ARTICLE AD
Torkovo zasedanje Varnostnega sveta ZN o Kosovu je minilo ob pozivih k dialogu med Beogradom in Prištino. Predstavnika Srbije in Kosova sta nizala medsebojne obtožbe, veleposlanik Samuel Žbogar pa je v svojem nastopu izpostavil tudi pozitivne dogodke, kot so bile parlamentarne volitve na Kosovu.
“Pozdravljamo ponovno potrditev vseh strani, da bodo spodbujale dialog in podpirale vključevanje v EU. Pozdravljamo tudi ustanovitev skupne komisije za pogrešane osebe. To je pozitiven korak,” je dejal Žbogar.
Za letošnje leto je menil, da bi lahko pomenilo nov začetek glede nadaljevanja dialoga pod pokroviteljstvom EU v smeri normalizacije odnosov med Srbijo in Kosovom. Ob tem je izrazil pričakovanje, da se bosta obe strani osredotočili na dolgoročno stabilnost in pomiritev in uresničili vse doslej sprejete dogovore.
Slovenija pričakuje ustrezno obravnavo pomislekov srbske manjšine glede zapiranja ustanov, ki zagotavljajo bistvene storitve. “Napredek je mogoč le, če bodo vsi državljani obravnavani enako in se bodo vsi počutili dobrodošli na Kosovu,” je dejal veleposlanik in kosovske ustanove pozval, naj spodbujajo zastopanost manjšin med sodniki, tožilci, notarji in drugimi javnopravnimi osebami.
Ostro je obsodil napad na vodni kanal Ibar-Lepenac novembra lani in pozval h kaznovanju storilcev. “Enako pričakujemo tudi v primeru napada v Banjski septembra 2023,” je dejal.
Vodja misije ZN na Kosovu (Unmik) Caroline Ziadeh je izrazila zaskrbljenost zaradi zapiranja srbskih ustanov, ki imajo negativne posledice za gospodarske in socialne pravice prebivalstva. Zagotovila je, da bo Unmik še naprej pozorno spremljal njihov vpliv in ponovila poziv proti enostranskim ukrepom.
Predstavnik ZDA je medtem menil, da je napočil čas za ukinitev misije Unmik. Priporočil je, naj se njene naloge prenesejo na druge agencije ZN na terenu, tako da bo proces dokončne ukinitve misije premišljen in postopen, ne pa nenaden. Poudaril je, da si ZDA prizadevajo odpraviti nepotrebno porabo v mednarodnih organizacijah.
S tem se nista strinjala predstavnika Rusije in Kitajske. Predsednica kosovskega parlamenta Donika Gervalla-Schwarz pa je dejala, da se Srbija v vseh letih od posredovanja zveze Nato leta 1999 ni veliko spremenila in še vedno skuša destabilizirati Kosovo, ki naj bi postalo cvetoča, evropska in zahodna demokracija.
Srbski minister za zunanje zadeve Marko Đurić je vztrajal, da je bila enostranska razglasitev kosovske neodvisnosti nevaren presedan za vso mednarodno skupnost. Poudaril je, da je edina pot naprej dialog, ki temelji na zaupanju, vendar je trenutno težko govoriti o zaupanju.