V soboški Galeriji odprtje fotografske razstave Branimirja Ritonje

6 days ago 16
ARTICLE AD

V Galeriji Murska Sobota bodo ob 18. uri odprli fotografsko razstavo mariborskega fotografa Branimirja Ritonje z naslovom Ostanki svetlobe. Razstava, ki bo na ogled do 23. maja, po besedah kustosinje razstave Irme Brodnjak Firbas prinaša vizualni komentar družbenih sprememb, skozi katerega se razgrinja kritika sodobne potrošniške družbe.

Na razstavi v Murski Soboti bo predstavljen izbor dveh avtorskih serij – Rob mesta in Ostanki svetlobe. Brodnjak Firbas poudarja, da si seriji delita izrazito kritično naravnanost in melanholično vzdušje, s katerim Ritonja opozarja na postopno preoblikovanje krajine in izgubo identitete prostora.

“Gre za podobe napol urbanih krajin, ki s svojo dokumentarno vrednostjo in subtilno estetiko prikazujejo posledice agresivnih človeških posegov. Izginjajoča narava se umika betonski sivini, ki simbolizira potrošniško logiko in kapitalu podrejene vrednote,” opisuje Brodnjak Firbas.

Avtor s prepoznavno črno-belo tehniko in poudarjenimi teminami ustvarja dramatične prizore, ki spominjajo na estetiko Mariborskega kroga, umetniškega gibanja, iz katerega je Ritonja tudi izšel.

Ritonja v svojem delu pogosto naslavlja družbene teme in ustvarja vizualne pripovedi, ki presegajo zgolj estetsko. Njegove fotografije so natančno komponirane, a hkrati prežete z močno vsebinsko noto, ki gledalca ne pušča ravnodušnega, meni Brodnjak Firbas. Ostanki svetlobe tako niso le dokument časa, temveč tudi poziv k razmisleku o kakovosti bivanja, pomenu prostora in družbeni odgovornosti, zaključuje kustosinja.

Ritonja je eden od predstavnikov mariborske fotografske scene, ki je s svojim dolgoletnim ustvarjanjem po mnenju Brodnjak Firbas pustil pomemben pečat tako v umetniškem kot pedagoškem prostoru. Sodeloval je pri številnih razstavah, projektih in kulturnih pobudah v Sloveniji, njegovo delo pa je prepoznano tudi na mednarodni ravni. Za svoje dosežke je prejel številna priznanja, med drugim leta 2012 Glazerjevo nagrado in bronasto medaljo na Salonu lepih umetnosti v Parizu leta 2017.

Read Entire Article