ARTICLE AD BOX
Številni Slovenci so se na današnji kulturni praznik podali po žirovniški poti kulturne dediščine in obiskali rojstno vas pesnika Franceta Prešerna. V Vrbi je zbrane nagovoril državni sekretar na ministrstvu za kulturo Matevž Čelik Vidmar, ki je izpostavil velik pomen kulture in umetnosti tudi za razvoj države.
“Slovenija je država, kjer nas je vera v našo skupno kulturo in ustvarjalnost v ključnih trenutkih vedno povezala in nam je vedno pomagala stopati v prihodnost. Zato je temelj vsega, kar imamo, temelj naše državnosti,” je poudaril. Pojasnil je, da je kultura tudi to, kar živimo vsak dan, kako govorimo drug z drugim, in kako prepoznamo lepoto. “Zaradi kulture smo to, kar smo,” je poudaril.
Izpostavil je, da so umetniki tisti, ki na poseben način krepijo našo družbo, kraje in to državo. “Mnogo prizadevanj je pogosto spregledanih, a so njihovi učinki očitni,” je poudaril. Navedel je, da se zaradi močne kulture odpirajo tudi delovna mesta in priložnosti. Zaradi kulture, kulturnih dogodkov in prenovljene kulturne dediščine prihajajo novi obiskovalci ter se krepi prepoznavnost krajev in države.
“Predvsem pa kultura izboljšuje kakovost življenja nas vseh in daje našim otrokom možnost, da razvijajo ustvarjalnost in da razvijajo širino odnosa do sveta. Zato si prizadevamo ustvarjati pogoje, da bi še naprej krepili kulturo in njeno povezanost z razvojem države, da bi zagotovili stabilno javno podporo, da bi zagotovili močno prisotnost kulture v lokalnih skupnostih in predvsem, da bi bila kultura dostopna vsem državljanom,” je povedal Čelik Vidmar.
Navedel je nekaj rezultatov teh prizadevanj. Kot je dejal, z novimi zakoni postaja delo v kulturi bolje vrednoteno, ustvarjalci pa dobivajo večjo varnost. Poleg tega želijo z novo zakonodajo v prihodnjih letih posodobiti muzeje, da bodo še bolj na široko odprli svoja vrata, predvsem mladim z brezplačnimi vstopnicami.
“Za nas vse pomembna kulturna dediščina, tudi tu v Vrbi, se prenavlja. Ne samo za večjo odpornost pred podnebnimi spremembami in za ohranjanje zgodovine, ampak predvsem zato, da bo kakovostna ponudba v njej na voljo vsem,” je dejal državni sekretar. “Zato je eno od vprašanj ob kulturnem prazniku za vse, ki sprejemajo odločitve na področju kulture, ali bomo k temu napredku in tem izboljšavam skupaj prispevali ali jih bomo ovirali,” je dejal.
Pojasnil je, da je razprava o kulturi vedno burna, ampak da ob tem obstaja odgovornost, da kulturo podpiramo in varujemo za naše skupno dobro. “Zato je sporočilo današnjega dne: Kultura in umetnost sta tisti, ki nas vabita, da delamo skupaj, da prikličemo najboljše v nas, da z gotovostjo stopamo skozi sedanjost, ampak z očmi gledamo naprej, v prihodnost,” sklenil.
Izjemen pomen kulture je izpostavil tudi žirovniški župan Leopold Pogačar. “Prešeren je z umetniško besedo prebujal slovensko politično zavest in prispeval k dozorevanju slovenske nacionalne identitete. Z razumljivostjo svojih misli, z velikansko modrostjo evropske kulture ter s talentom in duhom svojega rodu je začrtal slovensko pot v prihodnost še daleč vnaprej. In vse to je aktualno tudi danes,” je dejal.
Kot je opozoril, kultura ne sme nikoli zamreti. Zato je tudi slogan letošnjega pohoda po Poti kulturne dediščine Žirovnica verz iz Prešernove Glose “Vender peti on ne jenja!”, ki izraža neomajno vztrajnost in moč kulture, ki kljubuje času in izzivom. “Tako kot pesnik neprenehoma poje, tudi kultura ne sme nikoli zamreti – je živa dediščina, ki nas povezuje, navdihuje in ohranja našo narodno identiteto,” so v sklopu prireditev ob prazniku izpostavili v Zavodu za turizem in kulturo Žirovnica.
Žirovniška pot kulturne dediščine je na današnji sončen dan privabila številne obiskovalce, ki jih je pričakal pester kulturni program z nastopi in priložnostnimi razstavami.
Letos je bil program v Vrbi zaradi investicije v Prešernovo domačijo nekoliko prilagojen. Vendar, kot je poudaril župan, to ni bil moteč faktor. “Ravno nasprotno, veseli in hvaležni smo, da sta ministrstvo za kulturo in država prepoznala pomen obnove Prešernove rojstne hiše in novogradnje ob njej,” je dejal Pogačar.
Prepričan je, da bodo ti objekti in nova vsebina postavili Prešerna in Vrbo ter s tem tudi žirovniško občino še bolj v epicenter slovenske kulture. K razvoju Vrbe v kulturnem in turističnem smislu pa bo prispevala tudi obvoznica, ki jo gradi občina, saj bo speljala promet proč od kulturnih spomenikov in odprla kakovosten prostor za razvoj.