ARTICLE AD BOX
V javnem sektorju bodo prihodnji teden izplačali prve plače po vstopu v prenovljen plačni sistem. Državna sekretarka na ministrstvu za javno upravo Mojca Ramšak Pešec pravi, da potek prehoda v nov sistem spremljajo ter da so vprašanja in izzivi. Informacij, da bi bilo morda kjer ogroženo izplačilo januarskih plač po novem, pa nimajo.
Kot je pojasnila za STA, se pojavljajo različna vprašanja in izziv, a je to v tako kompleksnem in obsežnem sistemu z velikim številom delovnih mest tudi pričakovati. Po njenih besedah se je pred dnevi vladna pogajalska skupina sestala z državnimi sekretarji iz različnih resorjev, ki pa niso poročali, da bi kje prišlo do večjih zastojev ali bi bilo morda v kakšnem delu javnega sektorja ogroženo izplačilo januarskih plač po novem.
Zagotovila je, da na ministrstvu poskušajo v čim večji meri odgovoriti na vsa vprašanja, ki se pojavljajo ob prehodu. Na spletni strani objavljajo tudi odgovore na najpogostejša vprašanja. Posamezne večje delodajalce v javnem sektorju so tudi obiskali. Tako so bili na primer sodelavci iz sektorja za plače dvakrat v ljubljanskem kliničnem centru.
Vprašanj, ki se pojavljajo ob prehodu v nov sistem, je po njenih besedah kar nekaj. V začetku jih je bilo največ vezanih na pripravo novih sistemizacij delovnih mest, v zadnjem času pa je največ vprašanj povezanih s samim določanjem plač.
Veliko dilem glede slednjega je sicer po njihovi oceni rešila aplikacija oz. enoten informacijski sistem za določitev plače po novem, skupaj z obroki, s katerimi bo posamezen javni uslužbenec pridobil pravico do višje plače. Kot je dejala Ramšak Pešec, so aplikaciji ves čas dodajali nove funkcionalnosti, kot je denimo modul za določitev plače, ko gre posameznik na drugo delovno mesto, ali v primerih, ko je določitev plače vezana na minimalno plačo.
Ob tem je dogovor s sindikati javnega sektorja, da večja sistemska vprašanja, ki se v praksi pojavijo pri izvedbi prehoda, rešujejo skupaj in v okviru delovne skupine tudi zavzamejo skupna stališča. Delovna skupna se je doslej sestala trikrat, tri sklope stališč, ki so jih oblikovali, pa so objavili tudi na spletni strani ministrstva.
Zadnji sklop vsebuje tudi pojasnilo o najnižji osnovni plači v javnem sektorju, ki bo v letošnjem letu znašala 1291,52 evra bruto. Prvi plačni razred na novi plačni lestvici, ki velja od začetka leta, je sicer določen v višini 1253,90 evra bruto, a zaradi dviga minimalne plače v ta plačni razred ne bo uvrščen noben javni uslužbenec.