ARTICLE AD
V Društvu Srebrna nit – Združenje za dostojno starost, ki je vključeno tudi v iniciativo Glas ljudstva, pozdravljajo sprejeto novelo zakona o zdravstveni dejavnosti, ki “končno obeta, da bo tržna zasebna zdravstvena dejavnost ločena od javne”. S tem se bodo razmere za starejše, ki potrebujejo več oskrbe, izboljšale, so prepričani v društvu.
Z novelo zakona v društvu pričakujejo izboljšanje dostopnosti zdravstvenih storitev v javnem zdravstvu, saj omejuje delo zaposlenih v javnem zdravstvu pri zasebnikih, so v sporočilu za javnost zapisali v društvu. Ocenjujejo, da bo manj tudi prikritih napotitev k zasebnikom in “plačevanja zdravstvenih storitev, ki jih izvajajo zaposleni v javnem zdravstvu, iz žepa”. To predstavlja starejšim veliko psihičnih in finančnih stisk, zaradi neurejenosti dostopa do zdravstvene oskrbe lahko tudi poslabšanje zdravstvenega stanja, so navedli.
V društvu upajo, da se bo s sprejemom novele zakona na področju zdravstvenega sistema vzpostavil večji red, predvsem pa, da bodo s tem ustvarjene možnosti za ohranitev ključnih področij javnega zdravstva, ki ga starejši izjemno potrebujejo.
Sprejetje novele po mnenju društva pomeni ohranjanje javnega zdravstvenega sistema in s tem temeljnega stebra socialne države. Je tudi potrditev, da lahko oblast sodeluje s civilno družbo, da je ta potrebna in pomembna, da ima svojo moč in veljavo, in zato se bodo v Srebrni niti še naprej trudili izboljševati kakovost življenja starejših in si obenem prizadevali za medgeneracijsko sožitje, so napovedali.
Da bodo tudi starejši občutili pozitivne učinke tega zakona, pričakujejo, da bodo tako ministrstvo za zdravje kot vsi drugi odgovorni poskrbeli za hitro in učinkovito implementacijo in nadzor področja ter preprečevali morebitne zlorabe.
“Sprejem novele dokazuje, da je mogoče s civilnimi pobudami in aktivnim odgovornim državljanstvom doseči veliko dobrega, ne glede na to, kako močni so pritiski nasprotnikov in kapitala,” so še dodali.
DZ je novelo, ki razmejuje javno zdravstvo od zasebnega, sprejel v začetku aprila, a bo moral o njej odločati znova, saj je državni svet nanjo izglasoval veto. Odbor DZ za zdravstvo bo veto obravnaval v petek. Državni svetniki namreč menijo, da novela ne uvaja ukrepov, ki bi vodili do skrajševanja čakalnih vrst, ampak lahko povzroči večjo škodo javnemu zdravstvenemu sistemu in bolnikom.