Slovenijo, tule nazadnje first appeared on NaDlani.si.

Read Entire Article